Juraj Blanár: Opozícia by nakúpila ešte viac stíhačiek

Foto: Nicole Blankenship

Bývalý predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a v súčasnosti poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Juraj Blanár sa v rozhovore pre portál KĽÚČ OD… vyjadril aj o stíhačkách F16, ktoré ľudia vnímajú citlivo a mnohí aj negatívne. Na jednej strane bol tiež proti zvyšovaniu výdavkov na obranu, no zároveň spomenul “slniečkárov” túžiacich po moci, ktorí by podľa neho kúpili ešte viac takýchto stíhačiek. Blanár sa v rozhovore dotkol aj súčasného “honu na čarodejnice”, keď sa spustila vlna procesov pripomínajúcich tie politické z 50. rokov. Súčasné procesy podľa neho útočia na slobodu slova, ktorá je pre demokraciu podstatná.

Juraj Blanár sa pri príležitosti vianočných sviatkov dotkol aj súčasnej konzumnej doby. “Dnes je doba konzumu, dnes je doba celebrít, ale takých umelých celebrít, ktoré sa vyšplhajú len vďaka tomu, že vystupujú v nejakých televíziách, ale hodnotovo nič neponúkajú,” povedal s tým, že na tie skutočné autority, ktoré sa v spoločnosti nachádzajú, mediálny priestor nezostáva. “Skvelí učitelia, skvelí ľudia, ktorí sa starajú o druhých ľudí a nikomu to nemusia pritom ani hovoriť, tak na takých sa zabúda,” netajil sa výčitkou pre Rozhlas a televíziu Slovenska. Verejnoprávna inštitúcia by si podľa neho v tomto ohľade mala výrazne vstúpiť do svedomia.

Hon na čarodejnice

Blanár priznal, že súčasná séria útokov na slobodu slova, ako napr. zadržanie novinárov Martina Daňa a Rudolfa Vaského, ale aj neprávoplatné odsúdenie Tibora Eliota Rostasa za citovanie Štúra a podobne, ho veľmi prekvapila. “Pretože demokracia je aj o tom, že máme slobodu slova,” povedal poslanec NR SR a doplnil, že sloboda by však nemala siahať na ľudskú podstatu. “Nemal by som sa dotýkať ľudskej podstaty niekoho druhého,” dodal s tým, že to však nevytvára pôdu na to, aby neexistovala možnosť pomenovať pravdivé skutočnosti, napríklad situáciu, keď niekto zneužíva sociálny systém, čím narážal pravdepodobne na situáciu okolo trestného stíhania expremiéra Fica, ktorý sa zastal odsúdeného Mazureka. Blanár je presvedčený, že aj kritika zlých vecí v spoločnosti “patrí k slobode slova rovnako, lebo to nás môže posunúť dopredu a ukazuje sa, že to, že sme do trestného zákona dali v podstate aj ochranu týchto skupín, sa začalo zneužívať a spolitizovávať práve niektorými ľuďmi, ktorí majú politické chúťky”. Narážal na niektorých ľudí patriacich v minulosti k orgánom činným v trestnom konaní, ktorí sú dnes na listinách strán kandidujúcich v blížiacich sa parlamentných voľbách. Súčasný poslanec NR SR si kladie otázku, kde sa napríklad objavili vyšetrovatelia z Gorily. “Dnes sú na kandidátke OĽANO. Ako je to možné? Odkiaľ potom má informácie pán Matovič?” opýtal sa Blanár s presvedčením, že vyšetrovatelia majú chrániť takzvané živé spisy, aby sa informácie z nich nedostávali von a neohrozovali tak samotné dôležité vyšetrovania. “Ja zatiaľ dúfam, že je to len exces niektorých prokurátorov a možno aj sudcov. A že takéto niečo nebude pokračovať, pretože sloboda slova je absolútne kľúčová,” doplnil Blanár pre www.klucod.sk.

Stíhačky vs. byty

Bývalý predseda ŽSK sa v rozhovore dotkol aj sociálnej oblasti. Je presvedčený, že štát musí byť sociálny a pomáhať ľuďom, ktorí sa dostali do neľahkých životných situácií. “Ten bezdomovec veľakrát sa nedostane do tejto situácie úplne sám, aj keď mnohí, bohužiaľ, áno. A tu je práve štát na to, aby týmto ľuďom vytváral nejaký ochranný vankúšik,” povedal Blanár s tým, že “nemôžeme očakávať od človeka, ktorý prišiel o všetko, že jednoducho sa dokáže brániť. No a brániť sa práve tomuto kapitalistickému systému, ktorý je založený na ziskoch,” doplnil s tým, že štát musí byť sociálne orientovaný. Blanár si uvedomuje, že nákup stíhačiek F16 mnohých ľudí nahneval. Práve za ušetrené peniaze sa mohlo postaviť množstvo nájomných bytov, alebo sa investovať do chátrajúceho zdravotníctva. “Viete, keď ste v koalícii, tak sa snažíte nájsť nejaký kompromis. Ja osobne som mal tiež problém s tým, aby sme zvyšovali náklady do zbrojného priemyslu, teda presnejšie do obrany. Avšak máme nejaké záväzky,” povedal s tým, že je potrebné pozerať sa na to aj z tohto objektívneho hľadiska. “Súhlasím s vami, že toto môžu ľudia vnímať veľmi citlivo, a môj názor je taký, že sme nemuseli ísť vôbec takto extenzívne, ale rešpektovali sme nášho koaličného partnera. Pretože možno vďaka tomuto by boli predčasné voľby, a mohlo by to vyzerať ešte horšie, pretože prišli by sem tí slniečkári a tí, ktorí sa dnes snažia uchopiť moc. A tí by nakúpili ešte viacej stíhačiek.” Podľa Blanára je práve súčasná opozícia ešte viac orientovaná na NATO. Blanár tiež spomenul socializmus, počas ktorého sa tiež kupovali stíhačky. “A dokonca ich tu bolo viacej, ako ich máme teraz. Pritom štát dokázal dávať aj veľké finančné prostriedky práve aj na stavanie bytov. K tomuto je potrebné sa naozaj vrátiť,” dodal s tým, že okrem doterajšej podpory pre obce a mestá cez Štátny fond rozvoja bývania chcú vytvoriť aj možnosti pre zamestnávateľov, aby mohli stavať svojím pracovníkom nájomné byty.

Zdroj: http://klucod.sk/2019/12/26/juraj-blanar-pre-kluc-od-vysvetloval-aj-nakup-stihaciek/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply