Káva ohrozuje tehotné ženy

· Čas čítania: 2 min.
Foto: archív

Ženy, ktoré počas tehotenstva zvyknú piť kávu, by mali spozornieť. Podľa naj-novšej analýzy pozorovacích štúdií mô­žu mať problém. Tieto výsledky nabúravajú bežné predstavy o bezpečnej konzumácii kávy, lebo doteraz sa uvádzalo, že dve šálky denne nespôsobujú zdravotné riziká. Kofeín je najbežnejšou psychoaktívnou látkou v histórii, ktorú konzumujeme každý deň. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín EFSA stanovil hladinu jeho bezpečnej konzumácie pre tehotné ženy na 200 mg denne. To sú približne dve šálky stredne silnej kávy. Tohtoročná analýza Spotreba kofeínu u matky a výsledky tehotenstva od Jacka E. Jamesa však tvrdí, že tehotné ženy, prípadne tie, ktoré sa snažia o dieťa, by mali zvážiť úplné vysadenie kofeínu. Analýza preskúmala viacero odborných štúdií, metaanalýz a odborných textov, ktoré spájajú kofeín a tehotenstvo. Tie preukázali súvislosti medzi kofeínom a možnými rizikami ako je potrat, nízka pôrodná hmotnosť, predčasný pôrod, detská akútna leukémia, detská nadváha a obezita. Autor zistil 42 nálezov v 37 pozorovacích štúdiách, z ktorých 32 poukázalo na to, že kofeín zvýšil riziko nepriaznivých výsledkov tehotenstva. Preto navrhuje radikálnu revíziu aktuálne platných odporúčaní. Podobné výsledky vykazujú aj ďalšie štúdie či metaanalýzy. Analýza od Josepha K. McLaughlina a Lisy B. Signorello Spotreba kofeínu u matky a spontánny potrat z roku 2004 tvrdí, že skorý potrat sa stáva častejšie ženám, ktoré pijú značné množstvá kávy na začiatku tehotenstva. K rovnakým záverom dospela aj metaanalýza od Ling Wei Chena a kolektívu autorov Príjem kofeínu počas tehotenstva a riziko ukončenia tehotenstva z roku 2016. Vyšší príjem kofeínu u matiek sa podľa nich spája s vyšším rizikom potratu. Zároveň vyzývajú na vyhýbanie sa kofeínu počas celého obdobia gravidity.

Ak sa nedarí obmedziť pitie kávy, je lepšie začať s jej prírodnými alternatívami. Skvelá je napríklad káva z čakanky. Vyrába sa z koreňov tejto byliny, tie sa následne upražia. Chuť je veľmi podobná káve. Ďalšou náhradou, ktorá povzbudí, ale aj dodá minerály, je kakao. Možno ho ochutiť vanilkou. Pozor na škoricu do nápojov, v tehotenstve sa rozhodne neodporúča jej konzumácia. Ďalšie povzbudzujúce možnosti sú matcha čaj, čaj maté, ale aj citrónová voda.

Lenka Švantnerová

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár