Ideologické zisťovanie „správnych“ názorov žiakov pod pláštikom testovania

Tagged With: , , , , 1 Comment

Ako informovala agentúra TASR, od 16. do 27. apríla bude na Slovensku prebiehať Medzinárodné testovanie 15-ročných žiakov v rámci projektu PISA. Podľa agentúry „okrem čitateľskej, matematickej, prírodovednej a finančnej gramotnosti budú 15-roční žiaci v rámci medzinárodného testovania PISA, ktoré pripravuje OECD, preukazovať vedomosti aj z globálneho myslenia. Vyjadrovať sa budú k témam ako je chudoba, migrácia či životné prostredie.“ Testovanie má trvať s malými prestávkami 5 hodín a je povinné. V prípade, že sa ho žiak nezúčastní, bude musieť absolvovať náhradný termín.

Takéto zadanie vyvoláva otázky. Znalosti z matematiky, prírodných vied alebo z oblasti financií sa dajú jednoznačne objektívne ohodnotiť. Ako však chcete hodnotiť „globálne myslenie“? Samozrejme, tu nejde o žiadne overovanie vedomostí, ale len o ideologické zisťovanie, či má mládež „tie správne“ názory na migrantov, „konšpiračné teórie“ a podobne. Pamätám si, že sme ako študenti gymnázia (ešte za socializmu) z iniciatívy nášho súdruha riaditeľa vypĺňali ideový dotazník, kde sme mali vyznačiť, či veríme v Boha alebo v nadprirodzené javy, či počúvame punkovú hudbu a podobne.

Milí rodičia, ak máte 15-ročné dieťa a jeho škola bola vybraná na testovanie PISA, máte právo sa voči tomu ohradiť. Jedna vec je testovať žiaka z matematiky a druhá vec je ťahať z neho jeho súkromné názory. Môžete dokonca poslať písomný nesúhlas, ako zákonný zástupca, že si neželáte, aby sa vaše dieťa zúčastnilo tej druhej, ideologickej časti testovania.

Ak neviete, ako na to, inšpirujte sa príkladom rodiča, ktorý to odmietol, jeho príbeh priniesol portál Infovojna a neskôr aj Hlavné správy. Celý ho nájdete tu: https://www.hlavnespravy.sk/vypoved-odvazneho-rodica-ktory-odmietol-testovanie-pisa-svojho-syna-deviataka-vdaka-tomu-poucil-skolu-ale-aj-samotny-nucem/1364532.

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.
One Response to "Ideologické zisťovanie „správnych“ názorov žiakov pod pláštikom testovania"

Pridaj komentár

  & Časopis