Káhira sa snaží o vytvorenie medzinárodnej aliancie proti Turecku, Francúzsko je tiež jej súčasťou

· Čas čítania: 3 min.
zdroj : AFP © Mohamed el-Shahed/AFP

Pod egyptským vedením bolo založené formálne spojenectvo zamerané proti Turecku a politike Ankary v Egejskom mori a Líbyi.

V posledných rokoch sa zvýšil tlak Turecka na niektoré bývalé územia stratenej Osmanskej ríše. Vo väčšine prípadov sa tak stalo v rámci kultúrnej diplomacie, ktorú Ankara uskutočňuje celkom úspešne na Balkáne. To, že vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana tiež využíva vojenské sily na zdôraznenie svojich záujmov, ak je to potrebné, sa preukázalo v Sýrii. Naopak, voči Cypru sa vytvárajú hrozby vojenskej operácie, aby si Turecko zabezpečilo časti možného obrovského ložiska plynu.

Turecko preto v novembri minulého roka podpísalo vysoko kontroverznú dohodu s medzinárodne uznávanou vládou premiéra Fajisa al-Sarraja, ktorá posunula námorné hranice v prospech Ankary.

Zatiaľ čo väčšina krajín EÚ stojí za al-Sarradschom, Francúzsko podporuje svojho súpera Chalifa Haftara. Grécko nepodporuje žiadnu zo strán v Líbyi, ale turecké kroky vníma ako výzvu a Francúzsko ich berie vážne. To nakoniec viedlo k tomu, že sa obe členské štáty EÚ pripojili k skupine pod vedením Egypta, medzi ktoré patrí aj Cyprus a Spojené arabské emiráty (SAE).

Táto skupina doteraz však nedosiahla veľa. To by sa však mohlo zmeniť po spoločnom vyhlásení po videostretnutí na úrovni ministrov zahraničných vecí 11. mája, kde ostro odsúdilo „nezákonné turecké“ činy v Egejskom mori a Líbyi . Turecké ministerstvo zahraničných vecí potom vyhlásilo, že „Ankara úspešne zničila sabotážne plány týchto krajín v regióne“ a že „ich úsilie o podporu vodcov prevratov“ bolo oslabené. Tým bola myslená podpora generála Chalifa Haftara.

Len o tri dni neskôr, turecká Petroleum Corporation predložila žiadosť vláde al-Sarraja začať s ťažbou ropy vo východnom Stredomorí. 17. mája Erdoğan nakoniec zavolal líbyjskému premiérovi, kde sa pravdepodobne tiež rozprávali o ťažbe ropy. Oficiálne sa povedalo iba to, že sa hovorilo o dohodách, ktoré obidve krajiny uzavreli v novembri.

Aká dôležitá je úloha Francúzska v tejto protitureckej aliancii, povedal portálu Al-Monitor profesor Tarek Fahmy z káhirskej univerzity :

Účasť Francúzska v tejto aliancii je nesmierne dôležitá po tom, čo sa považuje za moc EÚ, ktorá by mohla pomôcť uvaliť očakávané sankcie voči Turecku na ochranu Cypru pred tureckými útokmi.

Okrem toho by Francúzsko ako moc s právom veta v OSN mohlo by v Bezpečnostnej rade zablokovať „akékoľvek rozhodnutia o výhodách Turecka v Líbyi“. Taktiež je presvedčený, že keďže sa vývoj v Líbyi a Egejskom mori naďalej vyvíja, nemožno vylúčiť, že aliancia by sa mohla stať vojenskou s cieľom „chrániť“ záujmy zúčastnených krajín. Prvým krokom by bola užšia spolupráca v oblasti „bezpečnostnej, strategickej a tajnej koordinácie služieb proti Turecku“, pokračoval Fahmy.

zdroj : RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár