Izrael plánuje dodávať Európe zemný plyn cez Turecko

Add Comment

Normalizácia vzťahov s Tureckom umožní Izraelu dodávať zemný plyn do Európy, povedal to izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vláda v Tel Avive vidí vyhliadky na lukratívne obchody so stredozemským plynom, len čo sa styky s Tureckom obnovia.

„Má to nesmierne dôsledky pre izraelskú ekonomiku, a to slovo používam zámerne,“ povedal Netanjahu novinárom po stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym (na snímke). Obidve krajiny sa v posledných mesiacoch snažili o zmierenie, keďže Tel Aviv hľadá potenciálneho zahraničného kupca pre svoj zemný plyn.

Izrael vlastní obrovské polia nevyužívaného plynu, ktoré je potrebné zveľaďovať. Turecko hľadá dodávateľa zemného plynu, keďže vzťahy s Ruskom, jeho hlavným dodávateľom, sa po vlaňajšom zostrelení ruského prúdového lietadla pri turecko-sýrskych hraniciach výrazne zhoršili.

Turecký premiér Binali Yildirim povedal, že je príliš skoro na to, aby bolo možné hovoriť o kontrakte na dodávku plynu s Izraelom. Podľa neho bude totiž pri uzatváraní dohody prioritou normalizácia politických a diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami. Turecko plánuje čo najskoršiu výmenu veľvyslancov po šesťročnom prerušení vzťahov, podotkol Yildirim.

Diplomatické styky medzi oboma krajinami sa zhoršili v roku 2010 po izraelskom nálete na záchrannú flotilu smerujúcu do Gazy, pri ktorom zahynulo 10 tureckých aktivistov.

Zdroj: https://www.rt.com/business/348559-israel-turkey-gas-deal/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis