India vysvetľuje postoj k rusko-ukrajinským rozhovorom

foto: © Carsten Koall / picture alliance via Getty Images

Toto nie je éra vojny, takže odpoveďou by mal byť dialóg, povedal najvyšší diplomat Naí Dillí

Ukrajina a Rusko sú jediné strany, ktoré by sa mali rozhodnúť, kedy a ako obnovia mierové rozhovory, uviedol indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar.

“Indický postoj, ktorý vyjadril môj premiér [Narendra Modi], je taký, že toto nie je éra vojny, že odpoveďou je dialóg a diplomacia,” povedal počas spoločnej tlačovej konferencie so svojou hosťujúcou nemeckou kolegyňou Annalenou Baerbockovou.

„Čo je základom pre to, aby ľudia viedli tento dialóg, o [rozhodnúť] musia príslušné krajiny. Nie je na Indii, aby špecifikovala alebo obhajovala [špecifické podmienky].“

Táto poznámka prišla v reakcii na otázku nemeckých médií o postoji Naí Dillí k ukrajinskej kríze a o tom, či považuje začlenenie niekoľkých bývalých ukrajinských regiónov za „legitímny základ“ pre mierové rozhovory.

Uprostred prebiehajúceho konfliktu sa po referendách k Rusku pripojili štyri bývalé ukrajinské regióny. V roku 2014 Krym po prevrate v Kyjeve väčšinou hlasoval za pripojenie sa k Rusku.

Ukrajinská vláda zamietla hlasovanie ako „podvod“ a zaviazala sa pokračovať v boji proti Rusku, kým jeho jednotky nebudú zatlačené späť na pozície spred roku 2014.

Moskva tvrdí, že bola otvorená mierovým rozhovorom a že západní sponzori Kyjeva zasahovali, keď boli obe strany na ceste k urovnaniu sporov koncom marca.

„Boli sme pripravení uzavrieť dohodu za podmienok, ktoré [Ukrajinci] sami navrhli,“ povedal minulý týždeň ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. “Nedovolili im to, pretože vojna nepriniesla dostatočný zisk pre tých, ktorí na ňu dohliadali a riadili ju.”

Diplomat povedal, že USA a Spojené kráľovstvo predĺžili konflikt na Ukrajine tým, že vykoľajili rokovania. Tvrdil, že boli motivovaní túžbou ublížiť Rusku a zarobiť na predaji zbraní.

Lavrov mal na mysli rozhovory sprostredkované Türkiye, ktoré sa uskutočnili v Istanbule. Navrhovaná mierová dohoda by zabezpečila Ukrajine neutrálny štatút výmenou za bezpečnostné záruky od hlavných svetových mocností.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, India explains position on Russia-Ukraine talks, 5 December 2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply