Kde majú Američania základne a načo slúžia

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Archív

Nástrojmi americkej zahraničnej politiky nie sú len otvorené vojenské intervencie, ale aj stála a dlhodobá prítomnosť armády mimo územia Spojených štátov. Americké vojenské základne na začiatku vznikali akosi prirodzene. V porazenom Nemecku a Japonsku boli súčasťou okupačnej správy. V Nemecku mali bdieť nad úspešným procesom takzvanej denacifikácie, teda prevýchovy Nemcov po páde Tretej ríše. Veľmi podobnú úlohu mali aj v Japonsku. USA mali zásadný vplyv na vypracovanie novej povojnovej ústavy Japonska a svojím spôsobom dodnes ovplyvňujú charakter japonského politického systému. Podobne po vyhlásení prímeria v kórejskej vojne boli vojenským garantom dodržiavania prímeria. Samozrejme, diktátorský charakter režimov, ktoré v Kórei vládli v podstate až do konca 80. rokov, ich nijako nevyrušoval.

V atmosfére studenej vojny sa tolerovalo všeličo, podstatné bolo, aby sféry vplyvu ostali zachované. Masívny nárast vojenskej prítomnosti Spojených štátov vo svete je práve následok politiky zadržiavania a súperenia o sféry vplyvu. Dnes majú v celom svete približne 800 vojenských základní, ktoré stoja amerických daňových poplatníkov približne sto miliárd dolárov ročne. Ak si uvedomíme, že vojenský rozpočet Pentagónu je približne 600 miliárd dolárov, je to poriadna suma. Vojenskou prítomnosťou vo svete sa americká administratíva pokúša dosiahnuť viacero cieľov, od nepokryte vojenských až po symbolicky politické.

Autor: Roman Michelko

[plsc_button url=“http://bit.ly/kupit-online-zemavek-jun-2019″ target=“_blank“ color=“green“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]KÚPIŤ ZEM&VEK JÚN 2019[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár