Kam utiecť? Na Nový Zéland by chceli mnohí. Primnohí.

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Migračná vlna, ktorá zahltila západnú a severnú Európu za ostatné štyri roky niekoľkými miliónmi nezvaných mladých a asertívnych (čo je jemnejší výraz na agresívnych) mladých mužov z Ázie a Afriky, prevracia životné podmienky v „hostiteľských krajinách“ hore nohami. Minulý mesiac odobrili členské štáty OSN s výnimkou USA a Maďarska návrh textu tzv. Globálneho kompaktu pre bezpečnú, regulovanú a legálnu migráciu. Ak ho schváli dostatočný počet členských krajín na domácej parlamentnej úrovni, bude môcť byť koncom roka oficiálne prijatý na pôde OSN a uvádzaný do života. V praxi to bude znamenať prekvalifikovanie miliónov ilegálnych migrantov na legálnych presídlencov.

Exodus na východ

Keď už je reč rádovo o miliónových počtoch legalizovaných votrelcov, tak sa dá predpokladať, že milióny rodín po celej Európe si budú klásť otázky, ako sa uchrániť pred následkami brutálnej demografickej prestavby Starého svetadielu. Nemálo židovských rodín zvažuje vysťahovanie, alebo už odchádza pred antisemitizmom tzv. Nových Európanov z FrancúzskaVeľkej BritánieNemecka. Autocenzúra v médiách hlavného prúdu je natoľko úzkostlivá, že sa do nich nedostávajú správy o tom, ako reaguje na rozklad spoločenských pomerov v početných západoeurópskych mestách pôvodné obyvateľstvo. Keď sa dá, tak aj nohami.

Európska únia poskytuje občanom členských štátov právo presídliť sa bez komplikovaných byrokratických procedúr z jedného kúta únie do druhého. Tichý presun prebieha na osi západ-východ predovšetkým do Maďarska a Poľska. Západoeurópania nakupujú alebo si prenajímajú domy, chaty a byty v celom priestore Vyšehradskej štvorky, i keď si nemôžu byť istí, či tamojšie vládne garnitúry odolajú naliehaniu eurokomisárov a OSN, aby otvorili stavidlá a pristúpili na centralizovanú reguláciu afro-ázijských migračných prívalov.

Odchádzať pred nimi sa dá v podobe legálneho vysťahovania do Severnej a Južnej Ameriky alebo do Austrálie a na Nový Zéland. Samostatnú kapitolu ako potenciálna prisťahovalecká destinácia tvorí Rusko, ktorému sa budem venovať v pripravovanom októbrovom čísle nášho mesačníka.

A južná pologuľa?

Mimoriadnu pozornosť u tých Európanov, ktorí chcú ujsť pred chaotizáciou svojich domovín kamsi na opačný koniec zemegule, kam tá pohroma vari nezasiahne, vyvolal v polovici augusta Nový Zéland. Už niekoľko rokov sa umiestňuje na najvyšších priečkach rebríčka Legatum Prosperity Index, ktorý hodnotí kvalitu životu na základe mixu viac alebo menej kvantifikovateľných kritérií. Za rok 2017 na druhej a za ten predchádzajúci dokonca na prvej.

Novozélandský parlament prijal návrh zákona, ktorý zakazuje cudzincom bez trvalého pobytu nakupovať domy a už postavené byty. Stredoľavá labouristická vláda tým plní predvolebný sľub, že podnikne účinné kroky na zastavenie raketového rastu cien nehnuteľností. V idylickej krajine s veľkosťou, ktorá nedosahuje ani rozlohu Veľkej Británie, sa šíri čosi nevídané: bezdomovectvo. Nie všade, ale každopádne v jeden-a-pol-miliónovej hospodárskej metropole Auckland, kde žije zhruba tretina Novozélanďanov. Ceny nehnuteľností sa v tejto aglomerácii za ostatnú dekádu bezmála zdvojnásobili.

V novozélandskej tlači a televízii nemiznú reportáže o stúpajúcom počte rodín zo stredných príjmových vrstiev pracujúcich, ktoré nemajú na hypotéky a prichádzajú o strechu nad hlavou. Vláda zriadila už predvlani ministerstvo pre deti ohrozené chudobou. Prudký cenový skok na realitnom trhu nespôsobili ani tak „xenofóbni belosi z Európy“, alebo belošská stredná vyššia trieda, z Juhoafrickej republiky, ktorá túži po úniku do bezpečia na Nový Zéland. Neprispeli k nemu výraznejšou mierou ani blahobytní belosi z austrálskej aglomerácie Sydney, alebo miest ako Canberra, či Melbourne.

Zdroj: OpenStreetMap
https://www.openstreetmap.org/#map=5/-36.138/162.686

Bytové komplexy. Ale pre koho?

Aj taký politický opatrný server hlavného prúdu, akým je idnes.cz, však neskrýva skutočnosť, že „Situaci způsobila kombinace několika faktorů na trhu, mezi něž patří nízké úrokové sazby, malá nabídka bytů a nárůst imigrantů.“ Debate o negatívnych následkoch migrácie sa austrálska vláda snaží vyhýbať, kde len môže. 37-ročná premiérka Jacinda Ardernová vyhrala vlani parlamentné voľby na základe promigračnej a slniečkárskej agendy. Koaličnú vládu so Zelenými zostavila len za podmienky, že bude prehlbovať program kultúrneho neomarxizmu, ktorý nivočí základy európskej civilizácie. 21. júna porodila dcérku a ako sa na správnu feministku patrí, nemá manžela, ale domáceho partnera („domestic partner“), a to muža s takým „pokrokovo“ zvučiacim menom ako Clarke Gayford.

Ako skĺbila promigračná ministerská predsedníčka, ktorá závisí v parlamente na podpore vítačov zo strany Zelených, široké otváranie krajiny prisťahovalcom so zákonom o zákaze predaja nehnuteľností cudzincom bez trvalého pobytu? Jednoducho. Zákon, ktorý ešte musí požehnať za britskú monarchiu generálna guvernérka Patsy Reddyová, obsahuje chytrácky vymyslené klauzuly. Za cudzincov sa nerátajú kupci z Austrálie a Singapuru, pretože tých chránia zmluvy o voľnom obchode. Čo je dôležitejšie, cudzinci budú môcť naďalej investovať do výstavby bytových komplexov. Len tak sa bude dať zabezpečiť dostatočná ubytovacia kapacita pre masové prisťahovalectvo. Tzv. noví Novozélanďania budú v hojných počtoch prichádzať – tak ako tzv. noví Austrálčania – predovšetkým z Číny a celkove z južnej a juhovýchodnej Ázie.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár