Inšpirácia revolučným systémom Sovereign Monetary z Reykjavíku: Čo tak vydať sa islandskou cestou?

Tagged With: , , , Add Comment

Boli sme len dojná krava amerického kapitalizmu a nastáva priestor pre slovenskú islandskú cestu? Premiér Peter Pellegrini sa nechal počuť, že Američania vlastne košickú VSŽ, ktorú sprivatizovali za Dzurindovej vlády a zmenili si ju tak na pobočku U.S. Steel, použili ako dojnú kravu. Vydojili čo sa dalo, ale do kravy neinvestovali.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Šéf slovenského kabinetu sa nazdáva, že bývalé Východoslovenské železiarne trpia investičným dlhom, teda vybavenie je zastaralé. Nový pittsburský vlastník do nej investoval len minimum.

A napriek tomu, keď už bolo zle a ozývali sa hlasy, že zo Slovenska odíde, hneď sa na bratislavskom letisku M. R. Štefánika štartoval vládny špeciál, aby Robert Fico, vtedy ešte premiér, mohol ísť do metropoly americkej ocele – diskutovať, rokovať, alebo lepšie povedané, prosíkať. Nech Američania zostanú.

2500 PREPUSTENÝCH

No pozícia Pittsburgu je stále neistá a váhavá. Objavili sa už aj informácie, že U.S. Steel chce svoju košickú pobočku predať. A kým v zákulisí sa politikárči, pracovný trh na východe Slovenska, na ktorom už aj tak podľa Fica nič nie je, sa musí postupne boriť s faktom, že najväčší zamestnávateľ východného Slovenska bude prepúšťať. A zabolí to. Košická U.S. Steel sa zbaví až 2500 zamestnancov. Postupne – do roku 2021. No ten je už za dverami.

Odborári sa snažia, spisujú petície, odovzdávajú… Prichádzajú tlačovky, ktoré vlastne len tešia novinárov, ktorí tak majú o čom písať. Faktom je, že Slovensko ako také je príliš malé na to, aby niečo zmenilo. Najmä vtedy, ak sme si strategické podniky predali.

Nastáva pre Slovensko budíček? Uvedomia si naši predstavitelia, že je potrebné nielen pekne rozprávať na summitoch V4 a pomyselne obdivovať napríklad marketingovo krásne logo Vyšehradskej štvorky odfotené za chrbtami? To sú zase len zaplnené stránky novín. Trh s oceľou je na tom zle. A nepomohol mu ani Trump, hoci ten sa snaží obmedziť prílev lacnejšej čínskej ocele. Cestou však nie je umelo vytvárať odbery, aby sa mohol umelo držať slovenský gigant nad vodou.

ISLANDSKÁ „VZBURA“

Inšpiráciou pre politické špičky nielen na Slovensku, ale napríklad vo väčších celkoch, ktoré by ako tak mohli trochu pohnúť politickými dejinami, napr. vo V4, by mohla byť Islandská cesta. Schôdzky V4 by napr. nemali byť len o nezmyselnom tlačovkovom naháňaní sa v krásnych vyjadreniach – najnovšie napr. o prijímaní nových členov EÚ. Áno, rozšírenie trhov teoreticky umožní nové zákazky a odbery aj pre košickú oceliareň. Ale na dvere pravdepodobne klope veľká kríza. A už samotné mainstreamové médiá, ktoré pôvodne myšlienky o kríze považovali za konšpiráciu, postupne začínajú svojich recipientov pripravovať na to, že kríza naozaj čoskoro príde.

Island v roku 2008 padol na dno. Aj toto zistenie ostrovnú krajinu ešte viac zomklo a prinútilo k zaujímavému politickému postupu. Reykjavík si prakticky vytvoril alternatívu voči kapitalizmu. Aby už nemusel byť dojnou kravou systému, ktorý vyžaduje neustály ekonomický rast a krízy ho zvyknú veľmi zraniť. Až tak, že sa sám musí počas krízy vzdávať časti mantry neviditeľnej ruky trhu a čiastočne sa vracia k socialistickým riešeniam. Je to neustály cyklus, učia to rôzne príručky, že v kapitalizme sa krízy a recesie opakujú a prebiehať budú stále. Jediná možnosť je vytvoriť si vlastnú poistku, a keď sa k zaujímavých projektom pridá väčší celok, majú šancu ovplyvniť aj celú Európsku úniu. To je skôr utópia, ale maličká šanca stále podriemkava.

Island okrem iného zaviedol vlastný menový systém. Reykjavíku prekáža morálny hazard, keď banky požičiavajú peniaze z bežných účtov obyvateľov. Šanca na to, aby sa obyvatelia hneď dostali ku všetkým svojim peniazom, prakticky neexistuje. A v prípade, ak by sa o to pokúsili, prichádza grécky scenár – ako svojho času počas stanovenia kvót na denné  výbery z bankomatov. V roku 2015 preto Island predstavil reformný koncept Sovereign Monetary System. Ten napríklad zakazuje tvorenie nových peňazí cez nové i nekryté úvery.

 

SPOLOČENSKÁ ZODPOVEDNOSŤ MÉDIÍ

Existuje veľa dobrých nápadov, tie sa však často strácajú za trblietajúcimi sa marketingovými hrami. No médiá, ktoré by mali byť spoločensky zodpovedné a premýšľať nad budúcnosťou, sa radšej predbiehajú v informovaní o novej Kočnerovej údajnej esemeske. Ale, nie je všetko zlatko, čo sa blyští. Potom niet divu, že kríza, ktorá sa nezadržateľne blíži, nájde nás všetkých nepripravených. A politici si na nej, namiesto reálnych riešení, len prihrejú svoje politické polievočky. Krízy, ktoré prinášajú mnohé pridružené problémy, napríklad zvyšovanie nezamestnanosti na východnom Slovensku, si vyžadujú nie kozmetické úpravy, ani tlačovkové marketingové pretŕčanie sa pred naštartovanými kamerami. Do krízy by sme mali prehovoriť (napríklad ako V4) a pokúsiť sa presadiť podobné riešenia, s akými prišiel Island v roku 2015. Alebo sa pridať k existujúcemu návrhu. Zostáva veriť, že politické leto plné Kočnerovej Threemy sa končí a môže sa vytvoriť priestor pre riešenia problémov bežných ľudí. Rôzne krízy sa nás dotknú a prekrásne formulované frázy z Pellegriniho úst ako val proti nim nestačia.

A čo tak pozrieť sa len do takého Maďarska? Orbán, napriek tomu, že mu to zahraničné body neprináša, stále provokuje a hlavne hľadá riešenia. Aspoň sa o to pokúša. A ide pritom neraz vlastnou cestou. Tak, ako išiel Island so svojím návrhom. Prečo zavrhovať takéto zaujímavé riešenia, ako Sovereign Monetary System, a to len preto, že sa Bruselu a Európskej centrálnej banke do ich nelogických hier nehodia

Zdroj:

https://s3.amazonaws.com/s3.documentcloud.org/documents/1698915/monetary-reform.pdf

https://www.etrend.sk/ekonomika/island-si-vytvori-alternativu-ku-kapitalistickemu-systemu-nechce-krizy.html?split=all

https://www.etrend.sk/ekonomika/pellegrini-kosicke-oceliarne-boli-pre-americky-manazment-dojnou-kravou.html

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

Michal Albert

Pridaj komentár

  & Časopis