Kazachstan nechce, aby ho Západ poučoval o slobode a demokracii, ktorú sám nemá

Foto: Shutterstock

V Spojených štátoch nevedia, ako zvládnuť a riešiť domáce horúce problémy, no napriek tomu zaoceánski politici, „experti“ a média stíhajú kritizovať iné štáty a vlády, obviňovať ich z rôznych hriechov a poučovať ich o slobode a demokracii. A to aj napriek tomu, že doma žiadnu slobodu a demokraciu nemajú.

Najnovšie vypustili všetkých psov na Kazachstan. Ako sa aj očakávalo, hneď po parlamentných voľbách v tejto ázijskej krajine skritizovali všetko, čo sa len dalo: priebeh volieb, volebný systém v Kazachstane, politické strany, kazašské zákony, prístup obyvateľstva k voľbám, ich organizáciu, výsledky, následky, atď. Skrátka, úplne všetko.

V reakcii kazašských politikov, analytikov a médií bolo zjavne cítiť určitú podráždenosť, urazenosť a nesúhlas s totálnou kritikou. Viacerí komentátori v Kazachstane poukázali na to, že domáca vláda v minulých rokoch urobila toho dosť, aby „sa zapáčila Západu“, konkrétne Spojeným štátom a Európskej únii. Márne! V Kazachstane novelizovali mnohé zákony v súlade s radami západných poradcov, zmenili niektoré politické a sociálne štandardy, samotné parlamentné voľby zorganizovali podľa západných kánonov a veľmi chceli, aby to v zahraničí ocenili. Darmo!

Všetkým je úplne jasné, že USA a EÚ pochvália Kazachstan iba vtedy, keď sa tam všetko postaví z nôh na hlavu a krajina bude žiť podľa „cenných rád a nariadení“ západných „poradcov.“ Kým táto krajina nebude na sto percent fungovať tak, ako si želajú moralisti v EÚ a USA, vždy všetko bude zle. A hneď po parlamentných voľbách v Kazachstane v Bruseli zdôraznili, že „voľby nezodpovedali medzinárodným štandardom“ a dokonca boli iba „stratenou možnosťou,“ pretože bolo treba zrealizovať reformy, ktoré by vyhovovali nie Kazachstanu a jeho obyvateľstvu, ale Spojeným štátom a EÚ.

Nuž, v Bruseli a Washingtone majú svojráznu predstavu o slobode, demokracii a nemiešaní sa do záležitostí v iných štátoch, o neovplyvňovaní diania v iných krajinách. USA by sa mali vysporiadať so slobodou a demokraciou vo vlastnej „záhrade“ a nepoučovať iných o tom, čo sami nemajú a nevedia to robiť. V Kazachstane podobné poučovanie a kritika nahnevala a urazila mnohých. Poukázali na to, že USA už dávno stratili právo na moralizovanie a poučovanie – ak vôbec také právo niekedy mali. To isté sa dá povedať aj o mnohých iných „poradcoch a moralizátoroch“.

„OBSE vyhlásila, že sa jej nepáčia samotné kazašské politické strany: „Keďže politické sily, ktoré sa zúčastnili na voľbách, podporujú politiku vládnej strany, predvolebná kampaň nebola konkurenčná a voliči nemali reálnu alternatívu.“ Preto OBSE požiadala uskutočniť akési „reformy,“ ktoré by, podľa všetkého, mali umelým spôsobom vytvoriť opozíciu. Štátny department zatiaľ mlčí, pretože je až príliš zaneprázdnený mítingami prívržencov  Donalda Trumpa doma, vo Washingtone, ale v decembri 2020 minimálne tri razy vyhlasoval protesty v súvislosti s obmedzeniami pre pozorovateľov v Kazachstane, kvôli národnej politike vo vzdelávaní a cvičeniu v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Aj keď je vôbec nepochopiteľne: čo majú USA s cvičeniami kazašskej polície?“ pýta sa kazašský politológ, analytik a novinár Osman Nortov vo svojom článku „Západ je nespokojný s voľbami v Kazachstane a svojprávnosťou Nazarbajeva,“ ktorý zverejnil na známom ázijskom portáli „Stan Radar.“

Uvádza, že nemecká Deutsche Welle „bez ostýchavosti obvinila Kazachstan z obmedzenia základných slobôd v priebehu volieb“. Pripomína, že americká hlasná propagandistická trúba Rádio Sloboda na svojom portáli v kazašskom jazyku „Azattyk“ podčiarkla, že vo voľbách chýbala konkurencia a maximálne zveličovala „úspechy“ opozície, ktorá sa najskôr na voľbách zúčastniť nechcela, lebo vedela, že ich s rachotom prehrá, no nakoniec sa predsa zúčastnila a na plnej čiare prehrala. A toto sa nepáči západným „priateľom.“

Autor poukázal na to, že „Azattyk“ zverejnila rozhovor s politológom Dosymom Satpajevom, v ktorom vyjadroval nespokojnosť, že Nazarbajev je stále aktívny a pokračuje vo svojej práci, aj keď už nie je prezidentom: „My sme sa zatiaľ nedostali ani k tranzitu. Začne sa až vtedy, keď už nebude prvý prezident. Kým Nazarbajev bude činný, systém bude zachovávať svoj súčasný riadiaci model – lojálny, ale nerozumný,“ cituje novinár opozičného politológa.

„Podľa všetkého, Satpajev ani sám nerozumie, čo hovorí. Ale veď v redakcii štátneho média, ktoré financuje Kongres USA, by si mali uvedomiť, že nie je možné zverejňovať zamaskované poľutovania v súvislosti s tým, že ten alebo iný človek je ešte nažive a je zdravý. Nemôžu zverejňovať také veci aj napriek tomu, že tento človek im prekáža v realizácii zahraničnej politiky USA,“ logicky prízvukuje kazašský novinár.

Podotýka, že Kazachstan sa už dávnejšie snaží „zapáčiť Západu“ a práve preto zrušil trest smrti, a to aj napriek tomu, že kazašská verejnosť výslovne žiadala, aby ho aktívnejšie využívali v prípade trestania vrahov a pedofilov. Poukazuje na to, že Západ je nespokojný s kazašskými politickými stranami, pretože mu ani jedna nevyhovuje. Potrebuje tvrdú opozíciu k súčasnej vláde, prezidentovi Tokajevovi, bývalému prezidentovi Nazarbajevovi. Prízvukuje, že Kazachstan sa nikdy nebude páčiť Západu – „ani s reformami, ani bez reforiem“. A nikdy mu nebudú vyhovovať výsledky volieb.

„Môžeme robiť hocičo, ale stále budú vyťahovať ďalšie a ďalšie požiadavky. Budú žiadať, aby sme poskytli tribúnu radikálom, aby mohli vyzývať ľudí na nepokoje. Posledné udalosti ukázali, že USA stratili morálne právo rozprávať niečo o demokracii. Videli sme škandalózne prezidentské voľby 2020, víťazstvo Joeho Bidena, masové falzifikácie, cenzúru a prenasledovanie tých, ktorí nesúhlasili. Písať a hovoriť o porušovaniach je vnútri USA, v médiách a na sociálnych sieťach zakázané. Informačné zdroje sa blokujú, oponentov zvoleného prezidenta vyhadzujú zo zamestnania,“ prízvukuje kazašský politológ, analytik a novinár Osman Nortov.

Zdôrazňuje, že „americkí úradníci, ktorí nariadili polícii, aby použila zbrane proti demonštrantom, ktorí prišli ku Kongresu so žiadosťou, aby sa uskutočnili čestné voľby, nemôžu kritizovať Kazachstan za to, že sa tu zamedzuje nezákonným protestným akciám. Ako môžu poučovať Kazachov dialógu s opozíciou, ak polícia v Nemecku a Francúzsku pravidelne rozháňa protestné akcie? Ako môžu učiť demokracii Kazachstan po tom, ako ignorovali referendum v roku 2017 o osamostatnení sa Katalánska od Španielska? Vtedy boli organizátori ľudového hlasovania zatknutí a samotný región bol potrestaný zrušením autonómie. Stačilo poklonkovať Západu. Slnko vychádza na inej strane,“ ukončuje svoj komentár symbolickou frázou kazašský analytik Osman Nortov.

Nuž, čo dodať – má pravdu. Najviac ma pobavila pasáž o tom, že Západu sa nepáčia všetky politické strany Kazachstanu, lebo spolupracujú s vládnou stranou. Čiže, ako píše kazašský analytik, Kazachstan na požiadavku USA a EÚ by mal vlastnými silami vytvárať a finančne podporovať vznik tvrdej opozície, ktorá by vyhovovala Západu. A čo keď kazašský ľud nepotrebuje takú opozíciu? Nemohol by sám sa rozhodnúť, čo chce a aký život má byť v jeho krajine? Prečo by o tom mali rozhodovať v USA a EÚ? Také niečo zástancov „západných a euroatlantických hodnôt“ nikdy nenapadlo?

Čo by povedali, keby ich Číňania, Kórejčania, Rusi alebo predstavitelia nejakého afrického štátu učili žiť podľa svojich zákonov a pravidiel? Určite by sa im to nepáčilo, bránili by sa tomu a považovali by to za miešanie sa do vlastných záležitostí. Majú plné ústa slobody a demokracie, majú ich tak preplnené, že celý svet im už ani nerozumie čo lastne hovoria. Vyslovovať niečo prirodzene môžu, na to je práve tá sloboda slova, ktorú hlásia, ale ktorú popierajú a potláčajú. Ale v žiadnom prípade nemajú morálne právo niekoho poučovať a tlačiť k tomu, aby žil podľa želania „expertov“ z USA a EÚ. Nech si najprv pozametajú pred vlastným domom.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Мнение: Запад недоволен выборами в Казахстане и дееспособностью Назарбаева, Stanradar, 14.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár