J. Drgonec: Nepustiť do škôl neotestované deti je porušenie ústavného práva

· Čas čítania: 4 min.
Foto: youtube

Hlavnou témou týchto dní na Slovensku je testovanie detí na ochorenie COVID-19, pred nástupom do školy. Veľká časť rodičov testovanie odmieta. Všetci sa však zhodujú na tom, že návrat detí do školských lavíc je prioritou. Premiér je síce za ich čo najskorší návrat, ale podmieňuje to testovaním detí, rodičov, učiteľov a zamestnancov škôl. Pravidelné testovanie majú podľa neho zabezpečiť školy. Únia miest Slovenska je pripravená podporiť testovanie, vyhlásili však, že ak má byť tento „projekt „úspešný a zmysluplný, musí byť testovanie povinné a do školy nebudú môcť nastúpiť neotestované deti. Proti takémuto kroku je aj bývalý sudca Ústavného súdu a expert na ústavné právo Ján Drgonec.

Deti sa pred návratom do školy otestovať dať nemusia

“Som dosť skúsený právnik, aby som vedel oddeliť právo od bezprávia. Štátne orgány sa v tomto štáte postavili do pozoru a prikyvujú Matovičovi nech sa rozhodne spraviť čokoľvek,” povedal pre ParlamentneListy.sk Ján Drgonec, podľa ktorého by teda bolo nepustiť na vyučovanie deti bez testu na COVID-19 hrubým porušením povinnosti štátu. Zrejme aj preto Matovič tak nástojí na tom, aby sa deti a učitelia, ba dokonca aj rodičia niektorých žiakov, pred nástupom do škôl otestovali. Problémom ale môže byť, že rodičia niektorých desaťročných či dvanásťročných detí na 2. stupni základných škôl nemusia s preventívnym testovaním súhlasiť. „Podľa môjho názoru tým, že v tomto štáte existuje povinná návšteva škôl, teda aspoň základných škôl v rámci povinnej školskej dochádzky a máme to tu od čias Márie Terézie, tak by išlo o hrubé porušenie povinnosti štátu,“ vysvetľuje expert na ústavné právo.

Myšlienka pretestovania žiakov pred návratom do škôl, ale z úst jedného z najvyšších ústavných činiteľov padla, ba viacerí politici vládnej koalície majú agendu postavenú na tom, že v minulosti nebolo Slovensko právnym štátom. Sami ale, podľa opozície, teraz vytvárajú situácie, ktoré buď skončili, alebo skončia na Ústavnom súde. „No áno, máme tu Igora Matoviča, a dokiaľ tu budeme mať Igora Matoviča, nemáme Ústavu Slovenskej republiky. To sú veci, ktoré sú v príčinnej súvislosti,“ povedal Drgonec.

Pokiaľ bude na čele Matovič právo u nás existovať nebude!

Problém s niektorými rodičmi, ktorí odmietajú testovanie svojich detí s odôvodnením, že nechcú “aby sa im nezmyselne niekto špáral v nose kvôli testom, ktoré aj tak nemajú poriadnu výpovednú hodnotu. Navyše, deti majú často zväčšenú nosnú mandľu, ktorá stojí v ceste podľa odborníkov pri výtere…” Čo teda s takýmito deťmi? Nedať ich do školy a predĺžiť im stav keď nemajú plnohodnotné vzdelávanie? „V skutočnosti jediný spôsob účinnej obrany je, že sa dajú rodičia dohromady a rozbijú nezmyselné opatrenia premiéra. Je škoda hľadať právne riešenia, pretože právo v tomto štáte neexistuje a nebude existovať pokiaľ bude na jeho čele Matovič,“ obúva sa do premiéra a mnohých jeho nariadení Drgonec.

Blížia sa Vianoce a pred nimi sľubuje premiér ďalšie kolá testovaní, pričom opäť hovorí, že s dobrovoľnosťou účasti na nich nesúhlasí. „Tie certifikáty a povinné certifikáty neboli v poriadku ani keď sa tu diali po prvý raz, takže po druhý ani pätnásty raz nemôžu byť viac v poriadku ako pri prvom pokuse. Opäť musím monotematicky zdôrazňovať: v tomto štáte prestalo platiť právo. V tomto štáte sú za právo zákonom 286 vyhlásené opatrenia hlavného hygienika a Úradu verejného zdravotníctva a od toho okamihu na Slovensku nieže neplatí, ale na Slovensku neexistuje právo. Som dosť skúsený právnik, aby som vedel oddeliť právo od bezprávia. Štátne orgány sa u nás postavili do pozoru a prikyvujú Matovičovi nech sa rozhodne spraviť čokoľvek,“ pokračuje ústavný právnik v kritike premiéra aj jeho vládneho aparátu.

Matovič nás raz môže všetkých preventívne držať pod zemou

Podľa Drgoncových slov sa ešte od Matoviča a koalície, ktorá má v parlamente ústavnú väčšinu, môžeme dočkať rozličných, aj nemilých, prekvapení. „My sa jedného dňa môžeme zobudiť a zistiť, že nieže voľby budú každých 15 rokov, ale že žiadne už nebudú, lebo sa pred nimi zistí, že je to mikrobiologicky neprijateľné. Alebo dôjdeme k tomu, čo je známe, že Zem je v ohrození vyžarovaním z čiernych dier, ktoré je nepredvídateľné a vie sa len to, že kedykoľvek k nemu môžu dôjsť a prvá ochrana je život v podzemí. Tak nás budú preventívne držať pod zemou, aby sme sa neohrozili tým, že pôjdeme voliť,“ dodáva podľa portálu parlamentnelisty.sk na záver so sarkastickým čiernym humorom Drgonec.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Pravnik-drgonec-nepustit-do-skol-neotestovane-deti-by-bolo-hrube-porusenie-povinnosti-statu, Jozef Uhlárik ml., 27.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár