Jourová: Twitter v Európe môžeme zakázať

Tvrdé regulácie Európskej únie dopadnú na sociálnu sieť Twitter, v programe Českého rozhlasu Interview Plus to uviedla eurokomisárka Věra Jourová. EÚ sa v súčasnosti zaoberá reguláciou dezinformačných kampaní, problematiku komunikuje aj so zástupcami technologických firiem, na ktorých sa podľa Jourovej Twitter nezúčastňuje. Ak ale nebude dodržiavať novo stanovené regulácie, môže byť v Európe zakázaný, upozornila eurokomisárka.

V minulých rokoch sa regulácia zameriavala predovšetkým na ochranu súkromia užívateľov, teraz prichádza na rad záujem o vývoj bezpečných technológií. Na rokovaní so zástupcami technologických firiem eurokomisárka Věra Jourová (ÁNO) zdôrazňovala, že Európa sa nachádza v informačnej vojne s Ruskom.

„Zaplavujú nás dezinformačné kampane, nie sú to žiadne s odpustením klebety alebo nepekné slovíčka na internete. Ide o cielené kampane, ktoré majú narušiť slobodné voľby a zmanipulovať ľudí. Firmy sa v rámci dobrovoľnej dohody upisujú k tomu, že sa na tieto veci budú zameriavať,“ dopĺňa.

Napríklad sociálna sieť Twitter sa ale na rokovaní nezúčastňuje a odišla aj z dobrovoľného kódexu o dezinformáciách. „Vzali sme to na vedomie. Twitter dobre vie, že naňho dopadne tvrdá regulácia, čo sa týka dezinformácií a nelegálneho obsahu, ktorá má vojsť do účinnosti tento rok v auguste,“ uvádza podpredsedníčka Európskej komisie.

Twitter od konca roku 2022 vlastní americký miliardár Elon Musk, svoju kúpu zdôvodnil snahou zabezpečiť “spoločné digitálne námestie, kde je možné zdravo diskutovať o širokej škále názorov”. Twitter sa tak snaží smerovať k čo najväčšej slobode slova a zdieľaný obsah nijako neregulovať, čo podľa kritikov umožnilo nárast šírenia dezinformácií. Ak ale nebude Muskov Twitter nové regulácie, ktoré vojdú do platnosti v auguste, akceptovať, môže to podľa Jourovej dokonca dôjsť k tomu, že bude sociálna sieť v Európe zakázaná.

Twitter podľa nej ako jediný zo skupiny technologických spoločností dodal povinnú správu o svojom počínaní v oblasti s nedostatkom dát a informácií o svojich plánoch.

„Nemôžem si pomôcť, ale v Európe máme také hrôzostrašné skúsenosti z histórie s tým, že holokaust začal u slov, že tu jednoducho tá regulácia musí byť,“ konštatuje Jourová s tým, že Únia bude dohliadať na to, ako Twitter plní pravidlá. „Môže to znamenať aj koniec Twitteru v Európe,“ pripúšťa.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Twitter môže v Európe skončila. Chcel byť ťažké na neho kontroly dezinformácií a nelegálneho obsahu, varuje eú komisár Jourová, plus.rozhlas.cz, 12.6.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply