Hnev a násilie Amerike nepomôžu

· Čas čítania: 1 min.
foto: archív

Podľa komentátora Bloombergu Crooka, majú americkí aktivisti za sociálnu spravodlivosť pravdu v jednej veci: Afroameričania skutočne trpia dedičstvom otroctva, segregácie a rasizmu. Hlasné protesty pozdvihujú povedomie o tejto nespravodlivosti a aktivisti si myslia, že jedine tak možno zmeniť verejnú mienku. Crook ale hovorí o tom, že morálny dôvod na vyjadrenie názoru neznamená, že ten názor možno presadzovať bez akýchkoľvek ohľadov. Keď zástancovia liberálnej morálky nedokážu tolerovať nesúhlas, stávajú sa sami nedemokratickú silou.

Mnoho aktivistov si rasizmus spája s kapitalizmom a chcú sa zbaviť oboch. Ďalšia škola si zase myslí, že všetko vyplýva z moci, a samotný zdravý rozum je pre nich nástrojom útlaku. Revolučné myslenie odmieta konsenzus a dialóg ako zradu. Heslá ako „Zbavte políciu peňazí“ či „Mlčanie je násilie“ zatvárajú možnosť pre dohodu a zužujú priestor pre praktickú politiku.

Pokrok si vyžaduje diskusiu v zložitých a sporných otázkach dnešnej Ameriky, ako sú segregácia bývania, riadenie a financovanie verejných škôl, pozitívna diskriminácia, hospodárska príležitosť a reforma polície a trestného súdnictva. Vo všetkých týchto oblastiach je potrebná zmena, no hnev a násilné protesty v tomto smere nevedú nikam a Amerike nijako nepomôžu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

1 Moral Certainty Can’t Fix America’s Race Problem, Bloomberg, 16.8.2020

2 MACHÁČEK: Morální jistota Americe s rasismem nepomůže, lidovky.cz, 18.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár