India sprísnila kontrolu sociálnych sietí

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Facebook

India oznámila nové pravidla regulácie obsahu na sociálnych sieťach a zaviedla ďalšie záväzky pre ich majiteľov: na nariadenie úradov budú musieť odstraňovať „nevhodné“ správy a budú musieť prezrádzať podrobné údaje o odosielateľoch daných správ. Nové pravidla – „Smernica pre sprostredkovateľov“ a „Kódex etiky digitálnych médií“ sa objavili po tom, ako Twitter pred nedávnom ignoroval žiadosť indických štátnych úradov a neodstránil správu o protestoch farmárov.

Odborníci v tejto súvislosti uvádzajú, že India je najväčší trh pre Facebook a WhatsApp. V súlade s novými pravidlami, veľké sociálne siete budú musieť vytvoriť mechanizmus posúdenia žalôb štátnych úradov a v priebehu troch mesiacov vymenovať riaditeľov pre koordináciu s tými indickými úradmi, ktoré sa zaoberajú právnou ochranou. Spoločnosti budú musieť každý mesiac zverejňovať správu o svojej moderačnej činnosti. Oficiálni zamestnanci, ktorí sa budú zaoberať žalobami úradov, ich budú prijímať 24 hodín denne a oznámia svoje rozhodnutie v priebehu 15 dní.

„Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú sociálnymi sieťami, majú byť zodpovednejšími a podliehať väčšej kontrole,“ uviedol pre domáce média minister informačných technológií Ravi Shankar Prasad. Veľké sociálne siete budú musieť odstraňovať určité správy v priebehu 36 hodín po obdržaní súdneho nariadenia. Indická vláda tiež vyhlásila, že spoločnosti budú nútené poskytovať pomoc vo vyšetrovaní v priebehu 72 hodín od momentu, keď dostanú oficiálnu požiadavku od úradov. Navyše budú musieť v priebehu jedného dňa odstrániť správy, obsahujúce pornografický odkaz.

Nové pravidla zaväzujú spoločnosti, aby na požiadavku úradov predložili údaje o autoroch nevhodnej správy alebo komentáru. India tiež žiada platformy prúdového videa, také ako napríklad Netflix a Amazon Prime Video, aby klasifikovali obsah podľa piatich kategórií v závislosti od veku používateľov. Internetové média sa budú regulovať v súlade s novými pravidlami a bude vytvorený nový systém ich kontroly. Internetové spoločnosti reagovali, že zatiaľ študujú texty nových nariadení a ešte ich nekomentovali.

India v minulom roku sprísnila kontrolu činnosti zahraničných internetových spoločností. V júni 2020 v krajine zakázali TikTok a iné čínske sociálne prílohy. Vysvetlili to „ohrozením národnej suverenity.“ Minulý mesiac TikTok zredukoval počet zamestnancov v Indii a mnohí odborníci tento krok označili za odchod tejto spoločnosti z Indie. Indické média a analytici na nové nariadenia reagovali zdržanlivými komentármi a väčšina vysvetlila, že štát neobmedzuje slobodu slova a médií, ale iba mieni regulovať zahraničné, hlavné veľké a vplyvné sociálne siete, aby neohrozovali štátnu bezpečnosť a suverenitu krajiny, nepresadzovali v Indii cudzie a škodlivé názory a postoje, neovplyvňovali zo zahraničia dianie v krajine a „nekazili morálku ľudí.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) https://www.reuters.com/article/us-india-tech-regulation/india-tightens-regulatory-grip-on-facebook-whatsapp-with-new-rules-idUSKBN2AP16V, Reuters, 25.2.2021

(2) Twitter Blocks Accounts in India as Modi Pressures Social Media, The New York Times, 25.2.2021

(3) India sets stricter rules for social media giants, The Verge, 25.2.2021

(4) ByteDance trims India workforce, 28.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár