Jeff Bezos: Bezcitný likvidátor konkurencie a vykorisťovateľ

Obrázok: Archív Zem&Vek

Americký podnikateľ v oblasti technológií, investor a údajný filantrop je známy predovšetkým ako zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Amazon. V júli 2017 sa stal najbohatším človekom na svete, keď jeho odhadovaný majetok vzrástol na viac ako 90 miliárd dolárov. Formálne ho týmto titulom ovenčil časopis Forbes, ktorý ho označil za najbohatšiu osobu v moderných dejinách. Jeho majetok mal v júli 2018 hodnotu už 150 miliárd dolárov.

Už ako priebojného a nádejného mladíka si ho vyhliadla slobodomurárska prípravka Phi Beta Kappa a stal sa vybraným členom Tau Beta Pi. V roku 1994 sa rozhodol založiť online kníhkupectvo a opäť to bola garáž, kde začínal vysnívaný príbeh budúceho firemného giganta, zrejme so zákulisným požehnaním. O tri roky Amazon začal pôsobiť verejne a spoločne s prajným šírením internetu rozšíril knižnú ponuku o hudbu, video a rôzne spotrebné tovary. V tom čase Bezos hneď disponoval (nevedno odkiaľ) sumou 54 miliónov dolárov, ktorou financoval agresívnu akvizíciu menších konkurentov. V roku 2000, keď firma stagnovala, mu banky povolili pôžičky v celkovej výške dvoch miliárd dolárov, aby sa finančná nestabilita opäť zmenila na profit.

Norman Solomon, zakladateľ Institute for Public Accuracy, napísal: „Amazon má teraz prostriedky, motív a príležitosť poskytnúť svojmu obchodnému partnerovi množstvo informácií o zákazníkoch. Oficiálne vyhlásenie centrály znelo, že sa teší na úspešný vzťah so CIA. Bezos si verejne vychutnáva skutočnosť, že Amazon preukázal digitálnu zdatnosť – agregáciu, ochranu a analýzu miliárd údajov o ľuďoch pre uspokojenie CIA.“

Jeff Bezos, ocenený Medzinárodnou konfederáciou odborových zväzov ITUC titulom najhoršieho šéfa, je v tejto oblasti expert. Kolos Amazon už mnohokrát zasiahli škandály o nekalých praktikách spoločnosti a svedectvá zamestnancov, že sa s nimi narába ako s robotmi, nie ako ľuďmi. Zo ziskuchtivého daňového švindlera a vraha lokálnych podnikov sa stal prevádzkovateľ masívnej siete verejne dotovaných skladov, ale so starostlivo vytvoreným „cool“ imidžom. Preto si vizionár Bezos najal stádo internetových komentátorov, ktorí na sociálnych sieťach majú čeliť negativite. Ako pred dvoma mesiacmi informovali noviny Seattle Times, sú to bývalí pracovníci skladov, ktorí dnes pracujú na plný úväzok prispievaním do diskusií o tom, aká skvelá ich práca bola.

Autor: Richard Strážan

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: https://www.zemavek-eshop.sk/

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply