Huby môžu zachrániť svet

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Posledných 50 rokov je evidentné neustále znižovanie zdravia našej planéty, znečistenie je tak vysoké ako nikdy predtým a celý svet je zneužívaný v mene priemyslu. Čo s tým môžeme robiť? Jeden vedec verí, že odpoveďou sú huby.

Mykológ Paul Stamets zasvätil svoj život štúdiu jednoduchých húb. V svojej knihe Činnosť mycélia: Ako huby môžu pomôcť zachrániť svet, konštatuje, že huby sú najmocnejším žijúcim organizmom, ktorý máme na Zemi a môžu pomôcť svetu rôznymi spôsobmi.

Musíme povedať, že huby sú jedným z najfascinujúcejších živých organizmov. Dokážu prežiť v extrémnych podmienkach a neprestávajú prosperovať, budú sa rozširovať takmer všade, dokonca na miestach, kde sa iný život nedokáže zakoreniť – a táto ich odolnosť a prispôsobivosť ich robí podľa Stametsa veľmi špeciálnymi.

V knihe uvádza celkom omračujúci záver, že pred pol miliardou rokov bol celý svet pokrytý gigantickými hubami, a že po páde asteroidu, ktorý vyhubil dinosaury, huby „zdedili Zem“, pretože boli jediným živým organizmom schopným rásť bez potreby svetla.

Tento starý príbeh, že huby kultivovali viac než milióny rokov, hovorí Stamets, viedol k tomu, že sú jedným z najviac civilizovaných organizmov, a dokonca tvrdí, že dokážu komunikovať medzi sebou.

Stamets hovorí: „Mycélium je Matka, dávajúca živiny od jelše a brezy k jedliam, cédrom a boroviciam,“ „Mycélium je schopné vnímať,“ „Vie, že ste tam.“

Uvádza 7 dôvodov, prečo huby sú nepostrádateľné pre Zem a ľudskú rasu:

  1. Sú najsilnejším antibiotikom známym človeku: „Huby nemajú rady hnilobné baktérie, takže naše najlepšie antibiotiká pochádzajú z húb.“
  2. Tvoria pôdu a podporujú zalesňovanie. Neustále sa nenápadne usilujú udržať lesnú pôdu v čo najlepšom stave.
  3. Absorbujú prebytočný oxid uhličitý. Huby sú lepší uchovávateľ oxidu uhličitého než zelené rastliny, až o 70% efektívnejším. Toto pomáha udržať v poriadku ekosystém Zeme.
  4. Odstraňujú olejové škvrny. Pri výskume škvrny v oceáne, jedna časť bola ošetrená mycéliom a bolo zistené, že čoskoro bola opäť živá v porovnaní s časťami, ktoré neboli ošetrené a stagnovali.
  5. Vytvárajú insekticídy. Stamets si patentoval svoje vlastné netoxické insekticídy vyrobené z húb, ktoré môžu nahradiť široko rozšírené toxické agrochemické výrobky.
  6. Dokážu produkovať zelený etanol. Huby skutočne vytvárajú vlastný „eco“-nol pri procese premeny obilnej celulózy na fungálny cukor, je to bezplatný prírodný zdroj paliva.
  7. Požierajú plasty. Je to tak, niekoľko výskumov z Univerzity Yale zistilo, že isté druhy húb skutočne požierajú odpadové plasty.

Zdroj: http://theorganicdream.com/2018/01/mushrooms-save-world-can-eat-plastic-petroleum-convert-co2/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár