Hovorkyňa Pentagónu pochvaľovala, že ukrajinská armáda „efektívne využíva kazetové munície“

Foto: Strana.ua

Na ukrajinských frontoch bezo zmien. V priebehu včerajšieho dňa, ako uviedol  Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, ruská armáda podnikala ofenzívne operácie v okolí Siňkovky /Kupjanský smer/, Novojegorovky Luhanskej oblasti /Limanský smer/, Orechovo-Vasiľjevky, Andrejevky a Kleščejevky /Bachmutský smer/, Avdejevky, Keramika a Novokalinova /Avdejevský smer/, Marjinky, Novomichajlovky a  Krasnogorovky /Marjinský smer/ a južne od Prečistovky /Šachterský smer/. Ukrajinská armáda sa pokúšala o protiútoky v okolí Bachmutu a v Melitopoľskom smere.

Ukrajinskí politici, analytici a média pokračovali v komentároch na margo raketového útoku v Konstantinovky. S neochotou uvádzali, že mnohí zahraniční odborníci sú presvedčení, že Konstantinovku nezasiahla ruská, ale ukrajinská armáda – podľa všetkého, omylom alebo kvôli technickej chybe. „Vyšetrovacia skupina spoločnosti Conflict Intelligence Team (CIT) vyhlásila, že raketa, ktorá explodovala 6. septembra na trhu v Konstantinovke, mohla byť ukrajinská. CIT uvádza, že analyzovala video a fotografie výbuchu v Konstantinovke, pri ktorom v stredu zahynulo 16 ľudí, a dospel k záveru, že raketa priletela zo severozápadu, teda z územia, kontrolovaného Ukrajinou. O tom, ako sa uvádza vo vyšetrovaní, svedčí geolokácia miesta výbuchu a odrazy rakety, viditeľné na videu, zverejnenom prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, ktoré sa neustále objavujú v zábere na dvoch autách. K rovnakému záveru predtým dospel novinár z nemeckého vydania Bild Julian Repke. Conflict Intelligence Team poukazuje na mnohé známe prípady, keď ukrajinské protiradarové rakety zasiahli civilné ciele,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Podčiarkli tiež, že vstup Arménska do NATO je nemožný. Tvrdia to predstavitelia úradov krajiny. Informácie o tom aktívne šíria ruské médiá. „Pokiaľ ide o členstvo v NATO, nevidím to z technických a politických dôvodov možné a arménska vláda nikdy nehovorila o svojej túžbe po členstve v NATO,“ uviedol Sargis Chandaňan, člen arménskeho parlamentu z vládnucej strany,“ uviedli ukrajinské média.

Upozornili na to, že Rusko stiahlo takmer všetky svoje jednotky z územia Bieloruska. „Oznámil to zástupca Štátnej pohraničnej služby Ukrajiny Andrej Demčenko. „V súčasnosti Rusko stiahlo takmer všetky svoje jednotky, ktoré absolvovali výcvik v rámci rotácie. Nové jednotky tam však neboli poslané,“ uviedol počas krátkeho rozhovoru s novinármi. Zástupca rezortu podotkol, že Kremeľ využíva Bielorusko ako cvičisko pre svoje jednotky a pravidelne tam bolo 10-11 tisíc ruských vojakov. Podčiarkol, že Ruská federácia v súčasnosti nemá v Bielorusku zoskupenie, dostatočné na inváziu na Ukrajinu,“ zdôraznili vojenskí analytici.

Prezentovali pozoruhodné informácie a video o tom, ako americká CIA hľadá neúspešných ľudí, potenciálnych špiónov, vlastizradcov a iných „kompetentných“, ktorí by mohli robiť špinavú prácu a vstúpiť na službu americkej rozviedky. Robí to otvorené, bez servítky, dokonca prostredníctvom podpriemerného videa na internete… „Americká Ústredná spravodajská agentúra hľadá ruských dôstojníkov, príslušníkov spravodajských služieb, diplomatov, vedcov a tých, ktorí takýchto ľudí poznajú, na spoluprácu. Za týmto účelom CIA  zverejnila motivačné video na sociálnych sieťach. Rozpráva o Rusovi, ktorý urobil „ťažké, ale správne rozhodnutie“ a šiel spolupracovať s americkými spravodajskými službami pomocou anonymnej aplikácie Tor v sieti Darknet. Toto video ukazuje občana, ktorý verí v hodnotu pravdy, ale nie v Rusku. Preto sa človek rozhodne povedať o tom, čo sa deje v jeho krajine, aby získal odmenu od CIA za svoju čestnosť,“ zdôraznili ukrajinskí analytici.

Dobre ste precítili túto nádhernú frázu – „aby získal odmenu od CIA za svoju čestnosť…“ Odmenu za čestnosť! Od zahraničnej špionážnej „firmy“, ktorá celé desaťročia pracuje na tom, aby poškodila vlasť tohto občana, ktorého vyzýva na vlastizradu. No pekná ponuka!.. Nuž, špinavá práca, súčasťou ktorej sú krvavé metódy, lož a vlastizrada predpokladá podobnú „reklamu“. Ukrajinské média ďalej to jasne prezentovali: „Americké spravodajské agentúry potrebujú takýchto ľudí, aby získali informácie o ekonomike a najvyššom vedení Ruska. „CIA chce poznať pravdu o Rusku a hľadáme spoľahlivých ľudí, ktorí nám túto pravdu vedia a môžu nám povedať. Vaše informácie môžu byť cennejšie, ako si myslíte,“ uvádza sa v popise pod videom. CIA tiež zanechala odkaz na Torrent pod videom v sociálnych sieťach,uviedli ukrajinské média.

To, že vrcholoví politici a úradníci z radov Anglosasov prakticky nikdy nemali žiadnu česť,  svedomie a morálku, ukrajinskí novinári po klipu CIA potvrdili takmer vzápätí informáciami o tom, ako vo Washingtone pochvaľujú použitie ukrajinskou armádou zakázanej na celom svete kazetovej munície, ktoré USA dodávajú Kyjevu. „Ukrajinská armáda efektívne využíva kazetovú muníciu a Storm Shadows,“ uviedla hovorkyňa Pentagónu Sabrina Singhová. Dodala, že Ukrajinci už tiež majú rakety s dlhým doletom Storm Shadows, ktoré efektívne využívajú. „Teraz sa zameriavame na zabezpečenie toho, aby Ukrajina mala všetko, čo potrebuje na vedenie bojových operácií. Poskytujeme bezpečnostnú pomoc, keď môžeme, a v rozsahu, v akom môžeme,“ uviedla na brífingu. Ukrajina začala používať kazetovú muníciu, ktorú poskytli Spojené štáty koncom júla,“ pripomenuli ukrajinskí vojenskí analytici.

Popoludní oznámili, že ruská armáda rozmiestnila ďalšiu stanicu na Kryme, aby vypustila bezpilotné lietadlá „Shahed“ po celej Ukrajine. „Informovala o tom hovorkyňa Síl obrany juhu Natália Gumeňuková očas televízneho maratónu. Podľa Gumeňukovej, bude trasa z novej stanice na pevninu Ukrajiny o niečo kratšia, ako z východného pobrežia Azovského mora, odkiaľ boli predtým vypúšťané drony. Bezpilotné lietadlá sa vypúšťajú nad Čiernym morom, aby sa podarilo čo najviac skryť ich pohyb, trasu a zvuk,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Podvečer informovali, že ukrajinské bezpilotné lietadlá znova útočili na územie Ruska v Brjanskej oblasti, boli síce zostrelené, ale úlomky jedného z nich spadli na hospodársku budovu a vyvolali požiar. „V ruskom meste Brjansk po útoku dronom začala horieť administratívna budova závodu „Silicon El“, jedného z najväčších výrobcov mikroelektroniky v Ruskej federácii. Toto je hlásené miestnymi telegramovými kanálmi. Podľa ich informácií,  obyvatelia počuli dva výbuchy. Dron bol zároveň potlačený systémami protielektronického boja, ale počas pádu trosky zasiahli administratívnu budovu, čo malo za následok požiar. Teraz hasiči pracujú na odstránení požiaru. Ako už bolo uvedené, nedošlo k žiadnym obetiam kvôli padajúcim troskám. Úrady regiónu tvrdia, že asi o 17:30 ruská protivzdušná obrana zachytila a zostrelila tri drony nad Brjanskom,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Neskoršie večer oznámili, že na Ukrajinu dorazili prvé tanky Leopard-1 z Dánska, Nemecka a Holandska. „Píše o tom Guardian. Podľa dánskeho ministerstva obrany, už bolo na Ukrajinu odoslaných prvých desať tankov. A niektoré ďalšie sú na ceste. Celkovo sa spoločným úsilím Dánska, Nemecka a Holandska plánuje v nasledujúcich mesiacoch dodať na Ukrajinu 100 tankov,“ konštatovali ukrajinskí novinári.

Na Ukrajine dnes začína už 563. deň ozbrojeného konfliktu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 562-й день войны в Украине. Главные новости 8 сентября. Обновляется, Страна, 8.9.2023
 2. Силы обороны отразили атаки РФ на шести направлениях, Страна, 8.9.2023
 3. Воздушные силы ночью сбили 16 из 20 “Шахедов”, запущенных по Одесской области, Страна, 8.9.2023
 4. Росія атакувала Кривий Ріг: ракета влучила в адмінбудівлю, є жертва, UNIAN, 8.9.2023
 5. Росіяни розгорнули в Криму станцію по запуску дронів: Гуменюк розкрила важливі деталі, UNIAN, 8.9.2023
 6. Сили оборони мають успіхи в районі Роботиного та Бахмуту – Генштаб, ZN.UA, 8.9.2023
 7. 8 вересня ЗСУ знищили 16 із 20 шахедів, що їх росіяни запустили по Одещині, ZN.UA, 8.9.2023
 8. РФ атакувала Одеську область п’яту ніч поспіль: скільки збили “Шахедів”, Vesti.UA, 8.9.2023
 9. РФ завдала удару по Запоріжжю: є постраждалі, Vesti.UA, 8.9.2023
 10. ПОЯСНЕННЯ: Чому Росія так занепокоєна останніми новинами про збіднений уран, Kyiv Post, 8.9.2023
 11. Розвідка США: ймовірність прориву ЗСУ до кінця року становить до 50%, Kyiv Post, 8.9.2023
 12. Ворог завдав ракетного удару по житловому району в Сумах: фото і відео наслідків, Апостроф, 8.9.2023
 13. ЗСУ успішно відбили всі атаки росіян: ранкове зведення Генштабу ЗСУ, Апостроф, 8.9.2023
 14. Росія вивела у Чорне море фрегат із вісьмома «Калібрами», Ukrinform, 8.9.2023
 15. Ворог за добу 93 рази обстріляв Запорізьку область, загинула жінка, Ukrinform, 8.9.2023
 16. Росіяни вдарили ракетою по адмінбудівлі поліції у Кривому Розі: 1 правоохоронець загинув, 25 постраждалих, Espreso.TV, 8.9.2023
 17. Українські військові знищили 640 окупантів, 23 танки та 31 артсистему, – Генштаб, Espreso.TV, 8.9.2023
 18. Сунак закликатиме Індію вплинути на Росію у питанні війни проти України: в FT розкрили подробиці, Obozrevatel, 8.9.2023
 19. “Є речі, які ми не можемо говорити”: ЗСУ мають певні успіхи на Мелітопольському напрямку, – Маляр, Obozrevatel, 8.9.2023
 20. ЗСУ досягають успіхів під Бахмутом та на півдні. ISW оцінив імовірність прориву до кінця року, New voice.ua, 8.9.2023
 21. ЗСУ ефективно застосовують касетні боєприпаси та Storm Shadows — Пентагон, New voice.ua, 8.9.2023
 22. У Білому домі прагнуть прискорити виділення додаткової допомоги для України, Слово і Діло, 8.9.2023
 23. Під час атак рф взимку ефективність систем ППО буде кращою – Наєв, Слово і Діло, 8.9.2023
 24. У російському Курську сильна пожежа: у місті чорний дим (відео), РБК-Україна, 8.9.2023
 25. Росіяни під Куп’янськом формують “ударний кулак”, використовують тактику “м’ясних” штурмів, РБК-Україна, 8.9.2023
 26. РФ сконцентрувала удари Shahed по Одещині: за п’ять днів понад 130 дронів, Діфенс Експрес, 8.9.2023
 27. РФ сконцентрувала удари Shahed по Одещині: за п’ять днів понад 130 дронів, Діфенс Експрес, 8.9.2023
 28. У ЗСУ розповіли про атаку дронів на Одещину, Корреспондент.net, 8.9.2023
 29. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 8.9.2023
 30. Атаки Росії на третину зменшили здатність України експортувати зерно – Британія, Українська правда, 8.9.2023
 31. В Україні вила повітряна тривога: у Кривому Розі пролунав вибух, Українська правда, 8.9.2023
 32. МЗС ініціює заборону на в’їзд в Україну для “оперної співачки” і “блогерів” із КНР, які незаконно відвідали Маріуполь, й очікує пояснень від китайської сторони, Інтерфакс-Україна, 8.9.2023
 33. Окупанти обстріляли чотири райони Харківщини, поранено двох мирних жителів, Інтерфакс-Україна, 8.9.2023
 34. Британія готує саміт країн, які потерпають від високих цін на продукти через розв’язану РФ війну, Європейська правда, 8.9.2023
 35. Фінляндія припиняє надавати тимчасовий захист громадянам третіх країн, що втекли з України, Європейська правда, 8.9.2023
 36. Архієрей УПЦ очолив молебень біля Києво-Печерської лаври, Союз православних журналістів, 8.9.2023
 37. В КДАіС спростували заяву Остапенка про «необхідність акредитації», Союз православних журналістів, 8.9.2023
 38. Ворожа атака по Херсонщині: в ОВА уточнили інформацію щодо постраждалих, UNN, 8.9.2023
 39. Окупанти скинули авіабомбу на Одрадокам‘янку на Херсонщині: троє людей загинули, UNN, 8.9.2023
 40. Від Оріхова – через Токмак – на Мелітополь. Як триває контрнаступ ЗСУ, Focus, 8.9.2023
 41. Не впоралися з дроном Shark: ЗСУ знищили п’ять машин ЗРК “Бук” (відео), Focus, 8.9.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply