Japonsko odmietlo rozmiestniť americké systémy protiraketovej obrany v okolí Kurilských ostrovov

Foto: Screenshot Japan Times

Japonsko zrušilo realizáciu dlhšie pripravovaného spolu s USA programu a odmietlo rozmiestniť systémy protiraketovej obrany Aegis Ashore v okolí Kurilských ostrovov. V Tokiu to vysvetlili komplikovanými technickými problémami, avšak domáci analytici a média podotýkajú, že dané rozhodnutie vláda prijala po masových protestoch miestnych obyvateľov, a boli to práve tieto protesty, ktoré ovplyvnili rozhodnutie vlády. 

Japonsko preto zastavilo rozmiestnenie amerického protiraketového systému Aegis Ashore v okolí Kurilských ostrovov. Oznámil to minister obrany Taro Kono. Domáce média poukázali na to, že vláda nie je celkom úprimná, keď uvádza príčiny zastavenia realizácie projektu. Denník Japan Times cituje ministra obrany Taroa Konoa, ktorý sa vyhovoril na technické problémy a príliš vysoké finančné náklady projektu. Autor článku pripomína, že pred mesiacom sa vláda vzdala plánov rozmiestnenia podobného amerického protiraketového systému Aegis Ashore v meste Akita, po masových protestoch obyvateľov tohto a okolitých miest a obcí, ktorí nesúhlasili s militarizáciou regiónu    /https://www.japantimes.co.jp/news/2020/06/15/national/japan-halt-deploy-aegis-ashore-missile-defense-system/#.XueG3JgzbIU/.

Domáce média pripomenuli, že systémy Aegis Ashore japonská vláda mienila nakúpiť za  2,15 miliardy dolárov. Prvý protiraketový systém plánovala rozmiestniť v prefektúre Akita na východe krajiny a druhý – v prefektúre Yamaguchi na západe Japonska. Na ministerstve obrany podčiarkli, že tieto systémy Japonsko potrebuje preto, že dokážu ochrániť krajinu pred severokórejskými raketami.

Značná časť japonskej verejnosti však nadobudla dojem, že Spojené štáty jednoducho využívajú krajinu vychádzajúceho slnka a snažia sa ho dostať do konfliktu s Čínou a Ruskom – aj kvôli otázke Kurilských ostrovov. Obyvatelia miest a obcí v blízkosti ruských hraníc a  značná časť obyčajných ľudí v Japonsku nesúhlasí so zhoršením vzťahov s Čínou a Ruskom, ako aj s rozmiestnením amerických raketových systémov na hraniciach s Ruskom, pretože podobná provokácia môže mať veľmi nepríjemné následky.

Rovnako sa proti americkým raketovým systémom na svojom území búria aj obyvatelia Južnej Kórei. Nechcú, aby v krajine rozmiestnili komplexy THAAD. Miestni obyvatelia dokonca zablokovali všetky prístupové cesty k stavenisku a americkí vojaci boli nútení dopravovať potrebné zariadenia pomocou vrtuľníkov   /https://en.yna.co.kr/view/AEN20200529000455325?section=national/defense/.

Japonské a juhokórejské média príliš nekomentujú zámery svojich vlád v súvislosti s plánmi rozmiestnenia amerických raketových komplexov na území týchto krajín. Reagujú však na nálady obyvateľstva a poukazujú na to, že drvivá väčšina obyčajných ľudí cudzie raketové komplexy na svojom území nechce, pretože sa obáva zhoršenia vzťahov so susednými štátmi a vypuknutia vojenského konfliktu.

Zdroje:

1. Japan suspends plan to deploy Aegis Ashore missile defense system, The Japan Times, 15. 6. 2020

2. Replacement interceptor missiles brought onto THAAD base, Yonhap News Agency, 29. 5. 2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply