Za prvé štyri mesiace roku 2024 vykazuje najvyšší finančný plán našej krajiny medziročný nárast deficitu štátneho rozpočtu o takmer 46 percent, keďže príjmy poklesli 2,4 percenta a výdavky sa zvýšili o 10,8 percenta, s čím sa nepočítalo. Dôvodom nižších príjmov je pokles inflácie a teda daní zo spotrebných tovarov, čo nás až tak veľmi netrápi, ako obrovský prepad priemyselnej výroby o takmer 7 percent, pričom najviac automobilový priemysel, ktorý za sledované obdobie poklesol o takmer 15 percent. Koľko sa na poklese podieľali dopravné problémy okolo blokovaného Suezského prieplavu, problémy so zvládnutím technológie výroby áut na elektrický pohon nevieme, čo však s určitosťou vieme je pokles našej konkurencieschopnosti voči ázijskému kontinentu, ktorý ťaží z lacných ruských surovín predovšetkým plynu, zatiaľ čo európske dovozy z Nórska od ropného a plynárenského gigantu Equiner sú výrazne drahšie, čo má tiež dopad na európsku infláciu.
Zadlženosť eurozóny sa dlhodobo nerieši
Slovenská ekonomika je vo vleku terajších hospodárskych problémov starého kontinentu, ktorý v porovnaní s ekonomikou na druhej strane Atlantiku bude v tomto roku ťahať za kratší koniec. S problémami predovšetkým zápasia jej dve najväčšie ekonomiky, keď Nemecko po odtrhnutí sa od lacných ruských zdrojov energií, spomalení čínskej ekonomiky a nepochopiteľnom odstavení funkčných jadrových elektrárni sa nachádza v recesii. O niečo lepšie je na tom Francúzsko, ktorého ekonomika sa dostala do problémov po znížení jeho vplyvu v strednej Afrike v súvislosti s ťažbou lacného uránu pre potreby jeho jadrových elektrárni. Čo nás ale prekvapuje je narastajúci ročný deficit v Belgicku na rovnakej úrovni ako má aj Slovensko, ktorý sa zdôvodňuje nefunkčnosťou belgickej vlády, ktorá je zostavená až 7 politickými stranami. O kumulatívnej zadlženosti Talianska na úroveň až 144 percent HDP sa dlhodobo vie a preto si kladieme aj oprávnenú otázku, prečo výnosy z ich štátnych dlhopisov sú približne na rovnakej úrovni ako slovenské dlhopisy, keďže naše dlhy sú pod 60 percent HDP. Pre poriadok veci si pripomeňme, že priemerná zadlženosť eurozóny je viac ako 90 percent, zatiaľ zo strany Európskej komisie sme nepočuli ako sa s týmto najväčším neduhom chce v ďalších rokoch vysporiadať.
Hospodársky rast v úvode roka prekvapil
Pre väčšinu z nás je obrovským prekvapením hospodársky rast za prvý štvrťrok tohto roku, ktorý v EÚ patrí medzi najvyšší. Pod rast 2,7 percenta sa podpísal predovšetkým rast domácej spotreby, keď priemerný rast nominálnych miezd bol 7 percent, čo pri klesajúcej inflácii na úrovni 3-4 percentá znamená reálny rast miezd o približne rovnaké percento. Domácnosti ale aj dôchodcovia si tak môžu „dovoliť“ viac kupovať tovary a služby a dokonca aj viac peňazí sporiť a možno aj investovať. Domáca spotreba tak nahradila „výpadok“ v priemysle a čo bude ďalej nebudeme špekulovať, keďže geopolitická situácia naďalej nie je priaznivá. V najbližšom období nám veľa napovie aj letný summit rozšíreného spoločenstva BRICS, ktorý by mal zaujať rozhodnejšie stanovisko aj voči ďalšiemu postaveniu amerického dolára v doterajšej pozícii svetovej rezervnej meny.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.