Keď horia symboly, prichádza blbá doba

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Je smutné, keď zhorí akýsi barák. Navyše pekný barák. A ešte aj symbol. Ale nič nie je náhodné. Symboly miznú v presne stanovený čas. A po ich zmiznutí zvyčajne prichádzajú horšie doby.

Symbol kresťanského Francúzska zhorel, navyše pár dní pred najväčšími křesťanskými sviatkami. Je zbytočné špekulovať o tom, či za to može poľský inštalatér, ktorý hore zabudol cigaretu, arabský terorista alebo francúzska zelená vesta. Cynik by sa spýtal: „A na čo sú kresťanské kostoly v moslimskej krajine?“

Blbé však je, že symbol je v troskách. Vždy, keď zhorí akýsi symbol, býva to známka toho, že prichádzajú horšie časy.

Keď zhorel Ríšsky snem, horela o chvíľku celá Európa. Keď horeli knižky v národne socialistickom ohni, onedlho horeli aj ľudia. Keď horeli tie tri baráky zasiahnuté dvoma lietadlami, doplatil na to celý Blízky východ a Európa tiež.

Nie je dobré, keď horia symboly. Býva to varovanie.

Ale inak sa divím, že vás vyhorenie akéhosi kostola tak znepokujuje. Aj tak už neslúžil svojmu účelu. Namiesto modlitieb k bohu sa zvnútra aj tak ozývalo len hučanie kvičiacich japonských turistiek a blesky čínskych mobilov. Kedysi sa do neho chodili kresťania modliť. Dnes už kresťania nechodia ani okolo toho kostola. Nahradili ich iní ľudia s inou vierou a ako som mohol naživo sledovať pri vysielaní francúzskej televízie, mali včera radosť a volali, že boh je veľký.

A prečo vám ten jeden vyhorený kostol tak vadí? Ešte včera vám to bolo ukradnuté. Pritom len v minulom roku prebehlo vo Francúzsku 1063 útokov na kostoly a svätostánky. To je skoro 20% nárast oproti roku predtým, keď takých útokov bolo „len“ 878.

To všetko robia zločinní „neznámi páchatelia“. Prečo vám nevadí, ža napríklad v mestečku Thonon-les-Bains roztrieskal neznámy páchateľ dva oltáre aj kazateľňu, zničil sochy, vyrazil dvere a rozbil okná?

Ja viem, prečo vám to nevadí. Lebo o tom neviete. Lebo sa o tom nesmie písať. To jednoducho nie je politicky korektné. Zato keď včera horel ten barák v Paríži, tak sme to všetci videli v telke.

Aj tak je úžasné, akých majú Frantíci pokročilých vyšetrovateľov. U nás vyšetrenie príčiny požiaru zaberie minimálne týždeň, zato vo Francúzsku sa požiar ešte ani poriadne nerozhorí, a úrady už vedia, že za útokom nie je žiaden terorizmus, ale pravdepodobne ten poľský inštalatér alebo blbá zásuvka, keď si v nej akýsi robotník dobíjal svoj Hujwej.

Ale malo by vám to vadiť, lebo sa to blíži. V Nemecku neznámy páchateľ odrazil päťdesiatim kresťanským sochám hlavy . Už je to len kúsok, že? Vo Vestfálsku neuplynie jeden deň bez toho , aby nebola zničená aspoň jedna kresťanská socha. Stále sa vám to zdá ďaleko? V susednom Bavorsku je každý druhý deň poškodený kostol…

PS: Nezúfajte a netlčte čelami o zem, nikdy nie je všetko stratené. Aj teraz boli vzácne medené sochy odinštalované zo strechy Noterdamu štyri dni pred požiarom . Nikdy nie je neskoro, kým nie je neskoro.

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=709457

Ladislav Větvička, odborník na sakrálne stavby

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár