Katar posilňuje vojenské a obchodné vzťahy s Ruskom

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

V znamení rastúceho vplyvu Moskvy na Blízkom východe sa druhýkrát za dva roky stretol katarský šejk s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby diskutovali o obojstrannej spolupráci a spoločnom úsilí riešiť krízy vo svete, ako aj nájsť spôsoby kooperácie na energetických trhoch. Tamím bin Hamad Al Thání navštívil Moskvu v čase 30. výročia nadviazania katarsko-ruských vzťahov a v období, keď sa Katar pokúša vymaniť zo svojej regionálnej izolácie po zmrazení vzťahov s Bahrajnom, Egyptom, Líbyou, Saudskou Arábiou, SAE a Jemenom.

Tamím počas stretnutia s Putinom zdôraznil významnú strategickú rolu, ktorú zohráva Rusko na Blízkom východe: „Máte historické vzťahy s krajinami arabského sveta. Registrujeme úlohu, ktorú hráte pri riešení problémov niektorých našich krajín.“ Väzby medzi štátmi sa výrazne zlepšili a funkcionári rôznych ministerstiev sa niekoľkokrát navštívili, hoci si predtým Katar a Rusko odporovali v sýrskom konflikte. Katar verejne deklaroval, že chce odstrániť prezidenta Baššára al-Asada, kým Rusko podporovalo sýrskeho lídra diplomaticky, ekonomicky a vojensky.

Katar dokončuje rokovania o kúpe vyspelých ruských protiraketových systémov S-400 a diskutuje o možnostiach vojenského partnerstva. Jedná sa o dôležitý krok, keďže Katar hostí najväčšiu americkú základňu mimo americké územie. Kým Rusko hľadá spojenca, ktorý môže pomôcť pri ukončení sýrskej vojny, Dauha mieri von z izolácie, keďže 6 arabských krajín obvinilo Katar z väzieb na teroristické skupiny.

Ambície Kataru stať sa významným regionálnym a globálnym hráčom sa v poslednom období skomplikovali. Schopnosť ovládať Blízky východ „mäkkou silou“ sa znížila, keďže vzťahy so susedmi, ktorí majú bohatú prax zástupných manipulácií a vojen, stagnujú. Medzitým agresívny zásah Ruska do situácie v regióne zmenil rovnováhu síl. Protiasadovské sily stratili významné územia v prospech sýrskej armády a jej spojencov z Hizballáhu, kým oblasti patriace islamským teroristom a žoldnierskym oddielom sa zredukovali na menej ako 6%.

Šejk Tamím bin Hamad Al Thání zvykne poukazovať na to, že „Katar je mierumilovný národ, ktorý bude spolupracovať s americkými a západnými spojencami na záchrane Blízkeho východu pred chaosom a kolapsom.“ Tiež obviňuje medzinárodné spoločenstvo, že nepodporilo arabskú mládež v úsilí o predpokladanú demokraciu, spravodlivosť a hospodársku bezpečnosť a takisto Spojené štáty, že neurobili viac pre zosadenie Asada. Medzitým Moskva a Dauha spolupracujú na trhoch s ropou a plynom a Katar láka Rusko na lukratívne energetické dohody. Umožňuje ruským spoločnostiam, aby sa uchádzali a zaujímali o rozvoj a investície do katarského plynárenského priemyslu.

Pramene:
[1] Putin holds Syria talks with Qatari emir; Agence France-Presse/France24, 26.3.2018
[2] Emir’s visit strengthens Qatar-Russia ties; The Peninsula (Qatar´s Daily Newspaper), 27.3.2018
[3] Russia, Qatar move forward on military cooperation; autor: Samuel Ramani; Al-Monitor, 1.3.2018
[4] Analysis: Qatar boosts military, trade ties with Russia; autor: Firas Al-Atraqchi;  BRICS Post, 26.3.2018
[5] Qatari-Russian ties: Bright prospects; The Gulf Times, 25.3.2018

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár