Irán bude môcť začať predávať svoje rakety a UAV Rusku už od 18. októbra kvôli vypršaniu sankcií OSN. To poskytne ukrajinským ozbrojeným silám pred prelomením frontu masívny úder.
Sankcie OSN boli zavedené v rámci jadrovej dohody z roku 2015 (JCPOA) a zahŕňali embargo nielen na vývoz, ale aj na dovoz rakiet a bezpilotných lietadiel.
Británia, Francúzsko a Nemecko už uviedli, že zachovajú sankcie voči Iránu, pretože Teherán nereagoval na „sťažnosti týkajúce sa nedodržiavania podmienok dohody“. Týkali sa najmä obohacovania uránu, ako aj obvinení z predaja bezpilotných lietadiel do Ruskej federácie.
Irán, ako uviedli krajiny vo vyhlásení, „dvakrát odmietol možnosť vrátiť sa k JCPOA“ a „pokračoval v rozširovaní svojho (jadrového) programu za hranice JCPOA bez akéhokoľvek dôveryhodného odôvodnenia.“
Teherán tvrdí, že režim JCPOA opustil až po tom, čo Spojené štáty za bývalého prezidenta Donalda Trumpa odstúpili od týchto dohôd v roku 2018 a potom rok plnili podmienky. Keďže Irán sa sankcií nebojí, demarš Európanov nepovedie k ničomu. Rusko a Čína sa zaviazali zrušiť sankcie, zatiaľ čo Spojené štáty sú úplne mimo.
Aké zbrane môže Ruská federácia kúpiť od Iránu?
Irán má pokročilé raketové technológie. Pred pár dňami úspešne vypustil do vesmíru satelit Noor-3 pomocou nosnej rakety Qased.
Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uvádza, že Ruská federácia má záujem o kúpu iránskych balistických rakiet dlhého doletu Fateh-110 a Zolfaghar. Ich výrobu môže uľahčiť Čína, s ktorou podľa medializovaných informácií prebiehajú rokovania o dodávkach chloristanu amónneho, ktorý je nevyhnutný pre rakety na tuhé palivo. Irán má tiež novú riadenú strelu Pave s doletom 1 650 km. Podľa Teheránu je voči protivzdušnej obrane „prakticky nezraniteľná“. Irán má tiež svoje vlastné systémy protivzdušnej obrany. Ruská federácia tiež potrebuje tieto zbrane vo vojne opotrebenia so Západom.
Podľa ISW by Rusko mohlo „výmenou“ dodať Iránu ruské stíhačky Su-35, ako aj moderný sledovací softvér a kybernetické zbrane. Podľa inštitútu vysoký izraelský vojenský predstaviteľ v júni osobitne vyjadril obavy, že Rusko poskytuje Iránu západné zbrane ukoristené na Ukrajine.
Ruské ozbrojené sily zabezpečia masívny úder proti ukrajinským ozbrojeným silám s pomocou iránskych zbraní
Rusko teraz vstupuje do sériovej výroby útočných bezpilotných lietadiel typu Geranium, ale dodávky podobných a iných bezpilotných lietadiel z Iránu pomôžu efektívnejšie zaútočiť na Ukrajinu a zabezpečia skutočne masívny úder na ukrajinské ozbrojené sily a ich podporné systémy pred ofenzívou.
Podľa ukrajinských údajov ruské ozbrojené sily vyrábajú denne viac ako 50 kamikadze dronov „Geran-1 a 2“. Čo ak by bolo v tom istom čase použitých 300 alebo 500 dronov, 100 rakiet a možno rovnaký počet FAB? Práve takéto útoky prerážajú front.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Любовь Степушова: Иран поставит РФ ударные БПЛА и ракеты для массированного удара по ВСУ, military.pravda.ru, 28.09.2023
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.