Kauza Navalný: Komu by vyhovovala smrť „lídra ruskej opozície“?

· Čas čítania: 6 min.
Foto: AP/Pavel Golovkin

Po kauze Skripaľovcov, „ricínovom“ škandále v Prahe a ďalších podobných epizódach je na svete nový prípad – takzvaná „kauza Navalný“ alebo údajne otrávenie rovnako údajného vodcu ruskej opozície… V EÚ a USA hromžia: Moskva sa znova pokúsila zabiť nepriateľa. Ibaže… Načo by to robila? Komu je výhodná jeho smrť? Ako sa zisťuje, Kremeľ o to záujem určite nemá. „Sakrálna obeť“ vyhovuje niekomu inému…

Navalného, o ktorom pomaly začali zabúdať politici, analytici a média v EÚ a USA, hneď „vztýčili ako zástavu ruskej revolúcie.“ A prirodzene, musia ho ochrániť pred „krvavými pazúrmi Kremľa.“ Jaj, to im odľahlo: už je v Nemecku, kde mu nič nehrozí… Európski a zaoceánski politici sa predbiehajú v kritike, vyhrážkach Moskve a fantazmagorických komentároch. „Európska únia rozhodne odsudzuje to, čo sa zdá byť, ako pokus o vraždu pána Navalného,“ vyslovil geniálnu frázu Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. Také niečo podobné, ako pokus o vraždu. Zdá sa…

No veď práve, že sa zdá. Alebo vymyslené. Nič nové pod slnkom. Podobným spôsobom sa európskym a americkým politikom zdalo, že Moskva chcela zavraždiť Litvinenka, Berezovského, Nemcova, Skripaľa, pražského primátora a starostov a ďalších „nepriateľov Kremľa.“ Dodnes však ani jeden aspoň trochu relevantný dôkaz nepredložil nik, iba to povestné „zdá sa…“ Ako aj v prípade ovplyvňovania amerických prezidentských volieb, útokov „ruských“ hakerov atď. Iba kritika, výmysly, hluk a špina. Žiadne dôkazy.

Podľa rovnakého scenára sa rozvíja aj „kauza Navalný.“ V Kremli všetky obvinenia odmietli, podotkli, že záujem o vraždu „lídra opozície“ nemajú a zaželali mu rýchle uzdravenie. Že by to bol pokrytecký, falošný trik Moskvy? Posvietime si na to lepšie…

No povedzte, je logické, aby ste zničili niečo užitočné, bezpečné a to, čo vám nijako neprekáža a nezavádza? Ako Navalný prekáža Kremľu? Nijako. Ozaj by prekážal skutočný vodca opozície, schopný, energický, skúsený, chytrý. Navalný žiadne tieto vlastnosti nemá. Čiastočným vodcom opozície bol iba krátky čas, potom sa ukázal, ako obyčajný škandalista, narcis, politický amatér, populista a vlastne niktoš. No prečo by Kremľu prekážal podobný „vodca opozície“? Masy osloviť nedokázal, má iba hŕstku prívržencov, nevie organizovať ani poriadny míting. Navalný iba šteká a kremeľská karavána úplne pokojne ide ďalej.

Potrebuje ho Kremeľ tráviť, odstraňovať? Nezmysel. Lepšieho opozičníka a „lídra opozície“ si súčasné ruské vedenie nemôže ani želať. Tupý, autoritárny, škandalózny sebec – môže byť vhodnejší oponent pre Kremeľ? Proti podobnej „opozícii“ netreba podnikať žiadne opatrenia: nikdy nedokáže urobiť niečo serióznejšie, nebezpečnejšie. Putin musí mať rád Navalného. Kým žije a koná podobný „vodca opozície“, v Kremli môžu spávať úplne pokojne.

Nie náhodou niektorí ruskí analytici a média označili Navalného za „užitočného idiota.“  Ten nerobí nič iné, iba stráži svoje miesto pod „opozičným slnkom,“ zúfalo sa háda s akože partnermi, nemilosrdne sa snaží odstraňovať konkurentov. Pohádal sa úplne so všetkými vedúcimi predstaviteľmi opozície – s Chodorkovským, Venediktovom, Sobčakovou /predtým aj s Nemcovom/ a mnohými ďalšími. Vlastne zostal sám – tupý a bezmocný. A Moskva má likvidovať takého užitočného hlupáka, ktorý nemá žiadnu budúcnosť? Aby namiesto neho prišiel ozaj prefíkanejší a nebezpečnejší opozičník? Načo by si Kremeľ strieľal do nohy?

Navalný nemá žiaden koaličný potenciál, žiadne davy ľudí za nim nepôjdu. Je pre Kremeľ typické „menšie zlo,“ podobné ako opozičné rádio Echo Moskvy, televízia Dážď a ďalšie.  Je to obyčajný potkaniarik, ktorý šteká, ale nedokáže pohrýzť. No fakt, kto by už v Kremli potreboval likvidáciu tejto smiešnej postavičky? Presne ako „dôchodcu“ Skripaľa alebo tých nešťastných starostov v Prahe. Politické a spravodajské hry nepriateľov Ruska, Putina a vôbec Rusov, bezpochyby, budú pokračovať a Navalný je iba slabučkou figúrkou v ich hre.

Otázka znie: kto by teda mal záujem o odstránenie Navalného, o „sakrálnu obeť“? Odpoveď je určite zrejmá. Pre západných politikov a spravodajské služby Navalný nepredstavuje žiaden záujem. Teda – živý Navalný je úplne nepoužiteľný a zbytočný. Ale mŕtvy… No… To by mohol poslúžiť! Ako martyr, mučeník, „sakrálna obeť.“ Potom by sa dalo vytvoriť škandál  – oveľa hlučnejší, ako v prípade Skripaľa a nešťastných pražských starostov. Jedna vec je špión – dôchodca, či nejakí samosprávne somáriky, ale tu by bol v hre až samotný „vodca celej ruskej opozície.“ S takou figúrkou by sa dalo rozohrať oveľa zaujímavejšiu šachovú partiu. Tak by to určite bola iná káva…

Je tu však taký drobný moment, povedal by som, momentík… V čom je hlavné ponaučenie bieloruského majdanu? Ukázal, že v súčasnom období protestujúci dav už príliš nepotrebuje jedného vodcu: postačia sociálne siete, poplašné správy a výzvy na internete, konšpirácie a falošné správy médií, „koordinátori a poradcovia“ zo zahraničia – a máte nepokoje, ako na tanieri. Polícia a „tajní“ môžu naháňať opozičníkov a bežných ľudí na internete aj do druhého príchodu Krista, ale lídra opozície sa dá strčiť do basy – a je po probléme. Komu teda prekáža Navalný? Alebo, presnejšie povedané, komu skôr vyhovuje „mŕtvy Indián“ – Navalný?..

Navalný nie je Che Guevara, Valesa, ba dokonca ani Porošenko. Jeho narcizmus, hlúposť a škandaloznosť je zrejmá pre väčšinu bežných ľudí. Davy ľudí ho nasledovať nebudú. Je teda verejná nula. Ideme ďalej. Čo má v akčnom zozname? V kolónke „spojenci“ tiež má nulu, ako aj v kolónke „idea,“ „budúcnosť,“ „perspektívy,“, „reálne činy“ atď. Skrátka, zo všetkých strán je celkovo úplná nula.

No prečo by Kremeľ likvidoval úplne neškodnú nulu, ktorá mu vôbec neprekáža, nejeduje a neohrozuje?.. Načo by riskoval, že by sa na jeho mieste potom objavil ozajstný akčný vodca opozície? Naopak, Kremeľ potrebuje Navalného, živého Navalného, na rozdiel od západných „dobroprajníkov, poradcov a sponzorov.“ Pre nich je Navalný už odohratá karta, nejaký pôžitok môžu mať už iba z jeho „beštiálnej vraždy putinovým režimom…“

Prekážal Kremľu živý Litvinenko, Berezovský, Nemcov, Skripaľ a iní? Vôbec nie, iba ako štekajúci potkaniarik. Ale za to nevraždia…  Na druhej strane, ako pomohli Západu ich úmrtia alebo „pokusy o vraždu“! Mŕtvy Navalný je to eso pre amerických a západných politikov a média. Nepotrebujú, aby to bola pravda, nepotrebujú fakty – ako to nikdy nepotrebovali v podobných prípadoch. Stačí obviniť: „Kremeľ je vrah!“ a basta. A potom – uvaliť ďalšie sankcie, vyvolať novú vlnu rusofobskej hystérie, pokúsiť sa všetkými možnými spôsobmi poškodiť a oslabiť Rusko – skrátka, klasika. Takto pokračuje už dlhé desaťročia. Stratégia sa nemení, čiastočne sa iba trochu mení taktika. A v tejto taktike Západu nie je miesto pre živého Navalného. Dobrý Indián je…. No veď viete…

A už sa to sype zo všetkých strán. „V Spojených štátoch sú znepokojení správami o možnom otrávení ruského opozičníka Alexeja Navalného. Ak sa tieto správy potvrdia, môže to ovplyvniť vzťahy medzi USA a Ruskom,“ pohrozil poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Robert C. O’Brien. Oponenti Kremľa nepotrebujú pravdu a fakty, chcú iba zámienku a vymyslené „dôkazy.“ Chcú krv.

V tejto hre, v ktorej Navalný považoval sám seba za „kráľa“, je iba bežným, slabým, hlúpym  a bezvýznamným pešiakom, ktorý zvyčajne jedným z prvých opúšťa šachovnicu. Túto úlohu mu pripravili  zahraniční „šéfovia“ a momentálne sa scenár napĺňa. Nemal by sa chlapec miešať do hry, ktorej nerozumie a v ktorej v každom prípade prehrá. A na záver iba rétorická otázka: potreboval „otráviť“ Navalného Kremeľ alebo predsa len niekto iný?..

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár