Jarčuška: Chrípka má vždy ťažký priebeh

Zdroj: youtube

Infektológ a člen “Pandemickej komisie” Pavol Jarčuška v rozhovore pre Nový čas vyjadril svoje presvedčenie, že chrípka má vždy ťažký priebeh!

“Jednoznačne odporúčam zaočkovať sa proti chrípke, lebo tak ju takmer nemám šancu získať. Okrem toho, chrípka je ochorenie, ktoré má vždy ťažký priebeh, u koronavírusu máme veľa asymptomatických nosičov, u chrípky to tak nebýva. Chrípka má príznaky veľmi podobné ako ťažší priebeh koronavírusu – bolesti svalov. Slabosť a skleslosť organizmu, kašeľ a nástup je náhly. Pri koronavíruse to tak zvyčajne nie je, ale môže sa to stať. Pri vážnejších prípadoch to budeme musieť odlíšiť diagnostikou, pri tých ostatných bude stačiť zostať doma a vyležať to.”

Veľmi zaujímavé podanie, chrípka sa tak sa dostáva do úplne nového svetla. Zdá sa byť závažnejšou ako nový koronavírus, ktorý má podľa jeho slov veľa ľudí, ale mnohí neprejavujú žiadne symptómy. Chrípka má ťažší priebeh a príznaky také, ako – ťažšia forma koronavírusu. Zaujímavé. Na otázku, či už ide o komunitné šírenie odpovedá:

“To je ťažká otázka, my väčšinu prípadov ešte vieme dohľadať, ale ja hovorím, že už sme na prahu komunitného šírenia. Nepoznám epidemiologické detaily, ale už sa blížime ku komunitnému šíreniu. V praxi to bude znamenať obmedzenie sociálnych kontaktov, bude to nastavovať regionálny hygienik, ktorý najlepšie pozná ten región, a vie, kde čo treba zavrieť ako niekto z centrály. Kiná sa určite zatvárať nebudú, skôr sa bude obmedzovať počet ľudí v sále a budú platiť prísnejšie hygienické opatrenia, ale najrizikovejšie sú diskotéky a nočné bary, kde sú nekontrolovateľné sociálne interakcie, tam sa to musí riešiť. My sme pred 5 mesiacmi ten vírus tak dobre nepoznali. Na druhej strane, tie opatrenia, čo sme prijali, boli vysoko efektívne a vďaka tomu sme mali vynikajúce výsledky. Je otázka, akú stratégiu si zvolia jednotliví regionálni hygienici, pretože pri vysokých výskytoch tie opatrenia musia byť oveľa prísnejšie. Pozrite sa, niektoré krajiny zavreli hranice. Napríklad v Maďarsku, kde ten výskyt je momentálne nižší ako u nás – čiže tá stratégia je rôzna a ťažko povedať, ktorá je najlepšia.”

“Na druhú vlnu sme pripravení v mnohých ohľadoch pripravení lepšie, máme pandemický plán, ktorý je urobený tak, ako by mal byť, žiadna krajina totiž nebola na tú prvú vlnu tak pripravená. Máme k dispozícii efektívnejšiu liečbu, čiže vieme, čo máme kedy nasadiť, medicínske postupy sú lepšie. Ale treba povedať, že aj ten zdravotný personál, ktorý sa stará od marca o pacientov, už je fyzicky veľmi vyčerpaný. Pretože robiť dennodenne pod nátlakom, pri veľkom počte pacientov, ktorí sa prekladajú, a žiť v tom riziku nie je jednoduchá vec. Napríklad vo štvrtok sme mali prípad infikovania zdravotníkov.”

Jarčuška je známy svojím nekompromisným názorom na povinné očkovanie, ktoré sa podľa neho začne už na jeseň. Kto ho podľa jeho slov odmietne, môže mať problémy. Nezaočkovaní budú musieť nosiť rúška natrvalo, aj keď to sú podľa neho – tie menšie nevýhody. “Ak nezaočkovaní budú chcieť cestovať do zahraničia, budú si musieť sami zaplatiť test na koronavírus. Alebo futbalový klub nepustí na štadión diváka, ktorý sa nepreukáže potvrdením o očkovaní. Zaočkovanie môže byť aj jednou z podmienok prijatia do zamestnania,” dodáva. Na začiatku augusta rozbúril spoločenskú hladinu vyhláseniami:

“Čo sa týka očkovania proti koronavírusu, najlepšie by bolo, keby sa mohlo nariadiť pre všetkých, ale na druhej strane stoja ľudské práva, ktoré treba rešpektovať. Osobne si však myslím, že tu bude veľký záujem spoločností a priemyslu, aby ho podstúpilo čo najviac ľudí. Časopis Forbes robil v minulosti analýzu o zaočkovanosti zamestnancov veľkých firiem proti chrípke. Zistil, že hlavný dôvod, pre ktorý sa dali mnohí zaočkovať, nebol vôbec zdravotný, ale čisto ekonomický. Ak by totiž vo veľkej firme ochorel jeden zamestnanec a ostatní nezaočkovaní by museli ostať v karanténe, ekonomicky by ju to mohlo výrazne poznačiť. Myslím si teda, že tu bude silný tlak od zamestnávateľov, aby boli zaočkovaní všetci zamestnanci. Ak ľudia pochopia, že nezaočkovaním môžu ohroziť nielen najbližšie okolie, ale poškodiť aj svoje pracovisko, môže to zohrať dôležitú rolu v ich rozhodovaní. Samozrejme, sú skupiny, pri ktorých si neviem predstaviť, že by zaočkované neboli, napríklad ľudia v domovoch sociálnych služieb. Tam by malo dôjsť k plošnej vakcinácii.”

Konzervatívny denník Postoj mu položil otázku, či vie, že podľa prieskumov by sa dalo zaočkovať iba 40% ľudí. Na to odpovedal: “To je iba jeden prieskum. Ja som videl aj iný, kde bolo za očkovanie cez šesťdesiat percent respondentov. Veľmi záleží od toho, ako položíte otázku. Ak sa len tak na ulici niekoho opýtate, či sa nechá zaočkovať proti koronavírusu, nemusí byť jeho odpoveď presná. Preto bude veľmi dôležitá silná a kvalitná očkovacia kampaň. A mal by sa do nej zapojiť každý, kto dokáže osloviť väčšie skupiny ľudí. OČKOVACIU KAMPAŇ MUSÍME SPRÁVNE NAČASOVAŤ!”

Pandemická komisia: Vedie ju minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pandemická komisia pravidelne zasadá.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

1. Infektológ Jarčuška vyšiel s pravdou von: Obavy z jesene, cas.sk, 6.9.2020
2. Korona vakcína. Masívne očkovanie sa vo svete začne na jeseň. Kto ho odmietne, môže mať problém, Konzervatívny denník Postoj, 4.8.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply