Izraelská armáda v časti južného Pásma Gazy každý deň na 11 hodín pozastaví vojenské operácie, aby uľahčila dodávky humanitárnej pomoci. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na izraelské sily. „Taktické prestávky“, ako pauzy nazýva izraelská armáda, budú platiť do odvolania. Podľa izraelských úradov armáda začala prestávky dodržiavať od soboty. Izraelská v nedeľu napísala, že premiér Benjamin Netanjahu ani ďalší vládni predstavitelia o iniciatíve vopred nevedeli. OSN však rozhodnutie izraelskej armády privítala.
Boje budú pozastavené vždy medzi 8:00 a 19:00 miestneho času (7:00 až 18:00 SELČ) pozdĺž cesty, ktorá smeruje od hraničného priechodu Kerem Šalom k jednej z hlavných dopravných tepien oblasti, a potom smerom na sever. Izraelský úrad COGAT vo svojom vyhlásení uviedol, že pauza platí „počnúc sobotou“.
Izraelská tlač píše, že špičky izraelskej vlády neboli armádou vopred informované. Denník Haarec uviedol s odkazom na úrad premiéra, že sa Netanjahu o veci dozvedel až v nedeľu ráno. „Povedal svojmu vojenskému tajomníkovi, že je to (prestávka v bojoch) neprijateľné. Keď sa situácia objasnila, bolo ministerskému predsedovi oznámené, že sa postup izraelskej armády nemení a boje v Rafáhu budú pokračovať podľa plánu,“ citoval denník Haarec premiérovu kanceláriu. Rozhodnutie armády kritizovali niektorí krajne pravicoví ministri. Izraelská armáda neskôr uviedla, že sa jedná o výlučne vojenské rozhodnutie, ktorým plní vládne zadanie umožniť navýšenie objemu pomoci pre Pásmo Gazy.
Izraelská armáda krok, ku ktorému sa podľa svojho vyhlásenia rozhodla po konzultáciách s OSN a ďalšími medzinárodnými organizáciami, zdôvodnila tým, že umožní zvýšenie dodávok humanitárnej pomoci. Medzinárodné organizácie sa sťažovali, že aj v prípade, že sa pomoc dostane na palestínsku stranu prechodu Kerem Šalom, tak je kvôli bojom príliš nebezpečné ju vyzdvihnúť a presunúť ďalej. Pomoc sa tak hromadí na hranici a nedostáva sa k ľuďom, ktorí ju potrebujú, píše agentúra AP.
Hovorca Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA) Jens Laerke uviedol, že organizácia rozhodnutí izraelskej armády víta, ale zároveň vyzýva Izrael k ďalším opatreniam, ktoré by poskytovanie humanitárnej pomoci uľahčili. „Musíme mať možnosť bezpečne dodávať pomoc do celého Pásma Gazy,“ citovala hovorcu agentúra AFP.
Svetový potravinový program (WFP) v týždni varoval, že kvôli bojom medzi izraelskou armádou a palestínskym hnutím Hamas čoskoro ľuďom na juhu Gazy hrozí rovnako katastrofálna situácia ako tým na severe, pokiaľ ide o nedostatok potravín. „Situácia na juhu Gazy sa rýchlo zhoršuje,“ uviedol v piatok pri návšteve oblasti Carl Skau z WFP.
Podľa nedeľnej bilancie palestínskych úradov, ktoré kontroluje hnutie Hamas, si izraelská ofenzíva v Pásme Gazy doteraz vyžiadala najmenej 37.337 zabitých a 85.299 zranených z radov Palestínčanov. Počet mŕtvych je tak o 41 osôb vyšší, než uvádzala sobotná bilancia.
Podľa izraelských úradov sa obyvateľom Pásma Gazy nedostáva dostatočnej pomoci kvôli logistickým problémom, ktoré majú medzinárodné organizácie a OSN s jej distribúciou na palestínskom území. Podľa úradu COGAT sa do Pásma Gazy v období od 2. mája do 13. júna dostalo v priemere 201 kamiónov s pomocou. OSN tvrdí, že jej agentúry a úrady v Pásme Gazy si v období od 6. mája do 6. júna prevzali v priemere 68 nákladných vozidiel denne.
Z Rafahu na hraniciach s Egyptom bol podľa neho vysídlený zhruba milión ľudí, ktorí sa v letnej horúčave tiesnia v preplnenej oblasti pozdĺž pobrežia. V severnej časti Gazy sa podľa Skaua zásobovanie humanitárnou pomocou trochu zlepšilo, distribúcia potravín ale stále nie je taká, aká by mala byť.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, české noviny, 16.6.2024
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.