Impérium v impériách

Zdroj: Archív

Pojem imperium in imperio, z ktorého sa neskôr vyvinulo spojenie deep state poukazujúce na sily v pozadí oficiálnych vládnych štruktúr, poznal už holandský filozof Baruch Spinoza.

Ten ním vo svojich traktátoch zo 17. storočia označoval stav, v ktorom sa ľudia riadia vlastnými zákonmi a neuznávajú pravidlá prírody platné pre ostatné živé bytosti. Názory o existencii skupín a organizácií manipulujúcich s vládami sa však objavujú až od čias formovania moderných národných štátov.

Výbor 300

Vznik teórie o jestvovaní tristočlennej skupiny ovplyvňujúcej rozhodnutia vlády sa datuje do roku 1909, keď nemecký politik Walter Rathenau v článku publikovanom v denníku Neue Freie Presse uviedol: „Tristo mužov, ktorí sa všetci navzájom poznajú, vedie hospodárske osudy celého kontinentu a hľadá svojich nástupcov z ich vlastných radov.“

Tohto vyhlásenia sa hneď chopil antisemitsky zameraný žurnalista Theodor Fritsch, ktorý Rathenauove slová vnímal ako otvorené priznanie k židovskej nadvláde a politika nazval tajným cisárom Nemecka. Keďže vďaka Fritschovým článkom šíriacim sa spolu s Protokolmi sionských mudrcov, ktoré popisovali údajný program židov na ovládnutie sveta, rástol odpor nemeckého obyvateľstva voči židom, Rathenau v roku 1921 objasnil, že títo muži pôsobia ako lídri vo svete obchodu, teda ide skôr o magnátov. Ani toto vysvetlenie ho však nedokázalo uchrániť pred rôznymi obvineniami a útokmi, na ktoré napokon doplatil vlastným životom. Ako vyznávač judaizmu a iniciátor Rapallskej zmluvy z apríla 1922, na základe ktorej prišlo Nemecko o rozsiahle územia nadobudnuté vďaka Brestlitovskému mieru, postupne strácal sympatizantov. Dňa 24. júna, ani nie tri mesiace po podpise Rapallskej zmluvy, naňho skupina členov ultranacionalistického hnutia Organisation Consul spáchala atentát.

Podľa britského spisovateľa Richarda M. Bennetta, autora knihy Konšpirácia: Sprisahania, klamstvá a zakrývanie z roku 2003, založili Výbor 300 už v roku 1727 príslušníci anglickej aristokracie.

Wall Street

História miesta známeho ako Wall Street sa začala písať v polovici 17. storočia, keď tu holandskí kolonizátori vystavali dvojité palisádové opevnenie na obranu pred Indiánmi, pirátmi a Britmi. Obranný val demontovali v roku 1699, keď toto teritórium ovládli Angličania, avšak práve po ňom dostala ulica svoje meno (Wall Street, čiže Múrová ulica).

V roku 1789 sa na Wall Street odohrala inaugurácia prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona. Z New Yorku a najmä z Wall Street, ktorá mala bohatú obchodnú minulosť spätú s holandskými predavačmi dlhopisov a viac ako päťdesiat rokov fungujúcim trhom s otrokmi, sa postupne stávalo centrum amerického bankovníctva. Preto niet divu, že na miestnom cintoríne leží aj Alexander Hamilton, minister financií USA a zakladateľ prvej americkej centrálnej banky, ktorý podľa mnohých Američanov slúžil záujmom bankárskej dynastie Rothschildovcov.

Autor: Pavol Ičo

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár