Katalánsky príklad nedáva separatistom veľké nádeje

Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

Tlačové agentúry zhodou okolností chrlili dramatické správy z iného kúta Európy v čase, keď si prezidenti a premiéri oboch nástupníckych štátov Československa chystali prejavy na slávnostné vystúpenia k 99. výročiu vyhlásenia spoločného štátu. Katalánsky parlament v Barcelone prijal rezolúciu o vytvorení samostatnej republiky. Búrlivé oslavy zrodenia nového štátu nemali dlhé trvanie.

Po niekoľkohodinovom opojení nasledovalo rýchle vytriezvenie. Španielsky senát v Madride v ten istý deň odobril uplatnenie ústavného článku č. 155. Ten umožnil ústrednej vláde odvolať katalánsku regionálnu vládu a zaviesť tam priamu správu. Kým odtrhnutie českého a slovenského národa od rakúsko-uhorskej monarchie proti jej vôli sa 28. októbra v Prahe a Bratislave oficiálne slávilo, odtrhnutie Katalánska od španielskej monarchie označila španielska justícia za akt vzbury a krátko nato ho aj právne anulovala.

Bez pochopenia hierarchie záujmov bude bežný človek nechápavo krútiť hlavou nad tým, ako si počínajú zdanliví protivníci v katalánsko-španielskej fraške. Deň po vyhlásení nezávislosti Katalánska utiekol Carles Puigdemont, šéf katalánskej regionálnej správy (Generalitat de Catalunya), ktorú možno považovať za katalánsku vládu, so štyrmi ministrami do Bruselu. Predvolanie dostaviť sa na výsluch do Madridu, kde čelí obvineniu z podnecovania k vzbure, tak ostalo bez odpovede. Madrid v dôsledku toho vydal 30. októbra na neho a na jeho štyroch kolegov (dvoch exministrov a dve exministerky) európsky zatykač.

Belgické úrady s celou touto katalánskou honoráciou zaobchádzajú ako v rukavičkách. Krátko po prílete do belgickej metropoly Puigdemont usporiadal široko medializovanú tlačovú konferenciu a odvtedy dennodenne poskytuje rozhovory médiám hlavného prúdu. Seba a kvarteto zosadených katalánskych ministrov prezentuje ako exilovú vládu v Bruseli a začal odtiaľ viesť predvolebnú kampaň. V Bruseli ho nekryjú preto, lebo by si ho vážili ako štátnika. Premenil sa na prevodovú páku medzi bruselským direktoriátom EÚ a vedením katalánskych politických strán zúčastňujúcich sa na predvolebnej kampani. Inštrukcie, ktoré už poslal ľuďom v teréne, hovoria, aby sa národné sily zoskupili do koalície – samozrejme, pod jeho vedením. Aj Katalánska európska demokratická strana si ho už stanovila za svojho volebného lídra. „Eurohujerstvo“ si táto jeho partaj zapísala už do názvu Partit Demòcrata Europeu Català, aby nevzbudila ani náznak podozrenia z nelojálnosti voči spoločnému európskemu domu.

Ani predsedníčke rozpusteného katalánskeho parlamentu Carme Forcadellovej a väčšine poslancov alebo ministrov zosadenej katalánskej vlády, ktorí sa dostavili do Madridu na pohovory s generálnou prokuratúrou, sa nevedie najhoršie.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian/eshop/2-1-Casopisy/0/5/162-December-2017

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Leave a Reply