Hlavná ukrajinská opozičná strana podporila rozhodnutie Turecka o odstúpení od Istanbulského dohovoru

Foto: Оппозиционная платформа – За жизнь

Po dlhých debatách a napriek tvrdej kritike viacerých vlád členských krajín Európskej únie a mnohých inštitúcií na svete, Turecko predsa len odstúpilo od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu. Tento dohovor je ešte známy ako Istanbulský dohovor. Nariadenie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana bolo zverejnené v úradnom vestníku vlády.

Dohovor Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu z roku 2011, je prvou záväznou normou na svete proti všetkým formám násilia na ženách. Pikantériou je, že tento dokument vtedy ešte ako premiér podpísal v Istanbule aj samotný Recep Tayyip Erdogan. Turecko ho síce následne ratifikovalo, ale v praxi ho nikdy neaplikovalo. A po desiatich rokoch Turecko odstúpilo od tohto dohovoru.

Príčinou bolo to, že odstúpenie od daného dohovoru požadovali tureckí konzervatívni politici, podľa ktorých poškodzuje jednotu rodiny a podporuje rozvody. Turecká ministerka pre záležitosti rodiny Zehra Zümrüt Selčuková krok vlády tiež podporila a zdôraznila, že práva žien zaručuje turecká ústava a ďalšie právne predpisy. Naopak turecká opozičná Republikánska ľudová strana daný krok vlády kritizovala. Odstúpenie od dohody podľa jej podpredsedníčky Gökče Gökčenovej znamená, že „ženy naďalej zostanú občanmi druhej kategórie a bude dovolené ich zabíjať“.

Kým drvivá väčšina vlád, strán a rôznych organizácií na svete tento krok tureckého vedenia tvrdo kritizuje a odsudzuje, niektoré ho predsa podporili, ako napríklad ukrajinská strana „Opozičná platforma – Za život“, podľa vedenia ktorej Ankara prijala správne rozhodnutie. „Politická strana „Opozičná platforma – Za život“ víta múdre, včasné a opodstatnené rozhodnutie prezidenta Tureckej republiky Recepa Tayyipa Erdogana o odstúpení štátu z radu krajín – účastníčok Istanbulského dohovoru. Považujeme zavedenie genderovej ideológie pod dobrou zámienkou čelenia násiliu na ženách za neprípustné pre tradičné spoločenstvá – ako kresťanské, tak aj moslimské,“ – uvádza sa v stanovisku „Opozičnej platformy – Za život“, zverejnenom na jej oficiálnom portálu.

„Pre ochranu práv žien, ktoré si my všetci veľmi ceníme a vážime, „nie je nutné hľadať „liek vonku“, riešenie existuje v našich tradíciách a zvykoch“. Tieto múdre slová sa v rovnej miere týkajú ako tureckého, tak aj ukrajinského spoločenstva“, uviedol vo svojom liste prezidentovi Turecka Recepovi Erdoganovi predseda Politickej rady „Opozičnej platformy – Za život“ Viktor Medvedčuk. Podčiarkol, že táto strana je jedným z iniciátorov vytvorenia v Najvyššej rade Ukrajiny medzifrakčnej skupiny „Hodnoty. Dôstojnosť. Rodina“ a dôsledne a aktívne uskutočňuje politiku ochrany tradičných rodinných hodnôt, ktoré sú spoločné pre ukrajinský a turecký ľud a práve preto tiež odmieta ratifikáciu Istanbulského dohovoru Ukrajinou.

„Veľmi dobre si uvedomujeme, že samotný cieľ tohto dokumentu, pripraveného agentmi LGBT ideológie, reálne nemá nič spoločné s bojom proti násiliu na ženách. Pod „peknými“ heslami (Istanbulský dohovor – Dohovor Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu) sa skrývajú pochybné pozície a idey, ktoré sú mimoriadne nebezpečné pre samotné základy spoločenského života Ukrajiny, Turecka a ďalších krajín“, prizvukuje vo svojom liste prezidentovi Turecka Recepovi Erdoganovi predseda Politickej rady „Opozičnej platformy – Za život“, Viktor Medvedčuk.

Genderová ideológia, široko propagovaná v Európskej únii, nenachádza podporu v slovanských krajinách bývalého Sovietskeho zväzu – v Rusku, Na Ukrajine a v Bielorusku, kde preferujú tradičné rodinné hodnoty a tradičné predstavy o právach a povinnostiach mužov a žien.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Turkey’s announced withdrawal from the Istanbul Convention endangers women’s rights, Council of Europe, 22.3.2021

(2) Turkey withdraws from Istanbul convention to combat violence against women, CNN, 21.3.2021

(3) Turkey quits landmark Istanbul Convention protecting women from violence, France-24,20.3.2021

(4) «Оппозиционная платформа – За жизнь» приветствует решение Турции о выходе из Стамбульской конвенции, Оппозиционная платформа – За жизнь, 29.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár