
V svojom twíte spred mesiaca osteopatická americká lekárka Carrie Madejová uviedla, že rúška nefungujú. „Oslabujú váš imunitný systém, ak ich nosíte dlho,“ napísala doslova a priložila infografiku z rationalground.com, porovnávajúcu situáciu v štátoch USA, kde mali obyvatelia nariadené nosenie rúšok so situáciou v štátoch, kde to nariadené nemali.
Sledovali pritom obdobie od 1. mája do 15. decembra, teda 7 a pol mesiaca. V štátoch, kde nenosili rúška povinne, mali v tomto období spolu necelých 42 000 pozitívnych prípadov denne. V štátoch, kde bolo nosenie rúšok nariadené, mali až takmer 62 500 pozitívnych prípadov denne. Teda tam, kde rúška nemali nariadené, mali len zhruba 2/3 pozitívnych prípadov.
Približne rovnako stará je aj informácia o tom, že vedci z univerzitnej kliniky v nemeckom Essene identifikovali kyselinu glycyrizovú v koreni sladkého drievka (sladovka hladkoplodá, nemýliť s bedrovníkom anízovým!), ktorá dokáže potlačovať koronavírus (glycyrizín je 50-krát sladší než cukor). Výsledky výskumu publikovali v online odbornej knižnici bioRxiv.
Vedci pripravili extrakt z koreňa sladkého drievka v koncentrácii 8 mg/ml. Pri teplote 37 stupňov extrakt zriedili na 0,002 – 4 mg/ml, pričom neutralizačný účinok vykazoval pri koncentrácii 0,5 – 1 mg/ml, ktorá je nižšia než pri čaji z tejto rastliny. Autori štúdie preto predpokladajú, že tento čaj by mohol byť účinnou doplnkovou liečbou koronavírusu.
Antioxidačné a protizápalové vlastnosti kyseliny glycyrizovej sa už skôr preukázali pri herpese (jednoduchý opar) a niektorých ďalších vírusoch, chráni aj proti rastu baktérií Helicobacter pylori. Účinná je aj proti depresii. Na potenciál glycyrizínu pri liečbe koronavírusovej infekcie poukázali čínski vedci z univerzity vo Wu-chane už v apríli 2020 online článkom Pharmacological perspective: glycyrrhizin may be an efficacious therapeutic agent for COVID-19 v odbornom časopise International Journal of Antimicrobial Agents, kde vyšiel v júni aj v tlačenej forme.
AUTOR: Karol Kardoš
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.