Vojenská invázia Ruskej federácie na Ukrajinu, ktorú prezident Vladimír Putin ohlásil 24. februára ako „špeciálnu vojenskú operáciu“ s cieľom „demilitarizácie a denacifikácie Ukrajiny“, prenáša tragédiu regionálneho ozbrojeného konfliktu na celý európsky svetadiel. Väčšina jeho krajín, združená v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii, reaguje na vpád euroázijskej jadrovej veľmoci do Ukrajiny ráznym spôsobom. Zavádzajú ostré odvetné oparenia koordinované so zámorskými spojencami na čele so Spojenými štátmi. Paleta trestov je natoľko ďalekosiahla, že spätnou väzbou zasahuje aj vnútorné pomery v štátoch euroatlantického okruhu. Obnovuje v ňom podriadenie demokracie čiernobielej ideologizácii a uvrháva transatlantický Západ späť o sedemdesiat rokov do akejsi novodobej éry amerického mccarthizmu. Vyznačovala sa „zvýšenou politickou represiou a kampaňou šíriacou strach z komunistického vplyvu na americké inštitúcie a zo špionáže sovietskych agentov.“ Zameňme v tejto charakteristike, citovanej z Wikipédie, ruského za komunistického a ruských za sovietskych a ocitneme sa pohltení ohlušujúcou kakofónii protiputinovskej hystérie.
Rusko a jeho ekonomika
Na ruskej strane Železnej opony 2.0 však panikáril na sklonku februára aj Kremeľ, o čom svedčia agentúrne správy ako táto: „Ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že v súlade s jeho rozkazom z nedele (27. februára) boli riadiace stanovištia všetkých ruských jadrových síl posilnené o ďalší personál a sú v „osobitnom režime bojovej povinnosti“.
Ak stále platí pravidlo, že jadrové zbrane sú prostriedkom poslednej inštancie, ku ktorej sa jadrová mocnosť utieka, až keď ostatné obranné nástroje zlyhávajú, vyvstáva oprávnená otázka, prečo sa ruský gosudar oháňa jadrovým kyjakom.
Jednou z odpovedí môže byť tradičná a dodnes pretrvávajúca prevaha ekonomiky transatlantického protivníka Ruskej federácie ako celku. Hospodárska vojna medzi ním a sankcionovaným tandemom Rusko-Bielorusko prebieha vo finančno-obchodnom ekosystéme, ktorý Západ skoncipoval a globálne štandardizoval pre vlastný imperiálny prospech. Rusko, ani hospodársky o triedu výkonnejšia Čína, sa dosiaľ nedokázali od toho matrixu dostatočne odpútať a ostávajú na ňom finančno-obchodne závislé.
Russia’s imports 2020 by country
Zdroj: TrendEconomy com
Russia’s exports 2020 by country
Zdroj: TrendEconomy com
Cui bono?
Hoci sa ruské obyvateľstvo opakovane dokázalo v minulých desaťročiach a stáročiach vzmužiť ku kladeniu odporu voči vonkajšiemu nepriateľovi, dnes už natoľko húževnaté nie je. Mladá generácia, obzvlášť v mestách, je hodnotovo globalizovaná, zmäkčilá a mravne vyprázdnená. Sotva v nej vzbĺkne túžba obetovať sa na bojiskách za vlasť dirigovanú lokajmi veľkých peňazí. Pred zrakmi mladých Rusov (i Ukrajincov) sa odvíja viacúrovňová konfrontácia kremeľskej mocenskej oligarchie s kyjevskou kleptokraciou a s dúhovou eurokraciou. Prebiehala pred vypuknutím invázie 24. februára a bude pokračovať i po prípadnom prímerí. Žiaden zo súperiacich mocenských blokov si nedokáže získať srdcia mladej ruskej generácie, keď dosiaľ unisono nastoľovali globalistickú vakcinačnú totalitu.
Na tomto pozadí bude zrejme morálka ruského obyvateľstva a vnútorná súdržnosť federácie závisieť od bilancie finančno-obchodných úderov, ktoré jej Západ uštedrí a protiúderov, ktorými bude Západu kontrovať.
Bruselská eurokracia začína podrobovať v týchto dňoch Rusko a jeho populáciu rozsiahlej skúške odolnosti v podobe uzavretia vzdušného priestoru členských štátov pre ruské lietadlá. „Navrhujeme zákaz pre všetky lietadlá vlastnené Ruskom, registrované v Rusku alebo lietadlá riadené Ruskom,“ oznámila v nedeľu 27. februára predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Poznamenala, že tieto lietadlá už nebudú môcť pristávať na území EÚ a ani z neho vzlietať, a takisto nebudú môcť uskutočňovať prelety ponad územím jej členských krajín. To sa má „vzťahovať na každé lietadlo, ktoré vlastní, prenajíma alebo inak kontroluje ruská právnická alebo fyzická osoba„, vrátane súkromných lietadiel ruských oligarchov.
Poloha Ruska na mape sveta
Zdroj: Wikipédia
Pohľad na polohu Ruska na mape sveta ukazuje, efekt zablokovania územia EÚ pre ruskú leteckú dopravu bude slabnúť úmerne tempu znižovania vyťaženosti leteckých spojov s Európou. Rusko sa po rozpútaní sankčných vojen so Západom v roku 2014 tak či tak plánovito odkláňa od Európy a prikláňa k Eurázii. Brusel tento trend, na vlastnú škodu, teraz urýchli. Navyše, leteckým spoločnostiam z krajín EÚ sa predraží nákladovosť letov do Ázie po trasách obchádzajúcich vzdušný priestor nesmierne rozľahlej Ruskej federácie. Profitovať finančne a silnieť na svetovej aréne budú čínski sprostredkovatelia, ale i americké investičné fondy zastúpené v čínskych akciových spoločnostiach.
Na ilustráciu porekadla, že peniaze nesmrdia, tri titulky z amerických prameňov:
Nonprofit Warns Governors About BlackRock
Chinese investors pour $1 billion into BlackRock’s new fund
https://edition.cnn.com/2021/09/08/investing/blackrock-china-fund-intl-hnk/index.html
Beijing approves BlackRock’s wholly owned mutual fund business in China
https://fortune.com/2021/06/11/blackrock-beijing-approval-mutual-fund-china/?queryly=related_article
AUTOR: Patrik Sloboda
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.