JOSEP BORRELL – Kozmopolita telom i dušou

· Čas čítania: 2 min.
foto: archív

JOSEP BORRELL

(*1947)

Nie jeden, ani dva, ale až štyri dni koncom mája sa v členských štátoch Európskej únie konali voľby do Európskeho parlamentu. Bola to prvá a možno i posledná príležitosť od migračnej cunami 2015, keď občania dostali možnosť zastaviť sebadeštruktívny kurz európskej dvadsaťosmičky zvnútra, politickou cestou, prostredníctvom novozvolených poslancov. Migračná invázia vydesila Európanov a mocipáni v Bruseli tŕpli obavami, že protimigračným a národne konzervatívne orientovaným kandidátom pripadne až tretina mandátov. Tí však tichú nespokojnú väčšiu z apatie nevyburcovali. Takmer polovica oprávnených voličov sa neunúvala ísť voliť a režim odolal. Výsledky hlasovania ukázali, že mocenské rozloženie síl v novom legislatívnom období ostane v zásade nezmenené. Uskutočňovanie dlhodobého európskeho unifikačného projektu bude môcť nerušene pokračovať a nadnárodné mocenské kruhy môžu obsadiť Európsku komisiu ortodoxnými federalistami.

Je v mnohom iný ako ostatní

Povedie ju Ursula von der Leyenová, Nemka s modrou krvou, ale narodená v Bruseli ako príslušníčka druhej generácie vysokopostavených eurokratov. Oporami pre status quo budú jej podpredsedovia. Prvým podpredsedom ostáva Holanďan Frans Timmermans. Tento bývalý holandský minister zahraničia narazil s kandidatúrou na predsednícky post v Európskej komisii na odpor Maďarska, Poľska a Česka, a o to horúcejšie bude dýchať na krk Stredoeurópanom, aby prestali odmietať spoločnú úniovú prisťahovaleckú politiku. Jej riadenie však podľa všetkého pripadne do súboru rozšírených kompetencií vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella. Na základe Lisabonskej zmluvy (v istom zmysle ekvivalentu ústavy EÚ) mu automaticky prináleží postavenie podpredsedu Európskej komisie. Ak by Stredoeurópanov drvil v otázkach masového prisťahovalectva rovnako neúprosne ako Timmermans, bol by takýto zdvojený nápor neudržateľný. Preto by im malo mimoriadne záležať na tom, aby si nastupujúceho šéfa diplomacie vzali pod lupu a podrobne zmapovali jeho silné a slabé stránky. Bude s nimi amen, ak sa im nepodarí odkloniť ho od príliš horlivej účasti v nátlakovej kampani komisariátu na Vyšehradskú štvorku v otázke usídľovania votrelcov z Afriky a Ázie. Ak Maďarsko, Česko, Slovensko a Poľsko ostanú jednotné pri budovaní citadely stredoeurópskej politickej platformy odporu, nájdu spriatelené duše v susednom Rakúsku, Slovinsku a Chorvátsku.

Autor: Patrik Sloboda

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár