Igor Sečin: Nové sankcie voči Rusku sa nedotknú aktuálnych projektov Rosnefť a Exxon-u

· Čas čítania: 5 min.

ExxonMobil a Rosnefť budú aj  naďalej pokračovať vo vzájomnej spolupráci ako obvykle a to aj napriek novým americkým sankciám, povedal vo štvrtok Igor Sečin, generálny riaditeľ spoločnosti Rosnefť, najväčšieho producenta ropy v Rusku.

„Situáciu konzultujeme s právnikmi spoločnosti Exxon a sme predbežne uzrozumení s tým, že toto rozhodnutie nebude mať vplyv na realizáciu budúcich projektov,“ povedal Sečin, ako uvádza Vesti.

Obe spoločnosti majú mnoho prebiehajúcich aktivít,  offshore projekty v Karskom mori, výskumné projekty v Arktíde, projekty rozvoja ropného poľa Bazhenov v západnej Sibíri, ako aj projekt terminálu na skvapalnený zemný plyn na Ďalekom východe.

Sankcie stanovujú, že Rosnefť nemôže žiadať americké finančné inštitúcie o prípadné pôžičky s viac ako 90-dňovou lehotou splatnosti. Šechina však hovorí, že spoločnosť má poruke dostatok hotovosti na pokrytie projektov a aj akýchkoľvek núdzových úverov.

„Budeme minimalizovať riziká. Rád by som si prial, aby všetky naše spoločnosti mali takú finančnú a ekonomickú situáciu ako my. Tá nám umožňuje realizovať dlhodobé projekty bez účasti akýchkoľvek núdzových úverových línií, „povedal Sečin.

Spoločnosť ExxonMobil so sídlom v Texase je partnerom Rosnefť  už viac než 20 rokov, a už  predtým sa vyjadrila,  že situácia na Ukrajine nenarúša obchodovanie s Ruskom a podnikanie v Rusku.

ExxonMobil plánuje prieskum ropného poľa Bazhenov v západnej Sibíri v hodnote 500 mld. dolárov ako  aj  samostatný projekt terminálu na skvapalnený zemný plyn na Ďalekom východe s rozpočtom vo výške 15 miliárd dolárov. Cieľom projektu je rozšírenie vplyvu spoločnosti na Východe.

V máji sa obe spoločnosti dohodli na ďalších štyroch prieskumných projektoch v  Arktíde.

Spoločnosť ExxonMobil má tiež podiel 11,3 milión akrov v joint-ventures dohodách spoločnosti Rosnefť  v  Karskom a  Čiernom mori a s ruským ropným gigantom taktiež  pracuje na prieskume  čiernomorských zásob,  nachádzajúcich sa  v Krymských vodách.

„Sankcie sú nezákonné“

Igor Sečin, generálny riaditeľ najväčšieho producenta ropy v Rusku, ostro kritizoval  najnovšie kolo amerických sankcií voči tejto krajine,  nazvúc ich  „nezákonnými,“  pričom zároveň vyhlásil, že tieto poškodia amerických partnerov.

Šéf spoločnosti Rosnefť, ktorého v máji zapísali na čiernu listinu jednotlivcov v USA, tvrdí, že sankcie ako bumerang poškodia amerických partnerov spoločnosti Rosnefť.

„Rozhodnutie zaradiť Rosnefť na zoznam sankcií je neprimerané, subjektívne a nelegálne vzhľadom k skutočnosti, že spoločnosť nehrá žiadnu rolu v kríze na Ukrajine,“ povedal Šechina novinárom, ako  ho citovala agentúra ITAR-ITASS.

Väčšinovým vlastníkom  spoločnosti Rosnefť, najväčšej svetovej ropnej spoločnosti, je  štát.  Tlak na Rosnefť a ďalšie významné energetické spoločnosti by mohol mať neblahé účinky na ruský vývoz ropy. Nové sankcie sú pokusom USA o oslabenie ruskej ekonomiky, povedal Šechina.

Generálny riaditeľ Rosnefť povedal, že rozhodnutie o sankciách voči spoločnosti Rosnefť bude mať negatívny vplyv na akcionárov Bank of America, ktorí pracujú na úverových zmluvách s ruským ropným obrom. Sankciami zasiahnuté spoločnosti budú mať aj naďalej prístup ku krátkodobým pôžičkám, nebudú však schopné dostať sa k strednodobým a dlhodobým úverom. Americký prezident Obama povedal, že sankcie sú navrhované tak, aby chránili americké firmy a zasiahnu len ruské spoločnosti.

„Tieto sankcie by mohli zhoršiť vzťahy medzi USA a EÚ tým,  že európska ekonomiku ovplyvní každý tlak z USA, pôsobiaci proti Rusku,“ povedal Nebojsa Malic, expert v oblasti zahraničných vecí, pre RT.

Rosnefť chce na sankcie reagovať a v blízkej budúcnosti vyhľadať v tejto veci  právnu pomoc.

Cieľom nových amerických sankcií je ruský finančný a energetický sektor. EÚ, Japonsko, Kanada, Austrália a ďalší spojenci USA doteraz  tvrdšiu líniu sankcií nenasledovali.

„Sankcie ukazujú slabosť politickej pozície USA, pretože nevidíme, že by sa k nim  niektorý z amerických spojencov v Európe pripojil,“ povedal pre RT Eric Draitser, geopolitický analytik.

Novatek, ďalší ruský producent zemného plynu, sa môže v dôsledku amerických sankcií dostať do ťažkostí, keďže sa príliš spolieha na americkú technológiu a zariadenia vykonávajúce ťažbu. Gazprom, najväčší dodávateľ zemného plynu do Európy, sa zatiaľ  sankciám vyhol.

Rosnefť a Západ

Rosnefť má silné väzby tak  s americkým ako aj britským ropným priemyslom.

Spoločnosť Rosnefť dokonca expandovala na západnú pologuľu a v kanadskej provincii Alberta vlastní asi 30 percent ropných polí ExxonMobil.

Rosnefť tvorí 40 percent ruskej ropnej produkcie a má silné partnerské vzťahy  s nórskym Statoil a talianskou Eni.

Na včerajšom zasadnutí v Bruseli načrtli ministri EÚ  možné sankcie proti Rusku,    však žiadne nové opatrenia však zatiaľ neprijali. Skupina sa zíde opäť na konci mesiaca, aby problém prediskutovala. 

Preklad u RT

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár