Každý sa bráni, ako vie: Aj severokórejský vodca Kim Čong-un

· Čas čítania: 4 min.

So zmesou posmeškov a hnevu informovali svetové tlačové kancelárie na Troch kráľov o skúške severokórejskej jadrovej bomby. Správu tamojšej tlačovej agentúry KCNA o úspešnom pokuse s výbuchom miniaturizovanej vodíkovej bomby spochybnili ústami  mainstreamových expertov ako nepravdepodobnú a vystatovačnú. Bezpečnostná rada OSN ale zobrala severokórejský podzemný jadrový test vážne. Okamžite ho jednomyseľne odsúdila a avizovala zostrenie sankcií proti Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

Skok do jadrovej extraligy?

Výbuch sprevádzali otrasy zeme s fyzikálnymi vlastnosťami zodpovedajúcimi explózii jadrovej bomby. Špekuluje sa hlavne o tom, či nešlo „iba“ o klasickú jadrovú bombu s pridaným vodíkom. Z Wikipédie sa laik dozvie, že „Vodíková bomba je atómová bomba, ktorej hlavný zdroj energie tvoria ťažké izotopy vodíka – deutérium a trítium. Každá vodíková bomba obsahuje menšiu štiepnu nálož na báze uránu, plutónia alebo niektorého ďalšieho transuránu, ktorá funguje ako „rozbuška“ – poskytuje energiu na vytvorenie podmienok – teplotu niekoľko miliónov stupňov Celzia a tlak 1000 TPa pre zapálenie jadrovej fúzie. Výsledkom môže byť výbuch o sile viac než 100 Mt (megaton) TNT, pri ktorom bomba ničí domy v okruhu 20 km a zapaľuje horľavé predmety do vzdialenosti 100 km. Horná hranica pre výkon vodíkovej nálože neexistuje, v možnostiach súčasnej technológie je výroba nálože s výkonom 1 gigatony TNT pri hmotnosti menej ako 250 ton. Spodná hranica výkonu je limitovaná výkonom štiepnej nálože.“

Tá spodná hranica je dôležitá pre výrobu jadrových hlavíc do rakiet a balistických striel. Preto zaradila severokórejská vláda do popisu úspešného pokusu kľúčové slovko miniaturizovaná vodíková bomba. Uštipačné dohady o schopnosti severokórejských vedcov zostrojiť funkčnú balistickú strelu s jadrovou alebo dokonca s termonukleárnou (vodíkovou) náložou narazili po troch dňoch na novú skutočnosť. Severná Kórea sa 8. januára pochválila videosprávou stiahnuteľnou z Youtube o úspešnej skúške podmorskej balistickej strely vypustenej z ponorky. Južná Kórea označila tento videozáznam za kompilát dvoch predošlých samostatných testov: rakety vystrelenej z ponorky a balistickej strely. KĽDR uskutočnila v uplynulom roku tri testy striel vypálených z ponoriek (SLBM – submarine-launched ballistic missile). Má sa za to, že prinajmenej jeden sa vydaril. Tým sa chudobný bratranec Juhokórejskej republiky vyšvihol medzi mocnosti disponujúce raketonosnými jadrovými ponorkami. Ak sa potvrdí, že aj raketami vybavenými jadrovými hlavicami, kvalifikuje sa táto nezlomne nezávislá krajina ako šiesty hráč do extraligy zloženej z USA, Ruska, Číny, Británie a Francúzska.

Čo tým sleduje

Takto vyzbrojené ponorky umožňujú podniknúť prvý útočný, no tiež i druhý odvetný útok na protivníka a zasadiť mu ťažkú ranu. Sú strategickým nástrojom jadrového odstrašenia. Severokórejská agentúra KCNA poukazuje na chybu, ktorej sa dopustili Irak s Líbyou, keď sa naivne vzdali svojho jadrového zbrojného programu. Pchjongjang považuje za potrebné mať v súčasnom svete, v ktorom zákon džungle nahradil medzinárodné právo, primerané prostriedky na odstrašenie potenciálneho agresora. Len tak si ubráni zvrchovanosť a územnú celistvosť. Severná Kórea chce i touto cestou ukázať Washingtonu, že k nej nemôže pristupovať ako ku krajine zrelej na vojenskú intervenciu a výmenu režimu.

Profesor Andrej Lankov z Kookmin University v juhokórejskej metropole Soul pripomína, že severokórejské hospodárstvo neprestáva rásť a napriek medzinárodným hospodárskym sankciám sa životná úroveň začína zlepšovať. Pripisuje to opatrným hospodárskym reformám, ktoré 32-ročný vodca Kim Čong-un zavádza od prevzatia moci po úmrtí svojho otca pred piatimi rokmi. Ide o obdobu perestrojky otvárajúcu priestor súkromnej iniciatíve v poľnohospodárstve, priemysle, službách i obchode. Kim Čong-un, ktorý prežil niekoľko rokov na štúdiách vo Švajčiarsku, pravdepodobne zavádza reformy, na základe ktorých si stranícke politbyro a on osobne udržiava politickú moc, no liberalizuje národné hospodárstvo v očakávaní zvyšovania životnej úrovne širokých vrstiev obyvateľstva. Napodobňuje čínsky model, no len do určitej miery. Kým Čína spočiatku existenčne závisela na západnom nadnárodnom kapitále, mladý Kim dúfa, že sa zaobíde aj bez neho a vystačí si s kapitálom čínskym, ktorý sa na rozdiel od angloamerického nepokúsi pripraviť ho o moc.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár