Juraj Čurný: Matovič nie je osobnostne spôsobilý byť premiérom

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Shutterstock

Známy hudobník Juraj Čurný zvažoval napísanie myšlienok, ktoré ho mátajú, už dlhšie. Otáľal s tým len preto, že mal pocit, že ešte neuplynulo dosť času na kategorické hodnotenie. Avšak ako uvádza, pochopil, že situácia sa nezlepšuje. Za prvý problém premiéra považuje známy moderátor neustále hľadanie nepriateľov. „Do tejto polohy (nepriateľa) sa v podstate nemá problém dostať ktokoľvek, kto akokoľvek nesúhlasí s jeho názormi, resp. nad nimi neprejavuje dostatočné nadšenie. V situácii keď je hlavou výkonnej moci je to (veľmi) nebezpečné. Dostávame sa totiž pomaly ale isto, aj keď hyperbolizovane, do situácie podobnej istej krajine v juhovýchodnej Ázii, kde o Vašom osude môže rozhodnúť aj skutočnosť, že ste “nedostatočne tlieskali prejavu predsedu Národnej komisie pre obranu… a táto charakterová črta je u Igora Matoviča (IM) konštantná a trvalá,“ píše Čurný.

Druhým problémom premiéra je podľa moderátora neustála potreba ponižovania ľudí a urážanie. „Od politikov znesiem aj tvrdšie vyjadrovanie a ataky na svojich oponentov a súperov,“ hovorí, „ale to čo kontinuálne predvádza IM aj potom čo sa zásadne zmenila jeho pozícia (už nie je opozičným politikom bez reálnej zodpovednosti) v tejto oblasti preráža všetky možné hranice. …V mojich očiach tento elementárny nedostatok rešpektu, úcty, výchovy sa nedá ničím ospravedlniť. A je neuveriteľne z jeho strany perfídne, keď najskôr do radu pouráža každého kto sa mu (niečím) znepáči a potom vyzýva aby sme sa všetci zomkli,“ hodnotí ďalej.

Premiér podľa moderátora katastrofálne komunikuje. „Politik, ktorý dokázal v priebehu necelého roka doslova rozhádať celé Slovensko – a to predovšetkým svojou neraz nevychovanou komunikáciou – škodí. Škodí svojej vlastnej vláde, vládnej koalícii a predovšetkým škodí celej krajine. Pretože krajina, v ktorej neustále podnecuje nervozitu je na najlepšej (či skôr najhoršej) ceste k občianskym nepokojom a nie na cestu riešenia problémov, ktorých sa tu nahromadilo viac než dosť,“ varuje Juraj Čurný.

Hudobný konzultant má už plné zuby slovníka premiéra, „od infantilne znejúcich zdrobnenín (hrajuškať sa na semaforiky, lockdowník) až po zveličovanie vlastných nápadov porovnaním s neporovnateľným (celoplošné testovanie = vylodenie v Normandii, celoplošné testovanie = odskúšaná atómová bomba apod.). Svojou útočnou, chaotickou a nepremyslenou komunikáciou dosiahol to, že ľudia už odmietajú čokoľvek čo IM povie alebo presadzuje – vrátane vecí potrebných a pozitívnych,“ píše.

Čurný upozorňuje aj, že vládnutie je o zvládnutí procesov pri vládnutí, ktoré si vyžadujú istý stupeň znalostí a zručností. Moderátor si všíma, že premiér opakovane ukázal, že neovláda stále ani len základy pravidiel fungovania úradu vlády. „Príkladov nezvládnutia základných pravidiel fungovania (úradu) vlády bolo za tých doterajších 8 mesiacov neúrekom – od legislatívnych lapsusov až po skutočnosť, že tlačovky sú neraz ukážkou neprofesionality, čo sa týka prípravy a predovšetkým hlavného protagonistu, ktorý zo všetkého najviac evidentne miluje úlohu hovorcu vlastných nápadov a riešení.“

Známy odborník na hudbu sa snaží nájsť riešenie tejto situácie. Avšak upozorňuje, že riešením nie je referendum, ani nahradenie premiéra niektorým z ministrov. Je presvedčený, že premiérovi musí niekto začať oponovať. „Príkladov ako neodporovanie ľuďom s autokratickými sklonmi viedlo napokon k vzniku diktatúr resp. autokratických režimov so všetkými dobovými výstrelkami (a neraz aj krutosťami) je v histórii viac než dosť – od starého Ríma, cez najhoršie diktatúry 20. storočia až po súčasnosť. …Len si dovolím povedať môj súkromný postreh, že minister obrany by nebola najvhodnejšia možnosť vzhľadom na to, že ide do značnej miery o klon IM,“ varuje.

Juraj Čurný vysvetľuje, prečo je súčasná forma vládnutia neakceptovateľná: „Mojim právom je dať najavo, že spôsob aký doteraz predvádza sa mi (veľmi) nepáči. A že už nemienim mlčky tolerovať jeho autoritársko-diktátorské sklony vychádzajúce z pocitu vlastnej dôležitosti a neomylnosti. Dnes vyhlásil, že celoplošné testovanie bude a bude povinné. A ja vyhlasujem, že politik resp. politická strana toto podporí (presnejšie nevyjadrí aktívny nesúhlas) sú pre mňa v budúcnosti dlhodobo nevoliteľní. Z princípu – pretože IM takto neustále “darwinisticky” testuje kam až môže zájsť v tom, že mu prejde čo si zmyslí. A politik, resp. politická strana, ktorí toto budú tolerovať sa skôr či neskôr stanú len “handrami” v jeho rukách, ktoré môže použiť, následne zahodiť a v prípade, že sa mu vzoprú bude ich kontinuálne ponižovať a urážať.“

Na záver ešte jeden postreh moderátora. „A ešte čosi. Vo svojom dospelom veku som vo funkcii slovenského premiéra “prežil” Colotku, Knoteka, Hrivnáka, Čiča, Mečiara (3x), Čarnogurského, Moravčíka, Dzurindu (2x), Fica (3x), Radičovú aj Pellegriniho. Celkom určite “prežijem” aj Matoviča,“ uzatvára svoj traktát Juraj Čurný.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Matovič nie je osobnostne spôsobilý byť premiérom, Petra Demková, 23.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár