Jadrová fúzia ako underground fyziky

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Čína plánuje v roku 2020 spustiť tzv. umelé Slnko, megastroj HL-2M. Bol by to nepochybne veľký technologický skok s potenciálom energetickej spásy ľudstva. Je však možné dosiahnuť jadrovú fúziu aj v bežnom laboratóriu? Pred 30 rokmi vzbudili veľké nádeje dva javy podobné fúzii, neskôr odsunuté do undergroundu – chladná fúzia a fúzia s využitím sonoluminiscencie. Stanú sa opäť súčasťou hlavného prúdu?

Koniec 80. rokov minulého storočia priniesol radikálne spoločenské zmeny a obrovskú nádej. Vtedajšie objavy sľubovali technologický prelom vďaka vysokoteplotným supravodičom a lacnú energiu vďaka tzv. chladnej fúzii. Senzáciu odštartovali profesori Martin Fleischmann a Stanley Pons, keď v roku 1989 oznámili, že sa im podarilo uskutočniť jadrovú fúziu pri elektrolýze (rozklad zlúčeniny na kladné a záporné ióny) pri izbovej teplote. Pri jadrovej fúzii dve ľahké jadrá po priblížení vytvoria ťažšie jadro, pričom sa uvoľní značná časť energie. Lenže jadrá majú kladný elektrický náboj, a teda sa odpudzujú. Musia sa priblížiť na takú vzdialenosť, aby medzi nimi prevážila príťažlivá silná jadrová sila. Existujú dva známe mechanizmy, ako to dosiahnuť – vysokou teplotou alebo neutralizáciou kladného náboja jadra nejakým záporným nábojom.

Bariéry medzi prívržencami chladnej fúzie a hlavného prúdu fyzikálneho myslenia sa začínajú zmenšovať. Sám som bol prítomný na prednáške proponentov chladnej fúzie pred niekoľkými rokmi v CERN-e. V MIT boli kurzy chladnej fúzie pre študentov pod vedením profesorov, ktorí na nej aktívne pracovali. Ak akceptujeme, že chladná fúzia nie je vysvetlená, ale funguje, potom je to hlavne technologicko-inžiniersky problém. Asi najznámejšie komerčné zariadenie je E-cat Andreu Rossiho predvedené pred 8 rokmi na Univerzite v Bologni. A – nič sa nestalo. Chladná fúzia je pomerne populárna medzi nadšencami rôzneho druhu a odbornosti. Snažia sa ju rozbehnúť aj niektoré komerčné firmy. Informácie z tohto prostredia sú však ťažko overiteľné, lebo ide o firemné tajomstvo. Prípadný úspech týchto firiem by katapultoval chladnú fúziu z undergroundu do hlavného prúdu.

Autor: Jaroslav Antoš

Autor je jadrový fyzik, napísal knihu Lov fundamentálnych častíc.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár