Inflácia na druhej strane Atlantiku začína klesať

Informácia o miernom poklese inflácie na druhej strane Atlantiku trhy dosť prekvapila a tak sa hľadajú odpovede prečo? Škoda, že obdobnú informáciu z trhu si nemôžeme vypočuť doma, keďže v septembri bol jej medziročný rast 14,2% a o mesiac neskoršie už 14,9%. Čo je pre domácnosti najhoršie, že zdražovanie spôsobujú každodenné výdavkové položky akými sú potraviny a nealkoholické nápoje, ako aj bývanie s energiami, ktoré sa podieľajú takmer polovicou na výdavkoch domácnosti. Ale vráťme sa späť. V tejto súvislosti treba povedať, že na americkú infláciu majú vplyv nielen ceny tovarov a služieb, ale aj miera nezamestnanosti, ktoré v oboch prípadoch vykazujú pokles. Či je za tým vyprázdňovanie starých zásob na ktoré sa dávajú zľavy, alebo klesajú aj ceny výrobkov zimného sortimentu, nešpekulujeme. Podstatne je, aby sa nezvyšovali úroky zo strany americkej centrálnej banky, keďže z tohto dôvodu dochádza k vývozu americkej inflácie na európsky kontinent ako aj, aby ECB pribrzdila doterajší opakovaný apetít vo zvyšovaní úrokov, čo ceny energií neznižuje a len môže hnať ekonomiku eurozóny do recesie. Na pribrzdenie americkej inflácie už pozitívne reagovali výnosy 10 ročných amerických štátnych dlhopisov poklesom, pri súčasnom náraste akciových indexov.

Menová politika kontra fiškálne náklady

Pokiaľ donedávna Rada guvernérov ECB na zvyšovanie inflácie reagovala oneskorene, tak teraz akoby sa jej niektorí členovia prebrali z inflačného spánku a navrhujú jej úroky opakovane zvyšovať, keďže inflácia prekonala v eurozóne hranicu 10 percent, v októbri je na úrovni 10,7%. Medzi takých patrí aj guvernér Národnej banky Slovenska, ktorý na jednej strane sprísňuje podmienky poskytovania úverov pre seniorov nad 40 rokov ale na druhej strane „nevie“ prinútiť zahraničné banky na slovenskom trhu, aby sa zvýšili úroky na vklady, aby domácnosti mali menej peňazí aj na míňanie s následným dopadom na pokles inflácie, čo sa akoby zo strany centrálnych bankárov nepochopilo. Nebudeme stále pripomínať, že zvyšovanie úrokov bude mať vplyv na pokles hospodárskej aktivity, či nárast nezamestnanosti, z čoho sa nemusíme tak ľahko vymotať. V poslednom období sa v súvislosti menovou politikou ECB hovorí o jej chybe a to v súvislosti s kvantitatívnym uvoľňovaním, ktorých masy ničím nekrytých peňazí sa dostalo na finančný trh, čoho dôsledkom sa menová politika zmenila akoby na fiškálnu politiku. Kto pri zvyšujúcich úrokov ako dôsledok narastajúcej inflácie zaplatí aj jej straty, nemusíme dlho špekulovať. Ako napokon v takýchto prípadoch vždy len a len európski daňoví poplatníci.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply