Jeden deň s desaťnásobnou majsterkou sveta v pretláčaní rukou

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Archív Zem&Vek

V podzemí seneckého domu kultúry sa nachádza malá nenápadná kutica s podivným náradím – podomácky vyrobená kladka z rámu, na ktorom boli pôvodne zavesené detské hojdačky. Činka s kotúčmi odmontovanými z rôznych vyradených strojov. Na prvý pohľad by človek nepovedal, že práve tu trénuje svetová šampiónka v tzv. armwrestlingu alebo v pretláčaní rukou Lucia Debnárová.

Náradie pre ňu vyrobil ešte jej otec, ktorý sa tomuto športu tiež venuje. Možno aj z neho by bol majster sveta, rozhodol sa však venovať čas a peniaze najmä dcérinej kariére. Armwrestling v slovenských podmienkach nie je práve lukratívnou činnosťou, štát ho takmer vôbec nedotuje. Športovci – s výnimkou hlavnej kategórie na majstrovstvách sveta a Európy, si náklady na cestu a pobyt musia hradiť sami. „Výhoda môjho náradia spočíva v tom, že nie je odľahčené, pracujem pri ňom s oveľa väčšou reálnou váhou ako pri štandardnom fitness náradí. Samozrejme, že pracujem aj s tým, ale myslím si, že práve tomuto otcovmu vďačím za svoju fyzickú silu,“ vysvetľuje Lucia.

Svojho času ju oslovili ľudia z Americkej asociácie armwrestlingu, snažili sa ju „uloviť“. V USA nemajú v tomto športe žiadne výrazné ženské osobnosti. Navyše mnohí športovci berú doping, čo sa na majstrovstvách sveta netoleruje: „Americkí armwrestleri si hovoria profesionáli, v ich miestnych súťažiach sa však nerobia antidopingové skúšky. Myslím si, že skutoční profesionáli by mali byť čistí. Na niektorých Američanov je zúfalý pohľad, je mi z nich až zle, akí sú „nasypaní“. Tridsaťročný chlap vyzerá na 50 rokov. Aj preto ma Američania chceli, lebo som čistá a mohla by som ich reprezentovať na majstrovstvách sveta.“ Ako však dodáva, považuje sa za vlastenku, nevie, čo by si v Amerike počala, keď tu má svoje zázemie a ľudí, ktorých má rada. A reprezentovať chce svoj národ, hoci jej to neprináša finančné výhody.

Autor: Marián Benka

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-december-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár