Irán žiada od USA zrušenie sankcií voči Libanonu

Ilustračný obrázok: Shutterstock

4. augusta ničivá explózia zničila v Bejrúte domovy viac ako 300 tisíc obyvateľom. Zabitých bolo najmenej 158 ľudí a 6000 ostalo zranených. Na pomoc prichádzajú medzinárodné organizácie a je prisľúbená humanitárna pomoc, doposiaľ vo výške 300 miliónov dolárov. Nepokoje v hlavnom meste naberajú na intenzite, súčasná vláda odstúpila.

Do nešťastia sa snaží zasahovať Irán, ktorý vyzval Spojené štáty na zrušenie sankcií voči Libanonu. Taktiež pripomína, že výbuch by sa nemal používaný ako zámienka či ospravedlnenie pre rôzne politické ciele. Príčina výbuchu by sa mala riadne vyšetriť. Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí uvádza: „Ak sú Spojené štáty úprimné, pokiaľ ide o pomoc Libanonu, mali by zrušiť sankcie.“

Tisícky demonštrantov sa vydali do ulíc Bejrútu, aby protestovali proti vláde a obviňovali ju z nedbanlivosti, kvôli ktorej podľa nich výbuch nastal. Došlo k stretom medzi obyvateľstvom a ozbrojenými zložkami, viacerí demonštranti aj policajti boli zranení.

Medzinárodná pomoc by mala byť priamo poskytnutá libanonskému obyvateľstvu spolu s ponukou pre nestranné, dôveryhodné a nezávislé vyšetrovanie nešťastia.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Iran wants US to lift sanctions against Lebanon, ALJAZEERA, 10. 8. 2020

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply