KARANTÉNA V TALIANSKU PRINÁŠA POZITÍVNY VÝSLEDOK

· Čas čítania: 3 min.
foto: TASR

Prostredníctvom priamych správ od našej korešpondentky v Taliansku sledujeme napätú situáciu a prinášame priebežné správy.

Talianska vláda vydala opatrenia, ktorými sa v Taliansku uzatvárajú hranice a mestá. V produkcii ostali len tie firmy, ktoré môžu garantovať ochranu svojím pracovníkom. Ako zasiahli prísne opatrenia bežný život v Taliansku, pre našu redakciu uviedla Adriana Róžová, Slovenka žijúca v Taliansku, ktorá pracuje v Centrálnej nemocnici v Bolzane. 

Situácia je taká, že mestá sú uzatvorené. Nie je dovolené vychádzať von či cestovať okrem nevyhnutných prípadov, ktoré si vyžadujú potvrdenie o práci alebo o nevyhnutnosti lekárskej prehliadky. Jednoducho povedané, iba v závažných prípadoch. Mestá sú prázdne. Zopár ľudí s rúškom na tvári stretnete v potravinách alebo v lekárni, ktoré ako jediné z obchodov ostali otvorené a dnu smie vstúpiť maximálne 10 osôb” , vraví zdravotná asistentka žijúca v Taliansku s tým, že takéto opatrenia by mali byť zavedené aj na Slovensku.

Pred vstupom do supermarketu je nutné si dezinfikovať ruky a dodržiavať bezpečnú, 1-2 metrovú vzdialenosť od ostatných nakupujúcich. Autá ani taxíky nepremávajú. Obmedzená je aj autobusová doprava. V prípade, ak niekto ochorie alebo sa u neho objaví zvýšená teplota, privolaný je obvodný lekár priamo domov a ten inštruuje pacienta. V prípade zhoršenia stavu je k dispozícii telefónne číslo zriadené priamo pre výskyt koronavírusu u občanov, a lekári z tejto služby ďalej poskytujú pacientovi starostlivosť. Do nemocnice sú prevezení iba tí, u ktorých nákaza spôsobuje kritický stav”. 

Adriana Róžová, ktorá pre našu redakciu poskytla informácie pracuje na pôrodnom – gynekologickom oddelení v Centrálnej nemocnici v Bolzane ako psychologička a zdravotná asistentka. Ako vraví, v nemocnici pracuje s rúškom, jednoduché vizity a operácie boli zrušené a problémom je najmä kapacita nemocnice. “ V každej nemocnici je Aro kompletne obsadené pacientmi s koronavírusom. V jednom z epicentier nákazy, v Cremone je situácia v posledných dvoch týždňoch natoľko kritická, že pacientov s ťažkým stavom nemajú kam umiestňovať”. 

Najnovšia štatistika o priebehu nákazy uvádza, že do 25. apríla by malo prísť k maximu a následnému poklesu šírenia vírusu, pričom počet nakazených v tomto období sa odhaduje na 92 000, čo je síce viac než bolo zaznamenané v Číne, no tento údaj zahŕňa vyliečených pacientov aj tých, ktorí vírusu podľahli. Treba však poznamenať, že v Číne sa väčšina nakazených úspešne vyliečila. Na základe hypotézy ministerstva zdravotníctva v Taliansku sa v prvej polovici marca počet nakazených bude zdvojnásobovať v priemere každé tri dni a od pondelka 16. 3 sa očakáva najvyšší počet nakazených. Následne by mal nastať regres. 

K dnešnému dňu (13. marec) je evidovaných zatiaľ 17 660 prípadov nakazenia a 1266 mŕtvych. Posledné správy udávajú počet 2116 nových prípadov nákazy za uplynulých 24 hodín. 

K pridruženým stavom nákazy patrí hnačka, nechuť v ústach či strata čuchu. Podľa slov kardiológa Veccio di Milani problém nespočíva v tom, že vírus zasiahne len pľúca. Môže sa rozšíriť aj na ďalšie orgány ako obličky, srdce a mozog (encefalitída) a vtedy vznikajú komplikácie ako napríklad mnohonásobná orgánová dysfunkcia,  ktoré môžu viesť až k úmrtiu. Rizikovú skupinu tvoria viac muži ako ženy (25%) a osoby staršie ako 60 rokov. Úmrtnosť sa vyskytuje u osôb v priemere vo veku 81 rokov a viac a zväčša títo ľudia už mali pridruženú patológiu, napríklad mali diagnostikované pľúcne či srdcovo cievne ochorenie”.  

Pozitívne sú správy priamo z epicentier nákazy v Codogno a Lodi, kde za posledné tri dni nebol zaznamenaný žiadny nový prípad vďaka karanténe”, hovorí o tom, ako “ostať doma” skutočne prinieslo v boji s nákazou pozitívny výsledok. Odporúčam ľuďom ostať doma, nechodiť do obchodov, nakúpiť si vopred nevyhnutné na dva týždne. Len tak túto nákazu môžeme prekonať. 

Adriana je v kontakte s lekármi, ktorí majú prístup k relevantným informáciám i naďalej. Priebežne vás o nich budeme informovať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár