Irán vychádza z izolácie: prečo a čo je za tým

· Čas čítania: 5 min.

Dlhé roky znášali Iránci hospodárske a obchodné sankcie, ktoré na nich uvaľovali Spojené štáty, Európska únia, okolité sunnitské arabské krajiny a na naliehanie Washingtonu aj OSN. Iránska revolúcia z roku 1979, no predovšetkým obsadenie amerického veľvyslanectva v Teheráne radikálnymi študentmi, ktorí zajali desiatky rukojemníkov, rozhorčila Biely dom a pobúrila americkú verejnosť. Nový iránsky režim pod vedením šiitskeho duchovenstva zaštítil domácich radikálov a medzinárodný spor bol na svete.

Ako sa uťahovali skrutky

Washington začal klerikálny štát okamžite hospodársky a obchodne trestať a nahuckal na neho susedný Irak vedený vtedajším spojencom USA – o desať rokov neskôr už ale démonizovaným – prezidentom Saddámom Husajnom. Keď sa Husajnovi nepodarilo Irán v takmer desaťročnej vojne poraziť, vytiahol Biely dom ako diplomatickú zbraň proti nepoddajným ajatolláhom iránsky jadrový program. Oštítkoval ho ako vojenský, tajný, vyhodnotil ako protiprávny a ohrozujúci mier na svete, pritlačil trochu vo Viedni na svoje páky na tam sídliacu Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE) a rozbehol systematickú mediálnu kampaň vo svetových mienkotvorných médiách. Následne bolo len otázkou času, kedy sa podvolí aj Bezpečnostná rada OSN.

Umelo vyostrovaný a hlučne medializovaný spor iránskych odborníkov s kolegami z MAAE, ako aj obviňovanie Teheránu z podpory svetového terorizmu, to všetko zahnalo Irán do postavenia darebáckeho štátu. Nakopenie nánosov embárg a hospodárskych sankcií ho mali vyčerpať, zlomiť a zničiť, no nestalo sa. Nepomohla ani farebná revolúcia z leta 2009, už vtedy nazývaná „Twitter Revolution“. Iránska mladá generácia sa nenechala zmanipulovať – na rozdiel od rovesníkov v niektorých arabských štátoch počas tzv. Arabskej jari 2011 – do pokusov o zvrhnutie vlády. Posledné utiahnutie sankčných skrutiek USA a EÚ spred necelých štyroch rokov malo odstrihnúť Irán od medzinárodných finančných tokov držaných pod palcom Západom vybudovanej, spravovanej a kontrolovanej globálnej bankovej siete.

Krok za krokom

Takáto spupnosť objektívne slabnúceho Západu prekročila mieru trpezlivosti Číny, Ruska, Indie, Brazílie a desiatok ostatných krajín. Postupne menia jednopolárny svet na mnohopolárny a Washingtonu začalo svitať, že donútiť Irán k poslušnosti sa mu nepodarí.

Medzitým rozpútal novú studenú vojnu proti Rusku a svojským „mierotvorným úsilím“ podnecoval občianske vojny v pásme siahajúcom od Ukrajiny po Jemen. Destabilizovaný región v juhozápadnej Ázii a východnej Európe je ešte rozľahlejší a podnecuje k novodobému sťahovaniu národov. Usmerňovanému, ako vlani zistili vystrašení Európania, práve na nich.

Hospodárska vojna USA proti Rusku sa vedie hlavne na frontovej línii energetiky. Washington do nej zatiahol Saudskú Arábiu a jej arabské satelity z Perzského zálivu. V júli minulého roka k nim de facto pridal Irán, keď súhlasil s podmienkami medzinárodnej dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu. Rusko vedelo, že Američania vybrali Irán ako nové baranidlo proti nemu, no dohode nebránili. Rozhnevalo by si zbedačený Irán proti sebe. Čo viac by si Washington mohol želať?

Stále na uzde

Spojené štáty a Európska únia 16. januára potvrdili, že Irán splnil všetky podmienky vlaňajšej dohody s MAAE a uvoľnili sankcie spojené s iránskym jadrovým programom. Irán smie s okamžitou platnosťou predávať svoj plyn a ropu, vrátiť sa do svetovej bankovej siete a nakupovať dovtedy embargovaný tovar, s výnimkou niektorých kategórií vojenskej techniky.

Taktické kroky v hospodárskej vojne proti Rusku prinášajú Západu ovocie. Ruská ekonomika, závislá na cenách vyvážaných energonosičov, bude viaznuť i tento rok v recesii. Navyše, prebytok ponuky ropy nad dopytom na svetových trhoch ukáže Brazílii a Venezuele, kto je na západnej pologuli pánom. To má podkopať súdržnosť Rusku nakloneného združenia BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika).

Lekciu poslušnosti dostane aj Saudská Arábia za príliš okaté koketovanie s Čínou. Washington by síce mohol kedykoľvek rozpútať v kráľovstve Saudov občiansku vojnu a zvrhnúť ich stredoveký režim, ale nemusí. Rijád sa mu neprieči a vyrovnáva pokles príjmov z predaja ropy čerpaním z rezervných fondov. Vystačia mu asi na päť rokov, rovnako ako Rusku všetky tri jeho hlavné fondy. Dovtedy sa môžu Iránčania pozviechať z následkov embarga a rozpumpovať ťažbu ropy na predembargovú výšku, pokiaľ im v tom nezabráni Washington. Zámienok na obnovenie sankcií si nechal do zmluvy s MAAE zakomponovať viac než dosť.

K tomu môže kedykoľvek prehlbovať a rozširovať americké protiiránske sankcie neviazané na OSN a na predbežne omilostený iránsky jadrový program. Rukolapne to predviedol už deň po 16. januári zavedením osobitných sankcií za skúšku iránskej balistickej strely stredného doletu z októbra 2015. Perzskému kocúrovi sa tak môžu kedykoľvek v blízkej budúcnosti zaťať do chrbta pazúry amerického orla, pokiaľ by si zmyslel uniknúť mu spod očí.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár