Infektológ Jarčuška: Slovensku treba minimálne šesť miliónov dávok vakcíny

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Infektológ Pavol Jarčuška pôsobí ako jeden z poradcov premiéra Matoviča, aj ako poradca ministerstva zdravotníctva pre vakcínu proti koronavírusu. V rozhovore pre internetový denník Postoj uviedol, že vakcína bude určite ešte tento rok: “Jedno z konzorcií, ktoré však nemôžem menovať, už teraz oznámilo, že vie dodať do konca roka sto miliónov vakcín. To znamená, že tento rok vakcína určite bude.”

Na jednej strane hovorí, že sa netreba báť, že by vakcína bola nebezpečná a nedostatočne odskúšaná, pretože biotechnológie sú dnes oveľa ďalej ako v minulosti. Na druhej strane priznáva, že klinické škúšky sa skrátiť nedajú: “Preto tiež predpokladám, že prvotná registrácia všetkých vakcín nebude úplná, ale bude takzvaná podmienečná, ako v Európe, tak aj v Spojených štátoch.”

Slovensko bude podľa Jarčušku potrebovať minimálne šesť miliónov dávok: “Štát plánuje objednať vakcínu pre tri milióny ľudí, nie tri milióny vakcín. Keďže je veľká pravdepodobnosť, že na dostatočné nadobudnutie imunity bude potrebné opakované očkovanie, teda dve dávky, pôjde teda o šesť miliónov vakcín. Európska komisia však chcela zatiaľ len nezáväzné stanovisko k minimálnemu počtu, čo je dôležitá informácia. Vzhľadom na to, že chceme zaočkovať zhruba 60 percent populácie, keď už ide o dosiahnutie kolektívnej imunity, tak hovoríme len o minimálnom počte. To však neznamená, že štát nakoniec nenakúpi vakcíny pre päť a pol milióna, teda pre celé Slovensko. Zatiaľ sme však nepostavili vakcináciu do pozície povinného očkovania, čiže v tomto prípade sme spravili zatiaľ len odhad počtu ľudí, ktorých treba minimálne zaočkovať.”

Podľa jeho slov by očkovanie proti korone malo byť povinné, i keď chápe, že to koliduje s otázkou ľudských práv. Verí však, že najmä veľké firmy vyvinú tlak na zamestnancov, aby sa dali zaočkovať, pretože vraj tí nezaočkovaní môžu potom šíriť koronavírus medzi sebou, skončiť na péenke a spôsobiť firme ekonomické straty. Prepustenie zamestnanca preto, že sa odmietol dať zaočkovať, by už asi porušením ľudských práv nebolo…

Lekár a aktivista Peter Lipták na svojom facebooku napísal: “Vakcína by mala mať cenu za jeden kus cca 350 eur (bez DPH). Ak počítame, tak 3 milióny vakcín nás budú stáť cca 1 miliardu eur. Takže to je naozaj veľká zodpovednosť za taký finančný balík, ktorý pohltí veľkú časť prostriedkov na onkologickú aj kardiovaskulárnu starostlivosť, ktorú vymeníme za toto očkovanie, ktoré môže zachrániť život cca 30 polymorbídnym seniorom. A popri tom nám zomrú tisíce na iné choroby a aj počet zomretých seniorov bude nakoniec oveľa väčší.”

Lipták vychádzal z pôvodnej informácie v médiách, že sa Slovensko chystá nakúpiť 3 milióny vakcín. Jarčuška túto informáciu spresnil, že ide o vakcíny pre 3 milióny ľudí, 2 dávky pre každého. Dokopy sa teda bavíme o sume cca 2 miliardy eur, i keď konečná cena vakcíny nemusí byť práve tých 350 eur, ktoré odhadol MUDr. Lipták. V každom prípade pôjde o obrovskú čiastku na nákup vakcíny, ktorej účinnosť je sporná a dlhodobé vedľajšie účinky budú neznáme. Podrobne sme sa tejto problematike venovali v júlovom čísle Zem&Vek.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Masívne očkovanie sa vo svete začne na jeseň. Kto ho odmietne, môže mať problém, Postoj, 4. 8. 2020

2. FB Petra Liptáka

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

  • Zdá sa, že proti tejto mediálnej bande, nemá bežný občan šancu. Nielen že je všeobecná úroveň vzdelanosti od prevratu na biednej úrovni, nasleduje jej celosvetovo a celoeurópsky koordinovaná likvidácia. Stačí si uvedomiť, čo ten skurvený darebák, minister školstva, plánuje na budúce školské obdobie.

  • Pán Rostas, to sa na Slovensku nenajde jeden vzdelaný právnik, ktorý by bol schopný sformulovať kvalitné trestné podanie na týchto šíritelov poplašnych správ a dezinformácií? Veď to nie je normálne, aby tento “odborník ” vedome a beztrestne navrhoval porušiť ústavu a ešte k tomu nabádal aj ďalších.

Leave a Reply