Jeden zo spôsobov, ako zabrániť šíreniu koronavírusu, je zastaviť prílev migrantov

· Čas čítania: 6 min.

Po niekoľkých týždňoch neistoty a očakávania, ako sa situácia bude vyvíjať, v Európe konečne začali biť na poplach a podnikať razantné, aj keď oneskorené opatrenia: rušia športové a kultúrne podujatia, zatvárajú všetky školy – vysoké, stredné a základné, materské školy a iné detské inštitúcie, zavádzajú karantény, kam posielajú takmer všetkých, ktorí sa vracajú zo zahraničia, hlavne z krajín, kde koronavírus je najviac rozšírený a pod.

Lídri Európskej únie rokujú o koordinovanej reakcii na epidémiu koronavírusu. Irán dočasne prepustil 70 tisíc väzňov, aby nepripustil šírenie koronavírusu v preplnených väzniciach. Slovenské národné divadlo zrušilo všetky predstavenia. Predstavitelia Slovenskej lekárnickej komory vyzývajú kompetentné orgány, aby zabezpečili bezproblémovú dostupnosť ochranných a dezinfekčných prostriedkov…

Správy o hrozbách a opatreniach sa hrnú zo všetkých kútov Slovenska a z celého sveta. Zatiaľ prevládajú pochmúrnejšie informácie: koronavírus sa aj napriek prísnym opatreniam šíri a berie ľudské životy. Niektoré nariadenia úradov pripomínajú obdobie totalitných režimov a okupácie: je zakázané zhromažďovať sa do väčších skupín – ako aj za čias okupačných režimov…

V priebehu pár rokov Európou zmieta už druhá nebezpečná vlna. Druhá je už tu, ale prvá ešte neodstúpila a vlastne ani nemieni odstúpiť. Paradoxom je, že možno až táto druhá vlna donúti európske vlády, aby konečne tvrdo zabojovali aj proti prvej – tiež veľmi nebezpečnej. Prvá vlna je migračná, druhá – koronavírusová. Obe v súčasnosti ohrozujú Európu a kvôli tej druhej aj tá prvá je mnohonásobne nebezpečnejšia.

Prečo? Už zopár rokov Európa nezvláda migračnú krízu. Bežného občana skontrolujú na hraniciach a z najmenšieho dôvodu ďalej nepustia. Migranti z Afriky a Ázie prichádzajú často bez dokladov, prinášajú rôzne choroby, vôbec nie je známa ich minulosť, nik nevie, či sú to pracovití ľudia, príživníci, ktorí utiekli do Európy, aby tu žili ako v raji, alebo sú to kriminálnici, ba teroristi. Tí všetci prechádzajú voľne otvorenými bránami.

Aby toho nebolo málo, k migračnej kríze sa pridala koronavírusova. Európa nevie, čo má robiť sama so sebou. Na niektorých miestach v Európe sa ani myš neprešmykne, ale… tisíce migrantov sa aj naďalej valia do Európy – bez dokladov, zdravotníckych záznamov, nik nevie, aké choroby mali a aké majú v súčasnosti – kto ich skontroluje?

V tom momente človeka napadne logická otázka: a to nezastavia prílev migrantov ani v tejto kritickej situácii? Kto dokáže skontrolovať tisíce migrantov, keď všetci zdravotníci Európy nestíhajú vyšetrovať obyčajných ľudí, obyvateľov kontinentu? Koľko ďalších nebezpečných chorôb v „koktaile“ s koronavírusom sem dotiahnu migranti? Rozlezú sa po celej Európe. Kto tomu zabráni, kto ich skontroluje v tejto divokej situácii? Chceme, aby sa koronavírus rozšíril s mnohonásobne vyššou rýchlosťou, ako v súčasnosti? Uvedomuje si niekto, že žiadne opatrenia nezabránia tomu, aby migranti rozšírili nebezpečnú nákazu po celej Európe?

Ešte aj teraz liberáli a demokrati nás budú presviedčať, že treba pomáhať nešťastným utečencom, utekajúcim pred vojnou? Mnohí európski analytici poukazujú na to, že drvivá väčšina migrantov neuteká z vojnových zón – zo Sýrie, Iraku a pod., ale z chudobných krajín Afriky a Ázie. Sú to ekonomickí migranti, väčšinou sú to mladí ľudia, ktorí by mohli pracovať vo vlastnej krajine – keby chceli. Lenže skúsenosti tisícov migrantov z predošlých rokov svedčia o tom, že utečenci ozaj v Európe môžu žiť ako v raji – ani netreba pracovať. Načo? Všetko majú zdarma – ubytovanie, zdravotnícku a sociálnu starostlivosť, solídne „vreckové“ a pod.

Pozná európska verejnosť isté „špecifické“ štatistiky? Napríklad, aspoň to, koľko percent migrantov, ktorí utiekli do Európy, začali tu aj pracovať? Mizerné percento. V tom chaose, nervozite a takmer panike, ktorá panuje v Európe kvôli koronavírusu, keď všetky sily a prostriedky posielajú proti nebezpečnej nákaze, kto bude mať sily, prostriedky a čas, aby sa venoval migrantom – a hlavne tomu, aby zabránil tomu, aby migranti po celej Európe rýchlo nerozšírili koronavírus? V krajinách, z ktorých prichádzajú, podnikajú veľmi slabé opatrenia a do Európy môžu prichádzať tisíce nakazených. V EÚ nestíhajú pomáhať a zachraňovať domácich – budú mať sily a prostriedky, aby pomohli a zachránili desiatky a stovky tisíc migrantov?

Čo s tým? Univerzálny liek proti „migračnej chorobe“ existuje už dávnejšie a o tom sa veľa razy hovorilo. Nemusíme pomáhať migrantom tu, v Európe, ale radšej v krajinách ich pôvodu. Drvivá väčšina utečencov – to sú ekonomickí migranti, nič neohrozuje ich život doma. Treba im pomôcť ekonomicky. Tie isté gigantické financie, ktoré sa do migrantov vrážajú v Európe, dajú sa posielať do krajín ich pôvodu a účinne tam pomáhať. Prirodzene, treba prísne kontrolovať, aby tie financie nerozkradli vlády tých – ktorých krajín.

Mimochodom, podobná finančná pomoc v krajinách pôvodu bude účinnejšia, pretože tam európske peniaze budú mať oveľa väčšiu hodnotu. Sú tam nižšie ceny, lacnejšie tovary, lacnejšia pracovná sila a pod. Za ten istý peniaz sa tam dá postaviť oveľa viac domov, ciest, podnikov, ako v Európe, zamestnať a poskytovať mzdy pre väčší počet ľudí, zaplatiť lekárov, sociálne služby a pod. Tam európske peniaze budú mnohonásobne účinnejšie, ako tu, v EÚ.

Európski politici by mali pochopiť niečo, čo je jasné, ako facka. Európa má obrovské problémy sama so sebou, aby zvládla koronavírusovú krízu. Keď sa do toho pripletie ešte aj migračná kríza, znásobí negatívne následky koronavírusovej, Európa to jednoducho nezvládne. Preto „vakcína“ v tomto prípade má byť jednoznačná: minimálne na niekoľko mesiacov či rok úplne zakázať prísun migrantov do Európy. Keď u gréckych a talianskych brehov otočia zopár lodí späť, migranti sa sem prestanú tlačiť. A pašovateľov migrantov treba trestať mimoriadne tvrdo, ba surovo: v týchto časoch opatrenia musia byť veľmi a veľmi tvrdé – presne v súlade so situáciou. Ak sa to nestane, potom sa nepodarí vyriešiť ani jednu krízu – ani migračnú, ani koronavírusovu. Postačí rozum u európskych vlád?

Prekvapivé je v tomto smere aj konanie novej vládnej koalície, budúcej vlády. Nastávajúci premiér Igor Matovič cez média odkazuje dosluhujúcemu premiérovi Pellegrinimu, čo má a čo nemá robiť v komplikovanej situácii. „Vlastnoručne“ však riešiť situáciu nik z budúcej vlády sa akosi neponáhľa, ponecháva zodpovednosť na vládu, ktorá už vlastne skončila.

Súčasný liberálny štvorlístok vyše 10 rokov denno-denne vyhlasoval, že je pripravený vládnuť a nemohol sa dočkať, kedy skončí „smeracká rabovačka“. Nuž, je tu príležitosť začať vládnuť, riadiť štát a riešiť situáciu s koronavírusom. Nastupujúca vláda sa však vôbec neponáhľa ani dva týždne po voľbách. Ak bola pripravená vládnuť už dávnejšie, prečo nezačne? Čaká na to, až ju mnohí ľudia začnú podozrievať, že vôbec nie je pripravená riešiť danú situáciu a bude naťahovať čas a čakať, ako sa s tým vysporiada vláda, ktorá skončila? Akosi sa slová a činy liberálov znova rozchádzajú…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár