Hongkonský majdan Čínu nerozvráti, ale zato rozhnevá

Tagged With: , Add Comment

Politické štruktúry v krajinách transatlantického Západu sa zjavne odmietajú zmieriť so skutočnosťou, že koalíciu Moskvy s Pekingom na kolená nezrazia. Tragická ostáva nemohúcnosť európskych vazalov konečne si dupnúť a nepodieľať sa na kontraproduktívnom podvracaní Číny v Hongkongu. Politické garnitúry v európskych štátoch krátkozrako odďaľujú precitnutie do reálií 21. storočia, keď počas jeho prvej polovice nastupujúca veľmoc strieda odchádzajúcu. Namiesto toho, aby sa pokúsili pomáhať odchádzajúcej veľmoci dohodnúť sa s nastupujúcou na spôsobe odovzdávania štafetového kolíka, asistujú jej pri unikaní pred nevyhnutnosťou. Nechávajú slabnúceho zaoceánskeho hegemóna, ktorý nedokáže zložiť čínskeho draka priamym úderom, aby sa mu pokúšal zraňovať chúlostivé časti tela: nekrytý zátylok a mäkké podbrušie.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Zátylok predstavuje severozápadná pohraničná provincia Sin-ťiang, ktorá je rozľahlá a riedko obývaná ujgurskou národnostnou menšinou. Na opačnom konci Čínskej ľudovej republiky, na husto obývanom juhovýchodnom pobreží ležia v podbruší Číny bývalé koloniálne enklávy Hongkong a Macao.

Z mála možností, ktoré ostávajú na zadržiavanie ázijského súpera, siaha starý hegemón po svojej najobľúbenejšej – rozvracia ho zvnútra. Jedenásteho septembra, keď svetové médiá napĺňali informačné pole tematikou 18. výročia teroristických útokov v New Yorku, poslal Senát Spojených štátov mrazivý odkaz do Pekingu. Jednomyseľne schválil návrh zákona Uighur Human Rights Policy Act, namiereného na ujgurský zátylok čínskeho protivníka. Len čo ho odobrí Snemovňa reprezentantov, zaviaže bezpečnostné zložky FBI a CIA, aby každý polrok podávali Kongresu hodnotiace správy o tom, ako čínska vláda zaobchádza s moslimskou ujgurskou menšinou. Ak sa Kongresu čokoľvek znepáči, bude môcť uvaliť sankcie. Ak vláda v Pekingu nebude dostatočne ohľaduplná voči tzv. demokratickým aktivistom, za akých Západ považuje prívržencov osamostatnenia Východného Turkestanu alebo islamských radikálov, Washington môže sankčne trestať čínskych vývozcov a vybraných činiteľov vlády alebo provinčnej správy. Ujgurovia patria do bezmála dvestomiliónovej skupiny turkických národov, ktoré obývajú rozsiahle územia v Strednej Ázii.

Autor: Patrik Sloboda

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Veronika Faktorová

Pridaj komentár

  & Časopis