Jens Stoltenberg vyhlásil, že na to, aby Ukrajina mohla vstúpiť do NATO, musí vyhrať vojnu

Foto: Strana.ua

Na juhu Ukrajiny ruská armáda pokračuje v útokoch na Steľmachovku v Luhanskej oblasti a na Belogorovku, Bachmutskoje, Pervomajskoje, Neveľskoje a Marjinku v Doneckej oblasti. Podľa správ Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, ruské jednotky útočia hlavne v smeroch na Bachmut a Avdejevku, v smere na Liman od útoku prešli do defenzívy a tiež sa brania v smere od Ugledaru a Záporožia.

Nemecko dodatočne poskytne Ukrajine samohybné protilietadlové delá „Gepard“. „Tento sľub dal nemecký kancelár Olaf Scholz. Tieto pásové samohybné protilietadlové delá  nemeckej výroby sú schopné ničiť rýchlo lietajúce vzdušné ciele v dosahu až 4 km a nadmorskej výške až 3 km a sú považované za veľmi efektívny mobilný systém protivzdušnej obrany,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Informovali tiež, že Španielsko dodá systémy protivzdušnej obrany a generátory. Oznámil to na Twitteri minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmitrij Kuleba: „Stretol som sa so svojím španielskym kolegom, skutočným priateľom Ukrajiny, Joseom Manuelom Alvarezom. Som vďačný za dodávky systémov protivzdušnej obrany a generátorov“, citovali ministra ukrajinskí vojenskí analytici.

Poukázali na to, že, podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny, ruské jednotky  pokračovali v postupe v okolí Bachmutu. „Geolokačné zábery, zverejnené 29. novembra, ukazujú, že ruské jednotky postupovali na juhovýchodné okraje Bachmutu,“ uvádza sa v súhrne organizácie. Inštitút cituje vyhlásenia ruských vojenských blogerov o obsadení nepriateľom Kurďumovky a kanála Severský Donec – Donbas (13 kilometrov juhozápadne od Bachmutu), čo priamo ovplyvňuje zásobovanie vodou Gorlovky a Jasinovatej,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Ukrajinské média oznámili, že ruské úrady vymenovali hlavného inžiniera Jurija Černičuka za riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne. Uviedol to poradca generálneho riaditeľa spoločnosti Rosenergoatom Renat Karčaa. „Novým riaditeľom jadrovej elektrárne Záporožie a prvým zástupcom generálneho riaditeľa „Prevádzková organizácia Záporožskej jadrovej elektrárne sa stal Jurij Alexejevič Černičuk, ktorý zastával pozíciu hlavného inžiniera v súradnicovom systéme bývalého zamestnávateľa koncernu NAEK „Energoatom, uviedol Karčaa. Ukrajina sa k tomuto vymenovaniu zatiaľ nevyjadrila,“ podčiarkli ukrajinskí novinári.

Poznamenali, že v Rusku začali opäť hovoriť o údajnej túžbe Poľska zmocniť sa západnej Ukrajiny: „Šéf Služby vonkajšej rozviedky Naryškin tentoraz uviedol, že Varšava urýchľuje  prípravy na anexiu Ľvova, Ivano-Frankovska a väčšiny Ternopoľskej oblastí Ukrajiny,“ citovali ukrajinskí novinári správy ruských kolegov.

Naryškina citovali znova, keď uviedli, že šéf ruskej Služby vonkajšej rozviedky prvýkrát komentoval stretnutie s šéfom CIA Burnsom, ktoré sa uskutočnilo 14. novembra: „Potvrdil správy USA, že sa tam diskutovalo o jadrovej bezpečnosti. Ale ako sa ukázalo, nielen o tom. „Okrem toho, môžem poznamenať, že najčastejšie používané slová na tomto stretnutí boli „strategická stabilita“, „jadrová bezpečnosť“, „Ukrajina“ a „Kyjevský režim“. To znamená, že Ukrajina bola stále diskutovaná na rozhovoroch v Turecku. Pripomeňme, že 14. novembra bol šéf CIA William Burns v Turecku, kde sa stretol s Naryškinom. Potom Burns navštívil Kyjev. Ruská strana potom uviedla, že téma Ukrajiny sa na stretnutí nediskutovala. Neskôr Charge d ‘ affaires Spojených štátov v Rusku uviedol, že cieľom stretnutia bola otázka riadenia jadrových rizík,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

A uviedli aj pozoruhodnú správu, že americká FBI prehľadala jachtu ukrajinského miliardára Viktora Medvedčuka v Chorvátsku. Citovali článok v chorvátskom denníku „Jutarnji List.“ „92-metrovú jachtu „Royal Romance,“ ktorá kotví v Trogire, prehľadali pred desiatimi dňami na príkaz Okresného súdu v Splite. Pátranie sa uskutočnilo v najprísnejšom utajení, poznamenávajú noviny,“ podotkli ukrajinskí vojenskí novinári. Akurát nevysvetlili pozoruhodnú skutočnosť, prečo jachtu ukrajinského miliardára v Chorvátsku prehľadávali práve agenti americkej FBI. Čo s tým majú spoločné?..

Onedlho ukrajinské média oznámili, že v okolí veľvyslanectva Ukrajiny v Madride došlo k výbuchu. Jeden zo zamestnancov bol zranený. Citovali správy zo španielskeho denníku „El Mundo“: „Podľa novinárov, zamestnanec veľvyslanectva otvoril obálku, obsahujúcu výbušné zariadenie. Zamestnanec veľvyslanectva Ukrajiny v Madride bol ľahko zranený a sám sa dostal do lekárskeho strediska. Teraz je v nemocnici Nuestra Senhora de America. Polícia aktivovala protiteroristický protokol a uzavrela areál, na ktorom sa nachádza veľvyslanectvo,“ informovali ukrajinskí novinári.

V tejto súvislosti zdôraznili, že ukrajinský veľvyslanec Sergej Pogoreľcev predtým na tlačovej konferencii v Madride kritizoval Španielsko za neuspokojivú vojenskú pomoc. „Potom Španielsko odovzdalo Ukrajine obrnené vozidlá a sanitky. Španielsko tiež odovzdalo Ukrajine šesť systémov protivzdušnej obrany Hawk. Okrem toho, ako sme už uvádzali,  Španielsko oznámilo, že na Ukrajinu dodá systémy protivzdušnej obrany a generátory,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici.

Podvečer jasne dali najavo, kto postrkuje Kyjev, aby pokračoval vo vojne a odmietal rokovania o mieri: „Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý odpovedal na otázku, či si Ukrajina zaslúži vstúpiť do NATO, odpovedal, že na to, aby mohla vstúpiť, musí Ukrajina vyhrať vojnu a zostať ako demokratický štát. „Predpokladom toho, aby táto otázka bola vôbec na stole, je víťazstvo Ukrajiny. A my pomáhame, aby sa to stalo v tejto chvíli. Spojenci počas stretnutia dali jasne najavo, že sú pripravení udržať si podporu pokročilým vojenským vybavením, strelivom, palivom, všetkým, čo Ukrajinci potrebujú na sebaobranu,“ uviedol Stoltenberg. Je potrebné poznamenať, že západní lídri predtým opakovane tvrdili, že o otázke vstupu Ukrajiny do NATO a EÚ možno uvažovať až po skončení vojny,“ citovali ukrajinskí vojenskí analytici bláznivého vojnového štváča Breivika-Stoltenberga.

Ukrajina naliehavo potrebuje systémy protivzdušnej obrany „Patriot,“ uviedol minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba na tlačovej konferencii po dvojdňovom samite NATO v Bukurešti. Povedal, že Kyjev bude spolupracovať s Nemeckom na vyriešenie tohto problému. „Pripomeňme, že Poľsko trvá na tom, aby Nemecko odovzdalo Varšave sľúbenú batériu  raketového systému „Patriot“. Nemecko nedalo svoj súhlas s tým, že je potrebné konsolidované rozhodnutie celého NATO. Nemecké ministerstvo obrany neskôr uviedlo, že nechce poskytnúť systémy Patriot Ukrajine, pretože má záujem ponechať systémy protivzdušnej obrany „Patriot“ v integrovanom systéme NATO. Pentagón včera uviedol, že v tejto fáze nejde o otázku odovzdania systémov protivzdušnej obrany „Patriot“ Ukrajine,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Večer oznámili, že NATO má v úmysle investovať do výroby munície v sovietskom štýle. „Ako povedal šéf amerického ministerstva zahraničia Anthony Blinken pre CNN, krajiny Aliancie majú v úmysle investovať do výroby munície pre zbrane sovietskeho typu, ktoré zostávajú vo výzbroji ukrajinskej armády. Denník New York Times informoval, že členovia aliancie diskutujú o možnosti investovať do starých tovární v Českej republike, na Slovensku a v Bulharsku s cieľom obnoviť výrobu delostreleckých granátov zo sovietskej éry,“ poznamenali ukrajinskí vojenskí analytici.

Večer sa venovali aktuálnej situácii na frontoch, dodávkam zbraní a postaveniu ukrajinských migrantov v zahraničí. Na Ukrajine odhrmel už 280. deň ozbrojeného konfliktu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 280-й день войны в Украине. Что происходит 30 ноября. Обновляется, Страна, 30.11.2022
 2. https://t.me/stranaua/77945
 3. Россияне наступают под Бахмутом и обороняются под Угледаром. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 30.11.2022
 4. https://t.me/stranaua/77946
 5. Шольц пообещал дополнительно поставить Украине самоходные зенитные установки “Гепард”, Страна, 30.11.2022
 6. Испания поставит в Украину системы ПВО и генераторы, Страна, 30.11.2022
 7. ЗСУ потужно вдарили по ворогу: на окупованих територіях лікарні переповнені військовими РФ, UNIAN, 30.11.2022
 8. Росія може збільшити напрямки ударів по Україні – Повітряні сили, UNIAN, 30.11.2022
 9. РФ не розгортає БТГ вже 3 місяці: в ISW назвали міста, де агресор втратив усю силу, UNIAN, 30.11.2022
 10. Близько 80% повітряних цілей рф знищуються українськими військами – Залужний, UNN, 30.11.2022
 11. Російські окупанти обстріляли Нікополь та Марганецьку громаду, UNN, 30.11.2022
 12. Війська рф вдарили ракетами по Запоріжжю – поцілили в газорозподільчий пункт, Ukrinform, 30.11.2022
 13. У Пентагоні підтвердили можливість надання Україні систем Patriot, Ukrinform, 30.11.2022
 14. росіяни з «Градів» та артилерії обстріляли Нікопольщину – випустили майже 30 снарядів, Ukrinform, 30.11.2022
 15. “Від заяв до дій пройде деякий час”: у Повітряних силах розповіли, як може вплинути передача Boeing снарядів Україні на перебіг війни, Obozrevatel, 30.11.2022
 16. “Це сотні тисяч врятованих життів”: Залужний відзначив успіхи Повітряних сил, які знищують близько 80% ворожих цілей, Obozrevatel, 30.11.2022
 17. Війська РФ завдали удару по газорозподільчому пункту на Запоріжжі і обстріляли Дніпропетровщину. Відео, Obozrevatel, 30.11.2022
 18. Новий удар по енергосистемі. Чого чекати?, ZN.UA, 30.11.2022
 19. Евакуація поранених і розчищення шляхів на нуль: Німеччина закупить Україні 14 наземних безпілотників THeMIS, ZN.UA, 30.11.2022
 20. Війська РФ з «Градів» та важкої артилерії обстріляли Нікополь і Марганецьку громаду — голова ОВА, ZN.UA, 30.11.2022
 21. Російські війська досягли незначних успіхів у районі Бахмута – ISW, Слово і Діло, 30.11.2022
 22. Окупанти наступають на двох напрямках: де ЗСУ відбили атаки, Слово і Діло, 30.11.2022
 23. Окупанти обстріляли Дніпропетровщину з важкої артилерії, поранено жінку, Слово і Діло, 30.11.2022
 24. Осінні прориви: Україна та майбутнє наступального маневру, Focus, 30.11.2022
 25. Україна пристосовує застарілу радянську зброю для війни 21 століття, — CNN (фото, відео), Focus, 30.11.2022
 26. СБУ затримала колаборантів, які катували українців у Херсоні (фото), Focus, 30.11.2022
 27. У Херсоні пролунали вибухи під час тривоги – ЗМІ, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.11.2022
 28. У Росії знову марять про те, що Польща хоче анексувати частину України, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.11.2022
 29. У Чорному морі чергує російський корабель з “Калібрами”, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 30.11.2022
 30. ЄС передасть Україні ще 40 генераторів, Європейська правда, 30.11.2022
 31. Норвегія передала Україні військові медичні автобуси через механізм НАТО, Європейська правда, 30.11.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply