Je to najhoršia kríza od čias druhej svetovej vojny, uznal Brusel

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Novostink.net

Európska únia už dávnejšie čelí kríze a podľa európskeho komisára pre rozpočet Johannesa Hahna, je to najhoršia kríza od čias druhej svetovej vojny. Jej vznik vysvetlil tým, že Maďarsko a Poľsko zablokovali schválenie základného finančného dokumentu únie – rozpočtu do roku 2027. Budapešť a Varšava nesúhlasia s tým, aby v budúcnosti bolo vyčlenenie finančných prostriedkov naviazané na dodržiavanie nadradenosti práva EÚ.  

„Rozhodne vyzývam členské štáty, aby prevzali na seba politickú zodpovednosť a podnikli potrebné opatrenia, pre schválnie celého finančného balíka. Nejde o ideológiu, ale o pomoc našim občanom počas najvážnejšej krízy od čias druhej svetovej vojny,“ uviedol na svojej stránke na Twitteri Johannes Hahn.

Maďarsko a Poľsko splnili svoje vyhrážky a uvalili veto na finančný rámec Európskej únie do roku 2027 a s ním spojený balík opatrení na obnovenie európskeho hospodárstva, ktoré dostalo serióznu ranu kvôli pandémii koronavírusu. Nemecko, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ informovalo, že zástupcovia Poľska a Maďarska zablokovali schválenie finančného balíka za podmienok stanovených Bruselom.

Aby mohol byť rozpočet do roku 2027 schválený, je potrebný súhlas všetkých 27 členských štátov EÚ. Po prvý raz v histórii Európskej únie môže byť poskytnutie finančných prostriedkov vo veľkom rozsahu obmedzované a to za porušenie nadradenosti práva. Maďarsko a Poľsko čelia kritike za to, že ich vlády manipulujú so súdnymi orgánmi, médiami a v niektorých prípadoch aj s akademickou verejnosťou. Avšak Budapešť a Varšava razantne popierajú, že porušujú zákony a medzinárodné normy. V Bruseli majú opačný názor.

Nemecku, ako predsedníckej krajine EÚ, nezostáva nič iné, ako ponúknuť istý kompromis. Poukazujú na to viacerí zástupcovia Rady Európy, ktorí prizvukujú, že to bude najväčšia skúška pre mechanizmus nadradenosti práva. Oficiálny predstaviteľ nemeckej vlády Steffen Seibert vyhlásil, že momentálne prebiehajú mimoriadne komplikované rokovania. Podčiarkol, že je to obrovská zodpovednosť a je potrebné poskytnúť finančné prostriedky členským štátom EÚ, ktoré ich už netrpezlivo očakávajú.

Rozhodnutie a ratifikácia sú potrebné, aby schválený program boja proti pandémii koronavírusu mohol byť prefinancovaný. Mimochodom, z rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 má Maďarsko dostať 6,3 miliardy eur a Poľsko až 23,1 miliardy eur. V prípade, ak finančný balík nebude schválený a bude nefunkčný, EÚ môže riešiť mimoriadny rozpočet až v budúcom roku. Dovtedy žiadna finančná pomoc pre členské krajiny EÚ na boj proti pandémii koronavírusu vyčlenená nebude.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Polen und Ungarn blockieren EU-Finanzpaket, Deutshce Welle, 17.11.2020

(2) Johannes Hahn: „Wir müssen uns nicht verstecken“, Die Zeit, 18.11.2020

(3) Ungarn und Polen drohen mit Veto gegen riesiges EU-Finazpaket, Reuters.de, 16.11.2020

(4) EU-Gipfel findet keine Lösung im Finanzstreit mit Ungarn und Polen, Onvista, 20.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár