
Výbor izraelskej vlády rozpracoval plány na 500 domov pre osadníkov vo východnom Jeruzaleme, povedal izraelský oficiálny predstaviteľ tvárou v tvár nesúhlasu Spojených štátov s výstavbou na okupovanom palestínskom území.
Ministerstvo vnútra predbežne schválilo výstavbu nových domov v Ramat Shlomo. Štvrti postavenej na západnom brehu Jordánu, území zabranom v roku 1967 a pripojenom k Jeruzalemu hnutím, ktoré zahraničie neuznalo. Doposiaľ na ňom udržiavali nízku zastavanosť v zjavnej snahe vyhnúť sa stretu s Washingtonom.
Pred týždňom nariadil premiér Benjamin Netanjahu podporiť plány výstavby asi 600 bytových jednotiek v Ramat Shlomo a 400 ďalších v Har Homa, ďalšom sídlisku vo východnom Jeruzaleme.
Palestínski predstavitelia vyjadrili svoje znepokojenie ohľadne osád, zopakujúc ho v medzinárodnom spoločenstve, pričom ich považujú za hlavnú prekážku založenia samostatného štátu na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.
Hovorkyňa ministerstva vnútra okamžite nepotvrdila rozhodnutie vládneho výboru, ktorého detaily poskytol agentúre Reuters jeden z izraelských úradníkov pod podmienkou zachovania anonymity.
Anonymný úradník povedal, že Izrael dúfa, že nedôjde k publicite okolo tejto iniciatívy, ktorá je jednou z radu logistických a právnych etáp pred začatím výstavby. Počet plánovaných nových domov v Ramat Shlomo z ekologických dôvodov znížili, ako povedal úradník.
Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Jen Psaki vo Washingtone povedala, že správa je v rozpore s cieľom stanoveným izraelskou vládou – dosiahnuť mierovú dohodu s Palestínou.
„Je to s tým v rozpore,“ povedala Psaki novinárom na svojom každodennom brífingu s tým, že Spojené štáty sa oboznámili so správou o plánovanej výstavbe, s jej podrobnosťami však zatiaľ nie.
„Bola by škoda, ak by v tom pokračovali, a to nielen s ohľadom na názor Spojených štátov, ale aj na názor mnohých členov medzinárodného spoločenstva,“ dodala.
Európska únia požiadala Izrael o vysvetlenie Netanjahuovej podpory projektov Har Homa a Ramat Šlomo.
Netanjahu, ktorého vzťahy s americkým prezidentom Barackom Obamom sú už dlho napäté, si tiež vyslúžil kritiku od Bieleho domu na začiatku tohto mesiaca po tom, čo sa približne dve desiatky židovských rodín presťahovali do domov zakúpených v arabskej štvrti východného Jeruzalema, kde už žije asi 500 osadníkov.
Peace Now, izraelské hnutie proti osadám, vydalo varovanie, že pokračovanie v plánoch výstavby v Har Homa a Ramat Shlomo by mohlo ešte viac vyhrotiť napätie vo východnom Jeruzaleme, scény každodenných stretov medzi kamene hádžucimi Palestínčanmi a políciou.
Izrael považuje celý Jeruzalem za svoje „nedeliteľné a večné“ hlavné mesto, pričom toto tvrdenie nie je v medzinárodnom meradle uznávané, a hovorí, že Židia majú právo žiť kdekoľvek v meste.
Približne 500 000 Izraelčanov sa usadilo na západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme, medzi 2,4 miliónmi Palestínčanov. Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že osady, ktoré tam Izrael postavil, sú nezákonné, Izrael sa voči rozhodnutiu odvolal.
Preložené z Axisoflogic.com.