Ilúzia nadradenosti

foto: archív

Čím menej vieme, tým viac sme si v našich názoroch istejší. Inak povedané ignorácia častejšie než inteligencia plodí sebavedomie.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Existuje psychologický fenomén tzv. ilúzie nadradenosti, známy ako Dunnig-Krugerov efekt. Niektoré zdroje (Boyd, 2014)  hovoria o tom, že až 93% ľudí má tendenciu považovať sa za nad priemer. Čo je štatisticky logicky nemožné. Výskumy, ktoré na neho poukazujú potvrdili, že tí najmenej kompetentní hodnotia svoje schopnosti ako najvyššie a s pribúdajúcimi znalosťami miera sebavedomia klesá, pričom skutoční experti sa mierne podceňujú, či sú skeptickí, pretože si viac uvedomujú komplikovanosť a súvislosť vecí.

Vezmime si ako príklad Američanov, ktorí najviac podporovali vojenskú intervenciu USA na Ukrajine v roku 2014, a zároveň boli tými najmenej schopnými vôbec nájsť Ukrajinu na mape sveta. Nie je to však výsmech geograficky menej zdatným Američanom, táto téma sa dotýka nás všetkých.

Ktokoľvek sa po zhliadnutí večerného spravodajstva môže cítiť ako odborník v oblasti politiky, ekonomiky a medzinárodných vzťahov. Určite ste sa už s niekým takým „múdrym“ stretli, v internetových diskusiách určite. Alebo vám známy odporučil nejaké lieky, o ktorých účinnosti sa dočítal na internete, alebo ste započuli na zastávke autobusu debatu dvoch ľudí, z ktorej vám je hneď jasné ako je to s tou islamizáciou. Všetci títo ľudia, ktorí šíria svetom mediálne informácie ľudovou rozpravou podobne ako keď v minulosti vznikali povesti a báje, majú spoločné jedno, a to je nevedomosť. Nevedomá nevedomosť, ktorú si ani neuvedomujú. A opäť raz citujem Orwella „Nevedomosť je sila“.

Ide o vyvodzovanie záverov z nedostatku informácií prostredníctvom odvodzovacích postupov. Čím menej informácií a odbornosti v danej tematike máme, tím ľahšie sa nám tieto informácie prijímajú ako fakty a čím vyššiu odbornosť v danej téme dosahujeme, tým sme k informáciám skeptickejší. Ak máte tendenciu preceňovať sa, znamená to, že ste väčší ignorant než si možno myslíte. Povedať „Neviem“, je v takomto prípade znakom vyššej inteligencie. No schválne, koľko takých stretávame. Problém je, že tí najsebavedomejší sú najviac počuť nahlas.

Zvláštnym úkazom nekompetentných ľudí podrobených výskumu (Dunnig, 2003) je kontroverzný fakt, zvaný dvojité prekliatie. Znamená to,  že schopnosti nutné k úspešnosti v teste korelujú so schopnosťami sebauvedomovania. Z toho vyplýva, že nekompetentné osoby (teda tí s nedostatkom znalostí) nedokážu zmeniť svoj postoj ani po konfrontácii s realitou, čo je pravdepodobne spôsobené náročnosťou prijatia negatívnej spätnej väzby (Sheldon, 2014). Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že je to podobné hádke (výmene názorov) so slniečkármi v diskusii.

Samozrejme Ilúzia nadradenosti a popísaný efekt si našiel ako svojich fanúšikov, tak i kritikov. Či ho kritizovali kompetentní alebo nie, si netrúfam povedať, neviem. A keďže neviem, mám pravdu, či nie?

zdroj: manipulatori.cz/Z&V

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply