Homosexualita a sexuálna liberálnosť v dejinách

· Čas čítania: 2 min.
foto: archív

Homosexualitu a sexuálnu liberálnosť posledné desaťročia vo veľkom pretláčajú neoliberáli ako kultúrnu a politickú agendu. Pozrime sa, ako sa na ňu v priebehu histórie dívali JEDNOTLIVÉ kultúry a náboženstvá.

Staroveké Grécko

Podľa starovekých gréckych mýtov podľahol homosexualite dokonca aj samotný kráľ bohov Zeus. Ten vzal na seba podobu orla a uniesol syna dardanského kráľa Tróa Ganyméda, aby uspokojoval jeho sexuálne chúťky.

V antickom Grécku sa však otázky sexuality rozvíjali aj na úrovni filozofických rozhovorov, o čom svedčí Platónov dialóg Symposion, kde sa stretávame hneď s niekoľkými názormi o láske a sexualite. Jeden z týchto pohľadov predstavuje rétor Pausanias, ktorý tvrdí, že existujú dva druhy lásky – vznešená a prostá. Prostá láska, vyvolávaná Erósom Obecným, synom bohyne Afrodity Pandémos, pôsobí náhodne. Je to láska heterosexuálna, namierená viac k telu než k duchu. Naproti tomu nebeská láska, za ktorou stojí Erós Nebeský, syn Afrodity Uranie, je láska medzi mužmi, čiže náklonnosť k sile, rozumu a mužnosti. Pausanias upozorňuje, že práve tento typ lásky spolu s filozofiou a gymnastikou zakazujú barbarskí vládcovia.

autor: Pavol Ičo

[plsc_button url=“ http://bit.ly/kupit-online-zemavek-august-2019″ target=“_blank“ color=“green“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]KÚPIŤ ZEM&VEK AUGUST 2019[/plsc_button]

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár