Huawei posiela do Srbska tisíce biometrických kamier na identifikáciu tváre

zdroj : Shutterstock

Tisíce sledovacích kamier, vyrobených čínskou spoločnosťou Huawei, smerujú do Srbska ako súčasť spoločného plánu Pekingu a Belehradu na inštaláciu monitorovacieho systému Safe City (bezpečné mesto). Informoval o tom spravodajský portál Exit News.

Inštalácia kamier Huawei v Belehrade je zdokumentovaná od augusta 2018, hoci je možné, že tieto aktivity sa začali už skôr. Srbské ministerstvo vnútra oficiálne oznámilo projekt v januári 2019 a označilo ho za spôsob boaj proti zločinu, ktorý zvýši bezpečnosť občanov. Srbskí policajní funkcionári v tom čase uvádzali, že kamery budú použité na lokalizáciu zločincov a teroristov.

Kamery majú pochádzať od čínskej spoločnosti Huawei, keďže Stefanović (srbský minister vnútra) sa stretol s bezpečnostnými expertmi z Pekingu po tom, ako krajiny podpísali dohodu o technickej spolupráci v oblasti infraštruktúry,“ hlásila vlani N1, pobočka CNN na Balkáne. Súčasťou dohody je inštalácia 2000 „kamier s vysokým rozlíšením, ktoré používajú softvér na rozoznávanie tváre a poznávacích značiek“ a ich umiestnenie na približne 800 miest.

Keďže sa nejedná o kamery od európskych alebo amerických výrobcov, srbský nákup zdvihol v Európskom parlamente adrenalín. V októbri 2019 voči tomu namietali europoslankyne Mara Bizotto a Anna Bonfrisco.

Ďalším dôvodom na „bruselský hnev“ je identický zámer Malty, ktorá oznámila projekt Safe City „nasadením biometrických sledovacích kamier Huawei okolo ostrova.“ Kvôli nátlaku EÚ však projekt odložila. Hovoril by Brusel rovnako o „vážnych hrozbách pre občianske práva,“ ak by zozbierané dáta nešli do čínskych, ale transatlantických rúk?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Pramene:

[1] Thousands of Biometric Surveillance Cameras en Route to Serbia from Chinese-Owned Huawei; autor: Alice Taylor; Exit News, 5.8.2020

[2] Violence breaks out at new Serbia protests; autor: Darko Janjević; Deutsche Welle, 8.7.2020

[3] Thousand surveillance cameras in Belgrade – for safety or control?; N1 Belgrade, 1.2.2019

[4] Big Brother Comes to Belgrade; autor: Bojan Stojkovski; Foreign Policy, 18.6.2019

[5] Serbia: Unlawful facial recognition video surveillance in Belgrade; European Digital Rights/SHARE Foundation, 3.12.2019

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply