Ježiš a Mária Magdaléna boli „zosobášení a mali deti,“ tvrdí staroveký rukopis

· Čas čítania: 3 min.

Nová historická kniha The Lost Gospel na základe starovekých rukopisov tvrdí, že Ježiš bol oddaný otec rodiny s Máriou Magdalénou ako svojou manželkou a s dvoma deťmi.

Podľa 1500-ročného textu existovala už predtým konšpirácia o Ježišovom živote 13 rokov pred ukrižovaním. Zverejnil ho profesor religionistiky na York University v Toronte, Barrie Wilson a izraelsko-kanadský historický spisovateľ a filmár, Simcha Jacobovici.

Jedným z najohromujúcejších tvrdení v knihe je, že Mária Magdaléna bola totožná s Pannou Máriou. Autori tvrdia, že v rukopise sú k dispozícii mená dvoch detí Krista a Márie Magdalény – a dokonca uvádzajú pokus o atentát na Máriu a deti.

Kniha tiež zaznamenáva Ježišovu väzbu s cisárom Tiberiom a jeho najlepším priateľom, vojakom Sejanom.

Podľa The Sunday Times bol rukopis, známy ako „Cirkevné dejiny rétora Zachariáša (z Mytilene)“ uložený v Britskom múzeu a potom takmer 170 rokov v Britskej knižnici. Britské múzeum ho kúpilo v roku 1847, predtým, než ho zhruba pred 20 rokmi previedli do Britskej knižnice.

The Lost Gospel, ktorý bol preložený z aramejčiny, by mal vyjsť koncom tohto mesiaca.

Niektorí náboženskí učenci nie sú nadšení jeho blížiacim sa vydaním. „Je to v podstate bulvárny štýl zarábania peňazí,“ povedal Greg Carey, profesor Nového zákona v teologickom seminári v Lancasteri pre Huffington Post.

Argumentujúc, že text nebol „odkrytý“ Jacobovicom a Wilsonom, tak ako tvrdia, profesor hovorí, že na webe môžete nájsť „viac ako tristo vedeckých kníh a článkov venovaných tomuto textu,“ s viac než dvadsiatimi prepismi príbehu. Staroveký román nepotrebuje „dekódovanie,“ hovorí Carey, pretože jednoducho žiadny tajný zmysel nemá.

Jedného z mužov, stojacich v pozadí avizovaného nového zjavenia, novinára oceneného cenou Emmy, Simcha Jacobovici, niektorí učenci už predtým kritizovali pre jeho ďalšie ocenené dielo o histórii raného kresťanstva. Proti Jacobovicimu bolo podaných niekoľko súdnych žalôb, potom, čo bol obvinený z propagácie vedecky pochybných teórií a Discovery Channel raz uviedol jeho dokument medzi 10 najlepšími vedecko – zábavnými dokumentmi všetkých čias.

Tvrdenia, že Ježiš bol ženatý, boli publikované už skôr. Jedným z posledných prípadov bol v roku 2012 objav fragmentu egyptského papyrusu, ktorý niektorí učenci považujú za prvú explicitnú zmienku o Ježišovom manželstve.

Aj keď mnoho ľudí tvrdí, že je to falzifikát, podľa výsledkov uhlíkovej metódy datovania, zverejnených začiatkom tohto roka, takzvané „Evanjelium Ježišovej manželky“ mohlo pochádzať z 8. storočia nášho letopočtu, čo spochybňuje obvinenia, že fragment vyrobili len nedávno podvodníci.

Preložené z RT.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár